запобігання та протидія корупції

До уваги представників бізнесу та громадськості!


Держмитслужба проводить анонімне опитування в межах роботи з ідентифікації та оцінювання корупційних ризиків у діяльності митних органів.

Метою опитування є встановлення ймовірності та можливих обставин вчинення корупційних правопорушень працівниками Держмитслужби, її територіальних органів, виявлення вразливих до корупції напрямів діяльності митних органів, збір інформації стосовно зовнішнього сприйняття виконання ними своїх функцій. 

Опитування є анонімним, його результати будуть використовуватися для розробки заходів із мінімізації корупційних ризиків.

Запрошуємо всіх охочих пройти опитування, надати об’єктивні та чіткі відповіді на запитання анкети.

Перейти до анкети можна за посиланням:

https://bit.ly/3oZQ12O

Презентаційні матеріали щодо кампанії електронного декларування у 2022 році

Декларування-2022


Запобігання та протидія корупції

    У структурі центрального апарату Держмитслужби утворено уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції – Відділ з питань запобігання та протидії корупції


Консультації з громадськістю стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 - 2025 роки

21.04.2023

З метою забезпечення дотримання принципів прозорості і доступності,  вивчення та врахування громадської думки, Державною митною службою України 05 травня 2023 року о 14 год. 30 хв.  за адресою: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, буде проведено громадське обговорення проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки  у формі засідання.

Запрошуємо зацікавлених осіб - представників громадськості та експертів з питань запобігання корупції, зокрема в митних органах, представників закладів освіти та наукових установ, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та представників бізнес-спільноти висловити свої думки і бачення стосовно проєкту Антикорупційної програми та реєстру корупційних ризиків.

З проєктом Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки можна ознайомитись на цій сторінці нижче.

Пропозиції, зауваження та заявки для участі у публічному обговоренні просимо надсилати до 04 травня 2023 року на електронну адресу: anticorruption@customs.gov.ua або на поштову адресу: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, Державна митна служба України, Відділ з питань запобігання та протидії корупції.

У звʼязку із дією на території України воєнного стану та забезпеченням пропускного режиму у Держмитслужбі, до проведення заходу будуть допущені лише ті особи, стосовно яких будуть надані заявки засобами електронної пошти або поштового звʼязку до 04.05.2023 року.


Повідомити щодо можливих корупційних правопорушень

    Викривачі (у розумінні, визначеному Законом України «Про запобігання корупції») мають можливість повідомити про можливі факти вчинення посадовими особами Держмитслужби корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень:

- внутрішніми каналами – на електронну скриньку vzvpk@customs.gov.ua або заповнивши форму, а також за спеціальним номером телефону (044) 247-28-44;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку на адресу  вул. Дегтярівська 11Г, м. Київ, 04119; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративної будівлі Держмитслужби за адресою вул. Дегтярівська 11Г; на електронні адреси post@customs.gov.ua, zvernennya@customs.gov.ua, publishinfo@customs.gov.ua;

- зовнішніми каналами – через фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки тощо.

Територіальними органами Держмитслужби такі повідомлення приймаються:

- внутрішніми каналами – на електронні адреси та телефонні лінії уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) територіальних органів Держмитслужби, вказані за посиланням;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку та на електронні адреси територіальних органів Держмитслужби, вказані на офіційному вебпорталі Держмитслужби у розділі «Контактні дані митниць Держмитслужби»; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративних будівель територіальних органів Держмитслужби.

- підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції відповідно до вимог антикорупційного законодавства;


- надання методичної та консультативної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства;


- участь в інформаційному та науково-дослідному забезпеченні здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також міжнародному співробітництві в зазначеній сфері;


- проведення організаційної та роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції;


- здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів;


- здійснення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства;


- здійснення контролю за дотриманням працівниками Держмитслужби правил етичної поведінки державних службовців.

Діяльність Відділу

Інформація та результати роботи підрозділів з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби у січні-серпні 2023 року


Протягом  січня – серпня 2023 року Відділом разом з територіальними підрозділами з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби в межах компетенції, визначеної антикорупційним законодавством, розглянуто 86 повідомлень щодо можливих корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень з боку співробітників Держмитслужби та її територіальних органів, 31 з яких внесені викривачами. 

За результатами розгляду таких повідомлень:

- ініційовано проведення 15 внутрішніх перевірок;

- до правоохоронних органів  направлено 39 повідомлень, 27 з яких – направлено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції для розгляду та надання правової оцінки; 

- порушено 22 дисциплінарних провадження, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 9-ох осіб;

- з метою запобігання вчиненню корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень проведено 15 загальних профілактичних заходів та 50 індивідуальних профілактичних бесід.

За результатами розгляду одного із повідомлень щодо можливих корупційних дій, Відділом проведено тематичну перевірку щодо можливих фактів недотримання посадовими особами Департаменту адміністративно-господарської діяльності вимог антикорупційного законодавства при здійсненні взаємовідносин з підприємством, що здійснювало послуги з комплексного обслуговування приміщень Держмитслужби. За результатами перевірки комісією виявлені факти порушень, що могло призвести до збитків державному бюджету на суму 423 702,08 грн. Матеріали перевірки направлені до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції та Державного бюро розслідувань для кваліфікації дій.

Також, за поданням Офісу Генерального прокурора, Відділом проведено службове розслідування стосовно посадової особи Київської митниці, з метою виявлення причин та умов, що сприяли невиконанню нею  вимог Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон). Комісія дійшла висновку, що причинами та умовами, які могли сприяти вчиненню посадовою особою Київської митниці можливого корупційного правопорушення, є недотримання вимог, обмежень та заборон, встановлених Законом.

За результатами проведеного дисциплінарного провадження наказом Київської митниці до посадової особи  Київської митниці застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

У результаті контрольно-аналітичних заходів, здійснених безпосередньо уповноваженими підрозділами з питань запобігання та протидії корупції, у звітному періоді виявлено:

- 16 фактів порушення етичної поведінки посадовими особами митних органів, проведено 23 індивідуальні профілактичні бесіди;

- 17 випадків недотримання обмежень, встановлених Законом України «Про запобігання корупції» (обмеження щодо використання службових повноважень чи свого становища – 10,  запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними – 7) та порушено 4 дисциплінарні провадження.

Також у звітному періоді проведено інші антикорупційні заходи, а саме – проведено аналіз 1111 потенційних та наявних контрагентів та 1511 договорів. Надано методичну та консультаційну допомогу 2643 посадовим особам, проведено 1172 семінарів та лекцій.

Відділом та уповноваженими  підрозділами (особами) з питань запобігання та протидії корупції територіальних органів систематично здійснюється перевірка можливої наявності потенційного або реального конфлікту інтересів, а також щодо наявності близьких осіб, які працюють в Держмитслужбі та її територіальних органах. 

За результатами здійснення контролю щодо дотриманням вимог статей 27 та 28 Закону України «Про запобігання корупції»:

- врегульовано 8 конфліктів інтересів у посадових осіб, які відносяться до номенклатури Голови Держмитслужби. Уповноваженими підрозділами (особами) з питань запобігання та виявлення корупції територіальних органів врегульовано 543 конфліктів інтересів;

- виявлено 3 факти неповідомлення про конфлікт інтересів (реальний – 1, потенційний – 2), інформацію направлено до Національного агентства з питань запобігання корупції для прийняття відповідних рішень.

Правоохоронними органами виявлено 64 кримінальних корупційних правопорушень, вчинених посадовими особами територіальних органів Держмитслужби, за якими повідомлено про підозру 77 посадовим особам. Визнано судом винними у вчиненні кримінального правопорушення 4-ох посадових осіб митних органів. Отримано 16 подань спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції щодо проведення службового розслідування, проведено 23 службових розслідувань та 1 перевірка. За результатами проведених заходів порушено 16 дисциплінарних проваджень, 2 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності та 2 посадовим особам припинено державну службу.

З метою забезпечення підпорядкованими працівниками Держмитслужби неухильного дотримання  Закону України «Про запобігання корупції» організовано роз’яснювальну роботу щодо застосування законодавства з питань, що належать до компетенції Відділу. Так, листами Відділу до територіальних органів Держмитслужби та до структурних підрозділів центрального апарату Держмитслужби направлено роз’яснення щодо кампанії декларування 2023 в умовах воєнного стану. Направлено до уповноважених з питань запобігання корупції консультаційно – роз’яснювальних листів із доведенням для керування у діяльності роз’яснень НАЗК:

- щодо окремих питань роботи з повідомленнями про корупцію ;

- щодо правил запобігання виникненню конфлікту інтересів.

З метою оцінювання корупційних ризиків у діяльності Держмитслужби та її територіальних органів, а також підготовки Антикорупційної програми, утворено робочу групу з оцінювання корупційних ризиків у Держмитслужбі,  якою завершено підготовку проекту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки, що визначає питання:

- засад антикорупційної політики Державної митної служби України;

- оцінки корупційних ризиків у діяльності Державної митної служби України, її територіальних органів та заходів щодо їх усунення;

- навчань, заходів з поширення інформації щодо програм антикорупційного спрямування;

- моніторингу, оцінки виконання та перегляду антикорупційної програми.

Антикорупційна програма має чотири додатки:

- завдання і заходи з реалізації засад антикорупційної політики Державної митної служби України;

- заходи з виконання Державною митною службою України Державної антикорупційної програми на 2023—2025 роки;

- реєстр ідентифікованих корупційних ризиків у діяльності Держмитслужби та її територіальних органів; 

- навчання антикорупційного спрямування в Держмитслужбі.

З метою забезпечення дотримання принципів прозорості і доступності,  вивчення та врахування громадської думки, Держмитслужбою 28.04.2023 було оприлюднено проєкт Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки на офіційному вебсайті, та 05.05.2023 проведено його публічне обговорення.

У публічному обговоренні взяли участь представники Громадської ради при Держмитслужбі та Асоціації міжнародних експедиторів України, якими під час обговорення надано пропозиції щодо удосконалення Антикорупційної програми з метою посилення її дієвості та ефективності. Надані пропозиції опрацьовані  та враховані Держмитслужбою при остаточному затвердженні  Антикорупційної програми.

На виконання статті 19 Закону України «Про запобігання корупції» та з врахуванням роз’яснень Національного агентства з питань запобігання корупції, наказом Держмитслужби від 31.05.2023 № 236 Антикорупційну програму Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки затверджено та введено в дію.

Здійснено моніторинг виконання у І півріччі 2023 року Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023-2025 роки, звіт доведено до керівництва Держмитслужби доповідною запискою Відділу з питань запобігання та протидії корупції від 14.07.2023 № 09/285, та розміщено в розділі «Запобігання проявам корупції» офіційного вебсайту Держмитслужби.

Проведено роботу з підсумовування результатів виконання заходів впливу на корупційні ризики, передбачених додатком 3 до Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023-2025 роки, звіт в електронному вигляді 10.08.2023 занесено до Антикорупційного порталу Національного агентства з питань запобігання корупції.

Здійснено заходи контролю за дотриманням антикорупційного законодавства, а також перевірку стану організації роботи із запобігання та виявлення корупції в Сумській митниці.

У результаті виявлено ознаки правопорушення, пов’язаного з корупцією, у вигляді систематичних неповідомлень про потенційний конфлікт інтересів, що могло призвести до вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.

Вжито невідкладних заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів, повідомлено Національне агентство з питань запобігання корупції щодо виявлених правопорушень для розгляду і надання правової оцінки згідно закону.

Керівництвом Відділу в період з 05.06.2023 по 20.06.2023 проведено наради з керівниками підрозділів (уповноваженими особами) з питань запобігання та протидії корупції територіальних органів Держмитслужби (з кожним індивідуально) щодо підведення підсумків роботи та стану організації роботи з питань запобігання та протидії корупції за 2022 рік та у січні-травні 2023 року. 

Результати доведено керівництву Держмитслужби доповідною запискою від 26.06.20236 № 09/250.

Відповідно до погоджених керівництвом Держмитслужби пропозицій Відділом, згідно наказу Держмитслужби від 26.06.2023 № 283, розпочато перевірку стану  організації роботи із запобігання та протидії корупції в Спеціалізованій лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі – СЛЕД  Держмитслужби).

За результатами перевірки виявлено окремі недоліки щодо організації роботи з питань запобігання та протидії корупції, які можуть призвести до ризиків вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень працівниками   СЛЕД  Держмитслужби. Керівництву  СЛЕД  Держмитслужби доручено вжити заходів щодо приведення у відповідність до положень антикорупційного законодавства організацію роботи щодо запобігання та протидії корупції. 

27.06.2023 проведено онлайн зустріч керівництва Відділу з представниками команди EU4PFM.

