запобігання та протидія корупції

До уваги представників бізнесу та громадськості!

Держмитслужба проводить анонімне опитування в межах роботи з ідентифікації та оцінювання корупційних ризиків у діяльності митних органів.

Метою опитування є встановлення ймовірності та можливих обставин вчинення корупційних правопорушень працівниками Держмитслужби, її територіальних органів, виявлення вразливих до корупції напрямів діяльності митних органів, збір інформації стосовно зовнішнього сприйняття виконання ними своїх функцій. 

Опитування є анонімним, його результати будуть використовуватися для розробки заходів із мінімізації корупційних ризиків.

Запрошуємо всіх охочих пройти опитування, надати об’єктивні та чіткі відповіді на запитання анкети.

Перейти до анкети можна за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/1TmXLzM-3SYeqNv3szhkpz_72JWJtosp0UhMEQgzueEc/edit?pli=1

Презентаційні матеріали щодо кампанії електронного декларування у 2022 році

Декларування-2022


Запобігання та протидія корупції

    У структурі центрального апарату Держмитслужби утворено уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції – Відділ з питань запобігання та протидії корупції

Консультації з громадськістю стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021 - 2022 роки

19.03.2021

З метою забезпечення дотримання принципів прозорості і доступності,  вивчення та врахування громадської думки, Державною митною службою України проводиться електронна консультація з громадськістю та вивчення громадської думки стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021 – 2022 роки.

Запрошуємо зацікавлених осіб - представників громадськості та експертів з питань запобігання корупції, зокрема в митних органах, представників закладів освіти та наукових установ, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та представників бізнес-спільноти висловити свої думки та бачення стосовно проєкту Антикорупційної програми.

З проєктом Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021 – 2022 роки можна ознайомитись за посиланням.

Пропозиції та зауваження просимо надсилати до 02 квітня 2021 року на електронну адресу: anticorruption@customs.gov.ua або на поштову адресу: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, Державна митна служба України, Відділ з питань запобігання та протидії корупції.


Повідомити щодо можливих корупційних правопорушень

    Викривачі (у розумінні, визначеному Законом України «Про запобігання корупції») мають можливість повідомити про можливі факти вчинення посадовими особами Держмитслужби корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень:

- внутрішніми каналами – на електронну скриньку vzvpk@customs.gov.ua або заповнивши форму, а також за спеціальним номером телефону (044) 247-28-44;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку на адресу  вул. Дегтярівська 11Г, м. Київ, 04119; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративної будівлі Держмитслужби за адресою вул. Дегтярівська 11Г; на електронні адреси post@customs.gov.ua, zvernennya@customs.gov.ua, publishinfo@customs.gov.ua; за номером телефону 15-48;

- зовнішніми каналами – через фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки тощо.

Територіальними органами Держмитслужби такі повідомлення приймаються:

- внутрішніми каналами – на електронні адреси та телефонні лінії уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) територіальних органів Держмитслужби, вказані за посиланням;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку та на електронні адреси територіальних органів Держмитслужби, вказані на офіційному вебпорталі Держмитслужби у розділі «Контактні дані митниць Держмитслужби»; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративних будівель територіальних органів Держмитслужби.

Анкета анонімного опитування учасників відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи 

    З метою отримання інформації стосовно рівня сприйняття корупції в митних органах та врахування отриманих даних під час здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, уповноваженим підрозділом з питань запобігання та виявлення корупції Держмитслужби запроваджується анонімне опитування, яке можна пройти за посиланням.

 • підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції відповідно до вимог антикорупційного законодавства;

 • надання методичної та консультативної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства;

 • участь в інформаційному та науково-дослідному забезпеченні здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також міжнародному співробітництві в зазначеній сфері;

 • проведення організаційної та роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції;

 • здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів;

 • здійснення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства;

 • здійснення контролю за дотриманням працівниками Держмитслужби правил етичної поведінки державних службовців.

 

З повідомленнями про вчинення працівниками Держмитслужби корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, або інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» з питань 

 • використання своїх службових повноважень або свого становища та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;

 • обмеження щодо одержання подарунків;

 • обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

 • обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування;

 • обмеження спільної роботи близьких осіб;

 • конфлікт інтересів;

 • порушення етичних норм поведінки;

 • порушення вимог фінансового контролю;

 • незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень.

Звертатись на anticorruption@customs.gov.ua, номер телефону 15-48


         Діяльність Відділу

                    Інформація та результати роботи  підрозділів з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби у січні-лютому 2023 року

         Відділом з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби (далі – Відділ) разом з територіальними підрозділами з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби протягом січня-лютого 2023 року в межах компетенції, визначеної антикорупційним законодавством розглянуто 23 повідомлення щодо можливих корупційних дій співробітників Держмитслужби та її територіальних органів, 15 з яких внесені викривачами. 

         За результатами розгляду таких повідомлень:

         - ініційовано проведення 3 внутрішніх перевірок;

         - до правоохоронних органів  направлено 6 повідомлень, 5 з яких – направлено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції для розгляду та надання правової оцінки; 

         - з метою запобігання вчиненню корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень проведено 2 загальних профілактичних заходи та 3 індивідуальні профілактичні бесіди .

                   Також під час розгляду одного із повідомлень щодо можливих корупційних дій посадових осіб Держмитслужби та її територіальних органів, Відділом було проведено тематичну перевірку щодо можливих фактів недотримання посадовими особами Департаменту адміністративно-господарської діяльності вимог антикорупційного законодавства при здійсненні взаємовідносин з підприємством, що здійснювало послуги з комплексного обслуговування приміщень Держмитслужби. За результатами перевірки комісією виявлені факти порушень, що могло призвести до збитків державному бюджету на суму 423 702,08 грн. Матеріали перевірки направленні до спеціально уповноваженого суб’кта у сфері протидії корупції та Державного бюро розслідувань для кваліфікації дій.

         В результаті самостійних контрольно-аналітичних заходів, здійснених уповноваженими підрозділами з питань запобігання та протидії корупції, у звітному періоді виявлено 4 факти порушення етичної поведінки посадовими особами митних органів та  проведено 4 індивідуальні профілактичні бесіди.

         Також у звітному періоді проведено інші антикорупційні заходи, а саме проведено аналіз 372 потенційних та наявних контрагентів та 516 договорів. Надано методичну та консультаційну допомогу 485 посадовим особам, проведено 173  семінарів та лекцій.

         Відділом та уповноваженими  підрозділами (уповноваженими особами) з питань запобігання корупції територіальних органів систематично здійснюється перевірка можливої наявності потенційного або реального конфлікту інтересів, а також щодо наявності близьких осіб, які працюють в Держмитслужбі та її територіальних органах. 

         За результатами здійснення контролю щодо дотриманням вимог статей 27 та 28 Закону України «Про запобігання корупції» врегульовано 1 конфлікт інтересів у посадової особи, яка відносяться до номенклатури Голови Держмитслужби. Уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) з питань запобігання корупції територіальних органів врегульовано 35 конфліктів інтересів. 

         Правоохоронними органами виявлено 23 кримінальні корупційні правопорушення, вчинені посадовими особами територіальних органів Держмитслужби, за якими вручено підозри 27 посадовим особам.

         З метою забезпечення підпорядкованими працівниками Держмитслужби неухильного дотримання  Закону України «Про запобігання корупції» організовано роз’яснювальну роботу щодо застосування законодавства з питань, що належать до компетенції Відділу. Так, листами Відділу до територіальних органів Держмитслужби та до структурних підрозділів центрального апарату Держмитслужби направлено роз’яснення щодо кампанії декларування 2023 в умовах воєнного стану.

         У рамках оцінювання корупційних ризиків у діяльності Держмитслужби та її територіальних органів для підготовки Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2024 роки:

         - сформовано перелік внутрішніх та зовнішніх заінтересованих сторін Держмитслужби, характеру їх відносин з Держмитслужбою;

         - сформовано перелік нормативно-правових актів та розпорядчих документів, що регулюють діяльність Держмитслужби;

         - здійснено аналіз результатів оцінювання корупційних ризиків за попередній період, заходів впливу на них, оцінки ефективності їх виконання;

         - здійснено аналіз результатів опитування зовнішніх та внутрішніх заінтересованих сторін;

         - здійснено аналіз результатів аудитів, перевірок, проведених щодо Держмитслужби, узагальнення та документування зібраної інформації про можливі факти вчинення корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень, функції та процеси, з якими такі факти пов’язані;

         - здійснено Аналіз звернень та скарг на діяльність Держмитслужби, її окремих працівників, узагальнення та документування інформації про можливі факти вчинення корупційних, пов’язаних з корупцією правопорушень, функції та процеси, з якими такі факти пов’язані, частоту надходження скарг.

         Також, 23.02.2023 відбулась робоча зустріч керівництва Відділу з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби (далі – Відділ) з представниками напряму боротьби з корупцією Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM). Під час проведення зустрічі було окреслено коло питань, які потребують спільної взаємодії та наголошено на готовності продовження роботи у сфері запобігання корупції з міжнародними партнерами.                             

