запобігання та протидія корупції

Запобігання та протидія корупції

    У структурі центрального апарату Держмитслужби утворено уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції – Відділ з питань запобігання та протидії корупції

Консультації з громадськістю стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021 - 2022 роки

19.03.2021

З метою забезпечення дотримання принципів прозорості і доступності,  вивчення та врахування громадської думки, Державною митною службою України проводиться електронна консультація з громадськістю та вивчення громадської думки стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021 – 2022 роки.

Запрошуємо зацікавлених осіб - представників громадськості та експертів з питань запобігання корупції, зокрема в митних органах, представників закладів освіти та наукових установ, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та представників бізнес-спільноти висловити свої думки та бачення стосовно проєкту Антикорупційної програми.

З проєктом Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021 – 2022 роки можна ознайомитись за посиланням.

Пропозиції та зауваження просимо надсилати до 02 квітня 2021 року на електронну адресу: anticorruption@customs.gov.ua або на поштову адресу: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, Державна митна служба України, Відділ з питань запобігання та протидії корупції.


Повідомити щодо можливих корупційних правопорушень

    Викривачі (у розумінні, визначеному Законом України «Про запобігання корупції») мають можливість повідомити про можливі факти вчинення посадовими особами Держмитслужби корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень:

- внутрішніми каналами – на електронну скриньку vzvpk@customs.gov.ua або заповнивши форму, а також за спеціальним номером телефону (044) 247-28-44;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку на адресу  вул. Дегтярівська 11Г, м. Київ, 04119; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративної будівлі Держмитслужби за адресою вул. Дегтярівська 11Г; на електронні адреси post@customs.gov.ua, zvernennya@customs.gov.ua, publishinfo@customs.gov.ua; за номером телефону 15-48;

- зовнішніми каналами – через фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки тощо.

Митницями Держмитслужби такі повідомлення приймаються:

- внутрішніми каналами – на електронні адреси та телефонні лінії уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) митниць Держмитслужби, вказані за посиланням;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку та на електронні адреси митниць Держмитслужби, вказані на офіційному вебпорталі Держмитслужби у розділі «Контактні дані митниць Держмитслужби»; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративних будівель територіальних органів Держмитслужби.

Анкета анонімного опитування учасників відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи 

    З метою отримання інформації стосовно рівня сприйняття корупції в митних органах та врахування отриманих даних під час здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, уповноваженим підрозділом з питань запобігання та виявлення корупції Держмитслужби запроваджується анонімне опитування, яке можна пройти за посиланням.

Основні завдання відділу
 • підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції відповідно до вимог антикорупційного законодавства;

 • надання методичної та консультативної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства;

 • участь в інформаційному та науково-дослідному забезпеченні здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також міжнародному співробітництві в зазначеній сфері;

 • проведення організаційної та роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції;

 • здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів;

 • здійснення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства;

 • здійснення контролю за дотриманням працівниками Держмитслужби правил етичної поведінки державних службовців.

 

Куди звертатись щодо правопорушень

З повідомленнями про вчинення працівниками Держмитслужби корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, або інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» з питань 

 • використання своїх службових повноважень або свого становища та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;

 • обмеження щодо одержання подарунків;

 • обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

 • обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування;

 • обмеження спільної роботи близьких осіб;

 • конфлікт інтересів;

 • порушення етичних норм поведінки;

 • порушення вимог фінансового контролю;

 • незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень.

Звертатись на anticorruption@customs.gov.ua, номер телефону 15-48


Діяльність Відділу


Відділом з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби далі – Відділ) протягом січня-липня 2021 року в межах компетенції, визначеної антикорупційним законодавством та положенням про Відділ, розглянуто із залученням територіальних підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції 32 повідомлень щодо можливих корупційних дій посадових осіб Держмитслужби та її територіальних органів, 2 з яких – внесені викривачами. 

Під час розгляду двох повідомлень проведено внутрішні перевірки з окремих питань. За результатами проведення однієї з них встановлено факти  корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень. Матеріали цієї перевірки направлені до спеціально уповноваженого суб’єкта у сфері протидії корупції для розгляду та надання правової оцінки. З метою запобігання вчиненню корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень проведено 5 загальних профілактичних бесід та 7 індивідуальних.


Відділом систематично здійснюється перевірка можливої наявності потенційного або реального конфлікту інтересів, а також щодо наявності близьких осіб, які працюють в Держмитслужбі та її територіальних органах. 

За результатами здійснення контролю щодо дотриманням вимог статей 27 та 28 Закону України «Про запобігання корупції» врегульовано 4 конфлікти інтересів у посадових осіб, які відносяться до номенклатури Голови Держмитслужби. 

Здійснено перевірку своєчасності подання 19-ма суб’єктами декларування електронних декларацій «перед звільненням», випадків неподання чи несвоєчасного подання не виявлено. 

В січні організовано роз’яснювальну роботу щодо застосування законодавства з питань, що належать до компетенції Відділу. Так, листами Відділу до територіальних органів Держмитслужби та до структурних підрозділів центрального апарату Держмитслужби направлено інформацію щодо зобов’язання суб’єктами декларування відтепер подавати повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента в електронному вигляді за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (особистий кабінет).

Продовжується запроваджене наказом Держмитслужби від 15.12.2020 № 576 опитування щодо рівня сприйняття корупції в митних органах. Анкета анонімного опитування учасників відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, розміщена на вебпорталі Держмитслужби. Інформація про анкетування розміщено на інформаційних стендах в пунктах пропуску через державний кордон України, та в місця митного оформлення.