За результатами зустрічі сформовано основні потенційні напрями взаємодії, які  сприятимуть більш якісним підходам у запобіганні та протидії корупційним проявам:

- кваліфікована оцінка, аналіз та можливі шляхи удосконалення (шляхом унесення змін чи викладення у новій редакції) керівних документів з питань запобігання корупції.

- організація та здійснення навчальних візитів за кордон для посадових осіб Відділу та територіальних підрозділів протидії корупції з метою вивчення роботи як антикорупційних органів так і діяльності митниць іноземних держав у сфері протидії корупції.

- проведення тренінгів для посадових осіб територіальних підрозділів протидії корупції з метою підвищення їх професійного рівня.

- започаткування пілотного проєкту «Мобільний антикорупційний центр» для роботи у міжнародних пунктах пропуску на державному кордоні України.

- залучення коштів іноземних партнерів для реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги для антикорупційних підрозділів митниць, зокрема для видання поліграфічної продукції з антикорупційної тематики.

- допомога у проведенні стажувань посадових осіб Відділу у Всесвітній митній організації та її підрозділах.   

Також, з метою започаткування та розбудова співпраці з міжнародними партнерами з протидії корупційним правопорушенням у сфері службової діяльності, протягом звітного періоду відбулись робочі зустрічі керівництва Відділу з представниками напряму боротьби з корупцією Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM) та Всесвітньої митної організації в рамках проведення ІІ етапу Технічної місії ВМО. Під час проведення зустрічей окреслено коло питань, які потребують спільної взаємодії та наголошено на готовності продовження роботи у сфері запобігання корупції з міжнародними партнерами.

Інформація про результати анонімного опитування зовнішніх заінтересованих сторін  щодо вразливих до корупційних правопорушень напрямів діяльності Держмитслужби за І півріччя 2023 року

Протягом І півріччя 2023 року в опитуванні взяло участь 148 респондентів, 87 (58,8%) з яких – представники органів влади. Також відповіли на запитання анкети 19 (12,8%) митних брокерів (декларантів), 15 (10,2%) – громадяни, що перетинають митний кордон в особистих справах та представники суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності, 9 (6,3%) представників митних органів та 7 (4,8%) державних службовців.

Більше половини респондентів, що становить 52%, ніколи не стикались з проявами корупції з боку працівників Держмитслужби. Часто з проявами корупції з боку митників стикалися лише 19 (12,8%) учасників опитування, 30 (20,3%) – рідко. Більшість проявів корупції були пов’язані з прискоренням природнього плину проходження митних процедур, завчасне запобігання створенню зайвих «проблем» при проходженні митних процедур та усуненням створених митниками штучних перешкод у проходженні митних процедур (73 респонденти, що в сумі становить 49,3%).

На думку опитуваних, найбільша ймовірність проявів корупції в Держмитслужбі існує під час надання таких послуг, як:

- митний контроль і оформлення автомобілів;

- визначення коду товару і митної вартості;

- митний огляд;

- послуги з отримання АЕО;

- отримання пільг;

- видача дозволів, прийняття рішень;

- послуги зі спрощення або зменшення нарахувань податків;

- ввезення контрафактних товарів;

- перетин кордону фізичними особами;

- безпричинне проведення огляду товару з повним вивантаженням.

Найбільш вразливими до вчинення корупційних правопорушень чи правопорушень, пов’язаних з корупцією на думку респондентів є такі напрями діяльності Держмитслужби як:

- діяльність у сфері боротьби з контрабандою;

- митне оформлення автомобілів;

- визначення митної вартості та визначення коду товару;

- питання митної вартості та термінів митного оформлення;

- тарифне та нетарифне регулювання;

- менеджмент служби, кадрові питання, сфера закупівель;

- видача дозволів;

- підтвердження походження для EUR.1;

- митна вартість, країна походження, достовірність документів;

- пропуск товарів громадян у пунктах пропуску на митному кордоні.

Під час взаємодії з митними органами найчастіше у респондентів виникали проблеми, а саме:

- занадто довгий процес – 48 (32,4%);

- занадто складний процес – 50 (33,8%);

- занадто багато документів вимагалося – 30 (20,%);

- вимагання винагороди за надання послуги або її прискорення – 27 (18,2%);

- незрозумілі правила одержання послуги – 23 (15,5%);

- недостатньо інформації про умови надання послуг – 23 (15,5%);

- неможливість оскаржити рішення – 19 (12,8%).

Учасники опитування стикалася з проявами корупції на таких митницях:

- 34 (23%) – апарат Держмитслужби; 

- 26 (17,6%) – Львівська митниця;

- 19 (12,8 %) – Одеська митниця;

- 15 (10,1%) – Митниця в Херсонській області, АР Крим і м. Севастополі;

- 10 (6,8%) – Волинська митниця;

- 6 (4,1%) – Закарпатська та Київська митниці;

- 5 (3,4%) – Луганська та Дніпровська митниці;

- 4 (2,7%) – Координаційно-моніторингова та Донецька митниці;

- 2 (1,8%) – Рівненська, Чернігівська, Черкаська та Житомирська митниці;

- 1 (0,9%) – Вінницька, Запорізька, Івано-Франківська, Полтавська.

На думку учасників анонімного опитування, заходи, які допоможуть знизити рівень корупції в митних органах, це:

- збільшення заробітної плати митникам  та покращення їх соціального захисту – 129 опитаний (87,2%);

- посилення покарання за корупцію – 48 опитаних (32,4%);

- зміни в антикорупційному законодавстві та належна робота правоохоронних органів з виявлення корупції – 26 (17,6%);

- проведення роз’яснювальної роботи з усіма учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи – 19 (12,8%);

- покращення роботи правоохоронних органів та спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції – 24 (16,2%).

Керівникам структурних підрозділів апарату Держмитслужби та   територіальних органів Держмитслужби врахувати узагальнені результати анонімного опитування під час розроблення, організації та контролю за проведенням заходів щодо запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням


Антикорупційне законодавство України 


 - Конституція України

    - Закон України «Про запобігання корупції»

    - Закон України «Про державну службу»

    - Постанова КМУ від 04.09.2103 № 706 «Питання запобігання та виявлення корупції»

Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції:

    - від 13.07.2017 № 317 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо діяльності уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції»;

    - від 13.02.2020 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю»;

    - від 10.06.2016 № 3 «Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування»;

    - від 06.09.2016 № 19 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій»;

    - від 17.06.2016 № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків»;

    - від 29.09.2017 № 839 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів»;

    - від 21.12.2018 № 3207 «Про затвердження Правил логічного та арифметичного контролю декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, автоматизованої перевірки цих декларацій та їхніх вагових коефіцієнтів»;

    - від 19.01.2017 № 31 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки антикорупційних програм органів влади»;

    - від 02.12.2016 № 126 «Про затвердження Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади»;

    - від 08.12.2017 № 1379 «Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження»;

    - від 08.07.2017 № 286 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації роботи із повідомленнями про корупцію, внесеними викривачами».

Куди звертатись щодо правопорушень

З повідомленнями про вчинення працівниками Держмитслужби корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, або інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» з питань 

 • - використання своїх службових повноважень або свого становища та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;

 • - обмеження щодо одержання подарунків;

 • - обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

 • - обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування;

 • - обмеження спільної роботи близьких осіб;

 • - конфлікт інтересів;

 • - порушення етичних норм поведінки;

 • - порушення вимог фінансового контролю;

 • - незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень.

Звертатись на anticorruption@customs.gov.ua, номер телефону 15-48

Методологія систематичного виявлення та проведення аналізу корупційних правопорушень та правопорушень, пов'язаних з корупцією, скоєних посадовими особами Державної митної служби України та її територіальних органів

Наказ від 23.12.2021 №1091

Міжнародне співробітництво у сфері запобігання та виявлення корупції

(розміщуються повідомлення про проведення міжнародних зустрічей з питань міжнародної взаємодії у сфері запобігання та виявлення корупції)

Наказ Державної митної служби України від 04.10.2022 №443 "Про проведення оцінювання корупційних ризиків"

Наказ 443

Антикорупційна програма Державної митної служби України на 2023 - 2025 роки


Наказ №236

Антикорупційна програма


Додаток 1 до АП

Додаток 2 до АП

Додаток 3 до АП

Додаток 4 до АП

Звіт_про_виконання_Держмитслужбою_Антикорупційної_програми_у...Проєкт Антикорупційної програми Держмитслужби 2023-2025


Додаток 1 до АП

Додаток 2 до АП

Додаток 3 до АП
* Додаток 3 до АП переглядати у форматі веб-документа

Додаток 4 до АП

         Офіційна скринька відділу: anticorruption@customs.gov.ua