запобігання та протидія корупції

До уваги представників бізнесу та громадськості!


Держмитслужба проводить анонімне опитування в межах роботи з ідентифікації та оцінювання корупційних ризиків у діяльності митних органів.

Метою опитування є встановлення ймовірності та можливих обставин вчинення корупційних правопорушень працівниками Держмитслужби, її територіальних органів, виявлення вразливих до корупції напрямів діяльності митних органів, збір інформації стосовно зовнішнього сприйняття виконання ними своїх функцій. 

Опитування є анонімним, його результати будуть використовуватися для розробки заходів із мінімізації корупційних ризиків.

Запрошуємо всіх охочих пройти опитування, надати об’єктивні та чіткі відповіді на запитання анкети.

Перейти до анкети можна за посиланням:

https://bit.ly/3oZQ12O

Презентаційні матеріали щодо кампанії електронного декларування у 2022 році

Декларування-2022


Запобігання та протидія корупції

    У структурі центрального апарату Держмитслужби утворено уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції – Відділ з питань запобігання та протидії корупції


Консультації з громадськістю стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 - 2025 роки

21.04.2023

З метою забезпечення дотримання принципів прозорості і доступності,  вивчення та врахування громадської думки, Державною митною службою України 05 травня 2023 року о 14 год. 30 хв.  за адресою: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, буде проведено громадське обговорення проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки  у формі засідання.

Запрошуємо зацікавлених осіб - представників громадськості та експертів з питань запобігання корупції, зокрема в митних органах, представників закладів освіти та наукових установ, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та представників бізнес-спільноти висловити свої думки і бачення стосовно проєкту Антикорупційної програми та реєстру корупційних ризиків.

З проєктом Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки можна ознайомитись на цій сторінці нижче.

Пропозиції, зауваження та заявки для участі у публічному обговоренні просимо надсилати до 04 травня 2023 року на електронну адресу: anticorruption@customs.gov.ua або на поштову адресу: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, Державна митна служба України, Відділ з питань запобігання та протидії корупції.

У звʼязку із дією на території України воєнного стану та забезпеченням пропускного режиму у Держмитслужбі, до проведення заходу будуть допущені лише ті особи, стосовно яких будуть надані заявки засобами електронної пошти або поштового звʼязку до 04.05.2023 року.


Повідомити щодо можливих корупційних правопорушень

    Викривачі (у розумінні, визначеному Законом України «Про запобігання корупції») мають можливість повідомити про можливі факти вчинення посадовими особами Держмитслужби корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень:

- внутрішніми каналами – на електронну скриньку vzvpk@customs.gov.ua або заповнивши форму, а також за спеціальним номером телефону (044) 247-28-44;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку на адресу  вул. Дегтярівська 11Г, м. Київ, 04119; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративної будівлі Держмитслужби за адресою вул. Дегтярівська 11Г; на електронні адреси post@customs.gov.ua, zvernennya@customs.gov.ua, publishinfo@customs.gov.ua;

- зовнішніми каналами – через фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки тощо.

Територіальними органами Держмитслужби такі повідомлення приймаються:

- внутрішніми каналами – на електронні адреси та телефонні лінії уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) територіальних органів Держмитслужби, вказані за посиланням;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку та на електронні адреси територіальних органів Держмитслужби, вказані на офіційному вебпорталі Держмитслужби у розділі «Контактні дані митниць Держмитслужби»; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративних будівель територіальних органів Держмитслужби.

- підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції відповідно до вимог антикорупційного законодавства;


- надання методичної та консультативної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства;


- участь в інформаційному та науково-дослідному забезпеченні здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також міжнародному співробітництві в зазначеній сфері;


- проведення організаційної та роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції;


- здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів;


- здійснення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства;


- здійснення контролю за дотриманням працівниками Держмитслужби правил етичної поведінки державних службовців.

Інформація та результати роботи підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції Держмитслужби у 2023 році


Протягом 2023 року Відділом з питань запобігання та виявлення корупції разом з територіальними підрозділами з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби в межах компетенції, визначеної антикорупційним законодавством, розглянуто 136 повідомлень щодо можливих корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень з боку посадових осіб Держмитслужби та її територіальних органів. 

За результатами розгляду таких повідомлень:

- ініційовано проведення 19 внутрішніх перевірок;

- до правоохоронних органів  направлено 66 повідомлень, 55 з яких – направлено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції для розгляду та надання правової оцінки; 

- порушено 22 дисциплінарні провадження, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 10-ох осіб, 1 посадову особу внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення;

- з метою запобігання вчиненню корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень проведено 27 загальних профілактичних заходів та 65 індивідуальних профілактичних бесід.