У березні вжито заходи щодо забезпечення своєчасного та належного подання посадовими особами Держмитслужби декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, за 2020 рік, зокрема:

організовано роз’яснювальну роботу щодо ознайомлення та опрацювання вимог антикорупційного законодавства з питань фінансового контролю;

направлено низку методичних роз’яснень щодо порядку заповнення декларацій, строків їх подання та стосовно відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання декларації;

повідомлено посадових осіб, які перебувають у соціальній відпустці, про обов’язок подання декларації після звільнення;

надано  в межах компетенції посадовим особам апарату Держмитслужби  26 консультацій стосовно заповнення та подання декларацій.

У квітні, за результатами кампанії з декларування у Держмитслужбі та її територіальних органах, до Національного агентства з питань запобігання корупції направлено 8 повідомлень про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій. З них 2 – за фактом несвоєчасного подання щорічної декларації, 6 – за фактом неподання декларації після звільнення (5) та щорічної (1). 

Розроблено оновлений проєкт Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2021-2022 роки, який  19.03.2021 розміщено на офіційному вебпорталі Держмитслужби для проведення електронних консультацій з громадськістю для вивчення громадської думки.

Після проведення електронних консультацій з громадськістю для вивчення громадської думки 22 квітня 2021 року відбулося публічне обговорення Антикорупційної програми Держмитслужби на 2021-2022 роки. Зустріч з громадськістю відбулася у форматі вебконференції під головуванням заступника Голови Держмитслужби за участі представників Робочої групи  з питань реалізації проєкту EU4PFM, громадської організації «Асоціація платників податків України» та ВГО АППУ з питань митної політики. 

Обговорено шляхи удосконалення Антикорупційної програми  Держмитслужби та враховано усі пропозиції при подальшому опрацюванні та наповненні Антикорупційної програми. Наказом Держмитслужби від 22.06.2021 № 460 внесено зміни в наказ Держмитслужби від 09.12.2020 № 560 «Про затвердження Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2020-2022 роки» та направлено до Національного агентства з питань запобігання корупції для погодження.


Розроблено та затверджено наказом Держмитслужби від 30.04.2021 № 314 оновлений складу Комісії з оцінки корупційних ризиків для ідентифікації корупційних ризиків у Держмитслужбі.

З метою здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також контролю за дотриманням антикорупційного законодавства в апараті Держмитслужби, Відділом у травні проведено з посадовими особами апарату Держмитслужби профілактичні (роз’яснювальні) бесіди з метою забезпечення додержання ними вимог антикорупційного законодавства в частині достовірності та повноти декларування транспортних засобів, що перебувають у володінні або користуванні суб'єкта декларування або членів його сім'ї. 

Також у травні в апараті Держмитслужби та територіальних органах Держмитслужби організовано роботу щодо виявлення фактів можливого вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією державними службовцями категорії «А» та «Б». Опрацьовуються відкриті джерела даних та рішення, які приймались державними  службовцями категорії «А» та «Б», з метою виявлення фактів вчинення дій або прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, а також порушення обмежень щодо одержання подарунків, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності.Інформація про результати анонімного опитування від учасників відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, щодо рівня сприйняття корупції в митних органах за І півріччя 2021 року

Відділом з питань запобігання та протидії корупції Держмитслужби опрацьовано отриманні результати анонімного опитування, запровадженого на офіційному веб сайті Державної митної служби України та повідомляємо наступне.

В опитуванні, протягом січня – червня 2021 року взяло участь 32 респондента, 18 (56,3%) з яких – це громадяни, що перетинають митний кордон в особистих справах. Також відповіли на запитання анкети 4 (12,5%) суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності, 4 (12,5%) водії комерційного транспорту, що перетинає митний кордон (перевізники), 4 (12,5%) митні брокери (декларанти) та 2 (6,3%) громадянина, що ввозили та оформлювали транспортний засіб для свого користування.

З 32 учасників опитування майже половини, а саме 14 респондентів, що становить 43,8%, сприймають рівень корупції у митних органах як низький. Високим рівнем корупції в митних органах сприймають 11 респондента, що становить 34,4% від загальної кількості учасників. І лише четверо респондентів, що становить 12,5%, визнали рівень корупції в митних органах нульовим.

Частіше всього з проявами корупції з боку митників стикалися 8 (25%) учасників опитування. Проте 11 (34,4%) відповіли що ніколи не зустрічалися з проявами корупції з боку працівників митних органів, 8 (25%) – рідко. Більшість ситуацій були пов’язані з прискоренням природнього плину проходження митних процедур (11 респондентів, що становить 34,4%) та усуненням створених митниками штучних перешкод у  проходженні митних процедур (8 респондентів, що становить 25%).

Найбільша кількість учасників опитування – 18, що становить 56,3%, стикалася з проявами корупції на Львівській та Закарпатській митниці, у 6 опитаних (18,8%) прояви корупції мали місце на Волинській та Одеській митниці. По одному резиденту на Дніпровській, Координаційно-моніторинговій, Миколаївській та Чернівецькій митниці, по двоє –  Київська, Запорізька, Вінницька митниці та митниця в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі.

Відмовились би надавати неправомірну вигоду у разі вимагання митниками або натяків з їх боку стосовно надання неправомірної вигоди 62,5% резидентