tеst

Ми пояснимо все, що відбуватиметься. Почнімо з головного: що це взагалі таке — митниця?

Що робить Митниця?

Митниця - професійний і добре забезпечений орган, який складається з чотирьох ключових елементів

Однакові і зрозумілі правила гри для всіх

Митниця — це система, якій потрібні прості, адекватні правила. Як у метро — ви та інші пасажири точно знаєте, скільки коштує проїзд й не сумніваєтеся, скільки грошей потрібно, щоб пройти через турнікет. Заплутане та незрозуміле митне законодавство провокує зловживання та корупцію на усіх рівнях.

Швидкий та зручний сервіс

Ми живемо в XXI столітті. Смартфони для касових операцій та декларування, швидка обробка і керування інформацією — це необхідність. Вам навряд чи цікаво, чому черга триває шість годин, ви хочете якнайшвидше опинитися на іншому боці кордону. Новий оптимізований сервіс потрібний, аби митний контроль був швидким та непомітним, а випадків, коли з Польщі вивозяться мобільні телефони, а в Україну заїжджає керамічна плитка чи пластилін, не було.  

Нова кадрова політика

Жодне нововведення неможливе без гідних та відповідальних людей. Аби такі люди працювали на митниці, потрібні умови. Якщо ви знаєте, що у сусідньому офісі люди заробляють більше, ніж ви, а працюєте ви явно не менше, хіба це не призведе до невтішних висновків? Аби грати за правилами, працівники митниці мають відчувати себе нарівні зі своїми колегами по той бік кордону.  

Сучасна європейська інфраструктура

26 митниць, 161 митний пост, 158 пунктів пропуску, 242 місця прибуття — все це має працювати, як єдиний механізм, обмінюючись інформацією з сусідніми країнами та маючи спільні пункти контролю на кордоні. Інтеграція до європейського митного простору — це євроінтеграція України не на папері, а «на ділі», фізично.

У нас є план дій. Який він?

Держмитслужбу не запустили "на повну" відразу. Потрібні системні, послідовні зміни. Ось, - що ми маємо зробити у найближчі місяці 

Що робить митниця?

Ввезення або вивезення з країни товарів створює великі ризики. Через кордон перевозять не лише те, що нам подобається, але й небезпечні грузи — наприклад, зброю чи наркотики, або контрафактні товари, через які страждає економіка. Аби контролювати ці ризики потрібна складна технологічна система — митниця.

Митниця контролює дотримання правил, за якими до нас щось потрапляє або від нас вивозиться.


Митниця — державний орган, який ефективно працює за однієї умови: її правила мають виконувати всі без винятку — і мандрівник з ручною поклажею, і гігантський металургійний комбінат. Оминути митницю не може ніхто. Це — фундамент економічної справедливості у суспільстві.

Як це стосується мене особисто?

Де людина найчастіше зустрічається з митницею? Правильно, — у черзі. При перетині кордону, в’їжджаючи або виїжджаючи з країни. Черга може виникнути тому, що митних постів мало, вони повільно працюють, людей змушують заповнювати нікому не потрібні бланки.

Митниця — це про ваш час. Вона може його змарнувати або зекономити. Зазвичай, цим все й завершується.

Справді, митник має право перевірити, скільки ви везете валюти, чи є у вас заборонені речі, або те, що підлягає декларуванню та обкладенню митом. Це — його обов’язок. Від нього залежить, чи буде митниця ефективною.

Добре. А навіщо митниця державі?

З доходів бюджету, які забезпечує митниця, виплачуються стипендії, пенсії, зарплати лікарям і вчителям. Основними джерелами митних надходжень є мито, акцизний збір та ПДВ. Більшість операцій з ввезення товарів в Україну так чи інакше обкладаються цими податками


Крім наповнення бюджету, митні платежі допомагають захищати вітчизняного виробника від демпінгу, коригують структуру імпорту-експорту. Це — велика економіка. Завдання митниці — гарантувати кожному бізнесменові справедливі і зрозумілі умови торгівлі.

Митниця дає 35% доходів державного бюджету України і допомагає дбати про безпеку у державі.

Також, митниця відповідає за національну безпеку країни — разом бореться з наркотрафіком, контрабандою, обігом зброї та іншими зовнішніми загрозами. «Дірка» на митниці руйнує справедливу конкуренцію та псує міжнародну репутацію цілої країни.

До чого призводить корупція на митниці?

Корупція на митниці — головне зло. Вона краде час у кожного з нас, коли ми заповнюємо стос папірців, щоб отримати посилку з-за кордону. Корупція призводить до зменшення податкових надходжень — краде гроші у держави та надає конкурентні переваги нечистим на руку ділкам — краде гроші у чесного бізнесу.

Корупція руйнує головну мету існування митниці та створює загрози економіці і добробуту кожного громадянина.

Без належного контролю влада й повноваження створюють ґрунт для зловживань — дрібних хабарів, якщо йдеться про пересічного інспектора, або великомасштабних схем контрабанди та ухилення від сплати митних платежів у випадку системної корупції. Саме корупція була головним злом української митниці всі роки її існування. Збитки вимірюються не тільки десятками мільярдів доларів, виведених у тіньову економіку. Наслідки для суспільства не менш згубні. Побори та беззаконня на кордоні підривають повагу людей до державних інститутів та запускають ланцюгову реакцію економічної злочинності. Боротьба з корупцією є одним з головних завдань нової митниці.