Відбувся триденний візит делегації Державної митної служби України та Міністерства фінансів України до Польщі з метою ознайомлення з технічною та функціональною IT-архітектурою митних систем Республіки Польща, а також обміну досвідом щодо гармонізації митного законодавства відповідно до стандартів ЄС.
Три ключові теми були в центрі уваги: розробка нового Митного кодексу на основі Митного кодексу ЄС, практичне впровадження Закону № 3977-IX від 17 вересня 2024 року «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей служби в митних органах та атестації посадових осіб митної служби» та подальший розвиток ІТ-систем Державної митної служби України.
Зокрема, обговорювалися наступні кроки у розробці нового Митного кодексу України, процес якого офіційно розпочався навесні 2024 року. Польська делегація наголосила на важливості побудови довіри серед бізнесу та суспільства до будь-яких змін у митній сфері, залученні бізнес-спільноти до обговорень нових положень Митного кодексу та зміцненні партнерських стосунків між митними органами та приватним сектором.
Також польська сторона розповіла про власний шлях переходу до нової IT-системи. Українській делегації презентували функціональну та технічну ІТ-архітектуру митних систем Польщі. Польські колеги також поділилися своїми причинами для аутсорсингу розробки ІТ-систем та поглядами на управління цим процесом.
Українські митники розповіли колегам про розроблені у 2024 році нові національні ІТ-системи, такі як Система по роботі з рішеннями митних органів і Централізована система митного оформлення. Також поінформували про подальший розвиток ІТ-систем Державної митної служби України відповідно до Стратегічного плану цифровізації на 2024–2026 роки. Зокрема, йшлося про роботу над запровадженням оновленої версії спільної транзитної системи NCTS Фаза 6.
“Євроінтеграція – це наш ключовий пріоритет. Європейська комісія вже відзначила значний прогрес України в адаптації митного законодавства і розробці митницею ІТ-систем, необхідних для вступу до ЄС. Затверджений у лютому 2024 року Стратегічний план цифровізації Держмитслужби передбачає чіткі заходи щодо впровадження ІТ рішень для подальшої цифровізації митної сфери в Україні. Поступова розбудова та адаптація національної митної ІТ інфраструктури прогнозовано дозволить нам забезпечити інтероперабельність з митною ІТ системою Євросоюзу. Тож ми позитивно оцінюємо перспективу нашої законодавчої і технічної готовності виконувати нові завдання, спільні для всього Митного союзу ЄС”, - повідомив заступник Голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олег Ніколайчук.
«Запровадження міжнародних митних ІТ-систем потребує значних часових, людських і фінансових ресурсів. Саме тому можливість вивчення польського досвіду щодо гармонізації національного митного законодавства в процесі підготовки до вступу в ЄС неможливо переоцінити. Цифровізація української митниці – це запорука прозорості митних процедур, їх зручності та зрозумілості для бізнесу і, у підсумку, розвитку економіки та посилення безпеки, що надзвичайно важливо в умовах довготривалої збройної агресії росії у центрі Європи. Національною стратегією доходів передбачено трансформацію української митниці у східний митний кордон ЄС», – повідомив заступник Міністра фінансів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Грубіян.
Сторони домовилися продовжити обговорення цих тем на майбутніх робочих зустрічах, зосереджуючись на подальшому узгодженні митного законодавства та ІТ-систем України зі стандартами ЄС, а також забезпеченні успішного впровадження поточних реформ.
Візит було організовано у межах Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).
«EU4PFM продовжує організовувати такі візити, метою яких є надання можливості країнам, що вже пройшли процес адаптації до стандартів ЄС, поділитися своїм практичним досвідом з Україною. Спільні обговорення дозволять удосконалити менеджмент процесу гармонізації митного законодавства України з ЄС», – зазначила керівниця команди EU4PFM Юргіта Домейкієнє.