У результаті контрольно-аналітичних заходів, здійснених безпосередньо Відділом та уповноваженими підрозділами з питань запобігання та протидії корупції, у звітному періоді виявлено:

- 10 випадків неподання /несвоєчасного подання декларації при звільненні; 

- 19 фактів порушення етичної поведінки посадовими особами митних органів, проведено 16 індивідуальних профілактичних бесід, до дисциплінарної відповідальності  притягнуто 5-ох посадових осіб митних органів та 1 посадову особу внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення.

Також у звітному періоді проведено інші антикорупційні заходи, а саме – проведено аналіз 1956 потенційних та наявних контрагентів та 2744 договорів. Надано методичну та консультаційну допомогу 4852 посадовим особам, проведено 1839 семінарів та лекцій.

Відділом та уповноваженими  підрозділами (особами) з питань запобігання та протидії корупції територіальних органів систематично здійснюється перевірка можливої наявності потенційного або реального конфлікту інтересів, а також щодо наявності близьких осіб, які працюють в Держмитслужбі та її територіальних органах. 

За результатами здійснення контролю щодо дотриманням вимог статей 27 та 28 Закону України «Про запобігання корупції»:

- врегульовано 23 конфліктів інтересів у посадових осіб, які відносяться до номенклатури Голови Держмитслужби. Уповноваженими підрозділами (особами) з питань запобігання та виявлення корупції територіальних органів врегульовано 814 конфліктів інтересів;

- виявлено 5 фактів неповідомлень про реальний конфлікт інтересів і вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів, інформацію направлено до Національного агентства з питань запобігання корупції для прийняття відповідних рішень, 1 посадову особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Отримано 25 подань спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції  та 1 припис Національного агентства з питань запобігання корупції щодо проведення службових розслідувань, проведено 17 службових розслідувань та 2 перевірки. За результатами проведених заходів порушено 30 дисциплінарних проваджень, 8-ох посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності (1 посадову особу внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення) та 4 посадовим особам припинено державну службу.

        

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20 вересня 2023 року №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану»,  яким внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції» щодо відновлення процедури декларування. 

З метою забезпечення підпорядкованими посадовими особами Держмитслужби неухильного дотримання  Закону України «Про запобігання корупції», Відділом: 

- організовано заходи щодо ознайомлення та опрацювання вимог актуального антикорупційного законодавства з питань фінансового контролю. Так, листами Відділу до територіальних органів Держмитслужби та до структурних підрозділів центрального апарату Держмитслужби направлено низку роз’яснень щодо кампанії декларування в умовах воєнного стану; 

- направлено повідомлення щодо відновлення процедури декларування особам, які станом на 31.12.2021 та 31.12.2022 перебували на посадах в Держмитслужбі та яким у 2021-2023 роках припинено державну службу.

Також  до уповноважених підрозділів з питань запобігання корупції територіальних органів Держмитслужби направлено консультаційно – роз’яснювальні листи із доведенням роз’яснень НАЗК для керування у діяльності:

- щодо окремих питань роботи з повідомленнями про корупцію ;

- щодо правил запобігання виникненню конфлікту інтересів.

На виконання статті 19 Закону України «Про запобігання корупції» наказом Держмитслужби від 31.05.2023 № 236 затверджено та введено в дію Антикорупційну програму Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки. Здійснено моніторинг виконання у І півріччі 2023 року Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023-2025 роки, звіт доведено до керівництва Держмитслужби та розміщено в розділі «Запобігання проявам корупції» офіційного вебсайту Держмитслужби.

Проведено роботу з підсумовування результатів виконання заходів впливу на корупційні ризики, передбачених додатком 3 до Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023-2025 роки, звіт в електронному вигляді занесено до Антикорупційного порталу Національного агентства з питань запобігання корупції.

      

Керівництвом Відділу в звітний період проведено наради з керівниками підрозділів (уповноваженими особами) з питань запобігання та протидії корупції територіальних органів Держмитслужби (з кожним індивідуально) щодо підведення підсумків роботи та стану організації роботи з питань запобігання та протидії корупції за 2022 рік та у січні-травні 2023 року.  Результати доведено керівництву Держмитслужби.

Відповідно до погоджених керівництвом Держмитслужби пропозицій,  Відділом перевірено стан  організації роботи із запобігання та протидії корупції в Спеціалізованій лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі – СЛЕД  Держмитслужби).

За результатами перевірки виявлено окремі недоліки щодо організації роботи з питань запобігання та протидії корупції, які можуть призвести до ризиків вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень працівниками   СЛЕД  Держмитслужби. Керівництву  СЛЕД  Держмитслужби доручено вжити заходів щодо приведення у відповідність до положень антикорупційного законодавства організацію роботи щодо запобігання та протидії корупції.  Керівництвом СЛЕД покладено виконання обов’язків за посадою уповноваженого з питань запобігання корупції на іншу посадову особу. Наразі відсутні зауваження до організації роботи з питань запобігання корупції у СЛЕД.

Також здійснено заходи контролю за дотриманням антикорупційного законодавства та перевірку стану організації роботи із запобігання та виявлення корупції в Сумській митниці.

У результаті виявлено ознаки правопорушення, пов’язаного з корупцією, у вигляді систематичних неповідомлень про потенційний конфлікт інтересів, що могло призвести до вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.

Вжито невідкладних заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів, повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції щодо виявлених правопорушень для розгляду і надання правової оцінки згідно закону.

Проведено зустріч керівництва Відділу з представниками команди EU4PFM. За результатами зустрічі сформовано основні потенційні напрями взаємодії, які  сприятимуть більш якісним підходам у запобіганні та протидії корупційним проявам.

Також, з метою започаткування та розбудова співпраці з міжнародними партнерами з протидії корупційним правопорушенням у сфері службової діяльності, протягом звітного періоду відбулись робочі зустрічі керівництва Відділу з представниками напряму боротьби з корупцією Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM) та Всесвітньої митної організації в рамках проведення ІІ етапу Технічної місії ВМО. Під час проведення зустрічей окреслено коло питань, які потребують спільної взаємодії та наголошено на готовності продовження роботи у сфері запобігання корупції з міжнародними партнерами у 2024 році.

Відбулися консультації з акредитованим представником України при Всесвітній митній організації (WCO) щодо участі у антикорупційних заходах та різного роду програмах, які здійснюються WCO, а також надання практичної експертної допомоги представниками WCO.


Протягом 2023 року в опитуванні взяло участь 160 респондентів, 87 (54,4%) з яких – представники органів влади. Також відповіли на запитання анкети 19 (11,9%) митних брокерів (декларантів), 16 (9,7%) представників митних органів та державні службовці, 11 (6,9%) – представників суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, 13 (8,1%) – громадяни, що перетинають митний кордон в особистих справах, що ввозять та оформляють транспортні засоби для свого користування та отримують або ж відправляють міжнародні експрес-відправлення, 7 (4,4%) – водії комерційного транспорту та 7 (4,4%) – представники громадських організацій та правоохоронних органів.

Майже половина респондентів, що становить 48,8%, ніколи не стикались з проявами корупції з боку працівників Держмитслужби. Часто з проявами корупції з боку митників стикалися лише 29 (18,1%) учасників опитування, 31 (19,4%) – рідко. Більшість проявів корупції були пов’язані з прискоренням природнього плину проходження митних процедур, завчасне запобігання створенню зайвих «проблем» при проходженні митних процедур та усуненням створених митниками штучних перешкод у проходженні митних процедур (83 респонденти, що в сумі становить 51,9%).

На думку опитуваних, найбільша ймовірність проявів корупції в Держмитслужбі існує під час надання таких послуг, як:

- митний контроль та митне оформлення товарів, митний огляд;

- визначення коду товару і митної вартості;

- надання відповідних дозволів, рішень.

Найбільш вразливими до вчинення корупційних правопорушень чи правопорушень, пов’язаних з корупцією на думку респондентів є такі напрями діяльності Держмитслужби як:

- митний контроль та митне оформлення товарів;

- визначення митної вартості та визначення коду товару;

- тарифне та нетарифне регулювання;

- менеджмент служби, кадрові питання, сфера закупівель;

- видача дозволів;

- діяльність у сфері боротьби з контрабандою;

- пропуск товарів громадян у пунктах пропуску на митному кордоні.

Під час взаємодії з митними органами найчастіше респонденти стикалися з такими проблемами як:

- занадто складний та довгий процес;

- незрозумілі правила одержання послуги та  недостатньо інформації про умови надання послуг;

- вимагання винагороди за надання послуги або її прискорення;

- занадто багато документів вимагалося;

- неможливість оскарження рішень.