         Інформація про результати анонімного опитування учасників відносин, які регулюються законодавством України з питань митної справи, щодо рівня сприйняття корупції в митних органах за 2022 рік

         Протягом 2022 року в опитуванні взяло участь 56 респондентів,   12 (21%) з яких –громадяни, що перетинають митний кордон в особистих справах та 12 представників суб’єктів ЗЕД (21%). Також відповіли на запитання анкети 11 митних брокерів (19,6%), 7 (12,5%) водіїв комерційного транспорту (перевізники) та 7 (12,5%) громадян, що ввозили та оформлювали транспортний засіб для свого користування, 3 представника органів влади  (5,4%), 2 громадянина, що отримує/відправляє експрес-відправлення (3,6%) та 1 суб’єкт господарювання (1,8).

         З 56-ти учасників опитування більше половини респондентів, що становить 66,1%, сприймають рівень корупції у митних органах як високий. Низьким та середнім рівнем корупції в митних органах вважають 9 респондента, що становить 16,1%, десятеро респондентів (17,9%) визнали рівень корупції в митних органах нульовим.

         Часто з проявами корупції з боку митників стикалися 28 (50%) учасників опитування, 9 (16,1%) відповіли, що ніколи не зустрічалися з проявами корупції з боку працівників митних органів, 7 (12,5%) – рідко. Більшість ситуацій пов’язані з прискоренням природнього плину проходження митних процедур, завчасним запобіганням створенню зайвих «проблем» та усуненням створених митниками штучних перешкод у проходженні митних процедур (42 респондентів, що в сумі становить 75%).

         Під час взаємодії з митними органами респонденти найчастіше стикалися з корупційними правопорушеннями (вимагання винагороди за надання послуги або її прискорення, спеціальне затягування оформлення митної декларації, з метою отримання неправомірної вигоди ) – 37 опитаних, що становить 66,1%.

                       Відмовляються надавати неправомірну вигоду митникам 94,7% респондентів (53 учасників опитування).

         На думку учасників анонімного опитування, заходи, які допоможуть знизити рівень корупції в митних органах, це:

         - збільшення заробітної плати митникам  та покращення їх соціального захисту;

         - посилення покарання за корупцію;

         - належна робота правоохоронних органів з виявлення корупції;

         - зміни в законодавстві з питань митної справи .

         Разом з тим, до взаємодії з митними органами, якщо в них не буде місця корупції, а митники будуть добросовісно виконувати свою роботу, готові усі 56 респондентів.

         Керівникам  митниць направлено  інформацію стосовно рівня сприйняття корупції в митних органах у 2022 році від учасників відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи для врахування під час розроблення та організації проведення заходів щодо запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.

         Антикорупційне законодавство України  

             - Конституція України

             - Закон України «Про запобігання корупції»

             - Закон України «Про державну службу»

             - Постанова КМУ від 04.09.2103 № 706 «Питання запобігання та виявлення корупції»

         Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції:

             - від 13.07.2017 № 317 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо діяльності уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції»;

             - від 13.02.2020 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю»;

             - від 10.06.2016 № 3 «Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування»;

             - від 06.09.2016 № 19 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій»;

             - від 17.06.2016 № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків»;

             - від 29.09.2017 № 839 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів»;

             - від 21.12.2018 № 3207 «Про затвердження Правил логічного та арифметичного контролю декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, автоматизованої перевірки цих декларацій та їхніх вагових коефіцієнтів»;

             - від 19.01.2017 № 31 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки антикорупційних програм органів влади»;

             - від 02.12.2016 № 126 «Про затвердження Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади»;

             - від 08.12.2017 № 1379 «Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження»;

             - від 08.07.2017 № 286 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації роботи із повідомленнями про корупцію, внесеними викривачами».

         Міжнародне співробітництво у сфері запобігання та виявлення корупції

         (розміщуються повідомлення про проведення міжнародних зустрічей з питань міжнародної взаємодії у сфері запобігання та виявлення корупції)

         Антикорупційна програма Держмитслужби

         Наказ №652


         Антикорупційна програма

         Наказ Державної митної служби України від 04.10.2022 №443 "Про проведення оцінювання корупційних ризиків"

         Наказ 443

         Методологія систематичного виявлення та проведення аналізу корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією, скоєних посадовими особами Державної митної служби України та її територіальних органів

         Наказ від 23.12.2021 №1091


         Офіційна скринька відділу: anticorruption@customs.gov.ua