Держава має вибудувати системний підхід до боротьби з контрафактом - такого висновку дійшли учасники презентаціі звіту щодо інстуційної розбудови митного захисту прав інтелектуальної власності

9 November
Odoo • Зображення та текст

8 листопада відбулась онлайн-презентація Звіту щодо інституційної розбудови митного захисту прав інтелектуальної власності. Дослідження здійснено за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» на ініціативу Міністерства фінансів України.

«Захист прав інтелектуальної власності – важливий елемент безпекової функції митниці. Водночас, це створення умов для залучення інвестицій: до країн, які ефективно захищають інтелектуальні права, охоче приходять інвестиції та капітали. І це є одним із маркерів цивілізованого ведення бізнесу. Впевнений, що експертні рекомендації наших партнерів Програми USAID "Конкурентоспроможна економіка України" сприятимуть розвитку захисту інтелектуальної власності на українській митниці», – зазначив заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук.

Під час заходу було презентовано результати аналізу виконання митними органами функції сприяння захисту прав інтелектуальної власності та рекомендації за такими напрямами як:

• бізнес-процес та його ефективність;

• структура, функції залучених підрозділів, бажані компетенції;

• нова система ключових показників ефективності;

• додаткові необхідні законодавчі зміни та ІТ рішення, рекомендації з покращення роботи аналізу ризиків.

«Держмитслужба постійно аналізує реалізацію державної митної політики у сфері сприяння правовласникам у захисті майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності. Спільно з експертами USAID визначено основні вектори удосконалення діяльності по недопущенню переміщення через митний кордон України контрафакту. Реалізація рекомендацій, наданих експертами, дозволить зробити потужний крок у досягненні максимальної ефективності на цьому напрямку. 

При цьому рекомендації, що потребуть фахового трудового ресурсу, ми вже можемо втілювати. А от реалізація бізнес-процесів, пов’язаних з удосконаленням ІТ комплексів, потребуватиме пошуку фінансування або інвестицій”, - підкреслив Владислав Суворов, заступник Голови Держмитслужби.

«Поліпшення системи захисту прав інтелектуальної власності під час митних операцій на основі найкращих світових практик є важливим кроком для ефективної роботи митниці, Програма USAID "Конкурентоспроможна економіка України" уже тривалий час надає експертну підтримку трансформаційним процесам у митних органах. Ми впевнені, що це призведе до зростання міжнародної торгівлі малих і середніх підприємств і в результаті матиме прямий позитивний ефект на швидке економічне відновлення нашої країни», - зазначила Олеся Залуська, керівниця Програми USAID "Конкурентоспроможна економіка України".

У заході взяли участь більше 50-ти учасників, серед яких правовласники, науковці, представники юридичних фірм та експертних груп. Представники влади та бізнесу обговорили практичні кроки реалізації рекомендацій, представлених експертами – розробниками Звіту. Зокрема, було підкреслено необхідність продовження цифрової трансформації митниці, а також розвитку системи управління ризиками.

Учасники домовилися підтримувати тісний діалог влади та бізнесу в сфері митного захисту прав інтелектуальної власності.

Довідково:

Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» підтримує стартапи й малі та середні підприємства (МСП) з метою підвищення їхньої конкурентоспроможності на внутрішньому ринку України та на міжнародних ринках, допомагає в розбудові спрощеного та прозорого бізнес-клімату, а також забезпечує українські компанії можливостями скористатись перевагами міжнародної торгівлі.

USAID IPR presentation 8 Nov 2022