Учасники опитування стикалася з проявами корупції на таких митницях:

- апарат Держмитслужби35 (21,8%); 

- Львівська митниця – 33 (20,6%);

-  Одеська митниця – 20 (12,5 %);

- Митниця в Херсонській області, АР Крим і м. Севастополі15 (9,4%);

- 10 (6,3%) – Волинська митниця;

- Закарпатська, Дніпровська та Київська митниці по 6 опитаних (11,3%);

- Луганська митниця – 5 (3,1%);

- Координаційно-моніторингова та Донецька митниці – по 4 респонденти (5%);

- Вінницька митниця3 (1,9%);

- Рівненська, Чернігівська, Черкаська та Житомирська митниці – по 2 респонденти (4,8%);

-  Харківська, Запорізька, Івано-Франківська, Чернівецька та Полтавська митниці – по опитуваному (3%).

На думку учасників анонімного опитування, заходи, які допоможуть знизити рівень корупції в митних органах, це:

- збільшення заробітної плати митникам  та покращення їх соціального захисту – 132 опитаних (82,5%);

- посилення покарання за корупцію – 57 опитаний (35,6%);

- зміни в антикорупційному законодавстві та належна робота правоохоронних органів з виявлення корупції – 32 (20%);

- проведення роз’яснювальної роботи з усіма учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи – 21 (13,1%);

- покращення роботи правоохоронних органів та спеціально уповноважених субєктів у сфері протидії корупції – 27 (16,9%).


Керівниками структурних підрозділів апарату Держмитслужби та  територіальних органів Держмитслужби враховано узагальнені результати анонімного опитування під час розроблення, організації та контролю за проведенням заходів щодо запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.
 - Конституція України

    - Закон України «Про запобігання корупції»

    - Закон України «Про державну службу»

    - Постанова КМУ від 04.09.2103 № 706 «Питання запобігання та виявлення корупції»

Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції:

    - від 13.07.2017 № 317 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо діяльності уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції»;

    - від 13.02.2020 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю»;

    - від 10.06.2016 № 3 «Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування»;

    - від 06.09.2016 № 19 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій»;

    - від 17.06.2016 № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків»;

    - від 29.09.2017 № 839 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів»;

    - від 21.12.2018 № 3207 «Про затвердження Правил логічного та арифметичного контролю декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, автоматизованої перевірки цих декларацій та їхніх вагових коефіцієнтів»;

    - від 19.01.2017 № 31 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки антикорупційних програм органів влади»;

    - від 02.12.2016 № 126 «Про затвердження Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади»;

    - від 08.12.2017 № 1379 «Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження»;

    - від 08.07.2017 № 286 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації роботи із повідомленнями про корупцію, внесеними викривачами».

З повідомленнями про вчинення працівниками Держмитслужби корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, або інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» з питань 

 • - використання своїх службових повноважень або свого становища та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;

 • - обмеження щодо одержання подарунків;

 • - обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

 • - обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування;

 • - обмеження спільної роботи близьких осіб;

 • - конфлікт інтересів;

 • - порушення етичних норм поведінки;

 • - порушення вимог фінансового контролю;

 • - незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень.

Звертатись на anticorruption@customs.gov.ua, номер телефону 15-48

Методологія систематичного виявлення та проведення аналізу корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією, скоєних посадовими особами Державної митної служби України та її територіальних органів

Наказ від 23.12.2021 №1091

Міжнародне співробітництво у сфері запобігання та виявлення корупції

(розміщуються повідомлення про проведення міжнародних зустрічей з питань міжнародної взаємодії у сфері запобігання та виявлення корупції)

Наказ Державної митної служби України від 04.10.2022 №443 "Про проведення оцінювання корупційних ризиків"

Наказ 443

Антикорупційна програма Державної митної служби України на 2023 - 2025 роки


Наказ №236

Антикорупційна програма


Додаток 1 до АП

Додаток 2 до АП

Додаток 3 до АП

Додаток 4 до АП

Звіт_про_виконання_Держмитслужбою_Антикорупційної_програми_у...

Звіт_про_виконання_Держмитслужбою_Антикорупційної_програми_у...Проєкт Антикорупційної програми Держмитслужби 2023-2025


Додаток 1 до АП

Додаток 2 до АП

Додаток 3 до АП
* Додаток 3 до АП переглядати у форматі веб-документа

Додаток 4 до АП

         Офіційна скринька відділу: anticorruption@customs.gov.ua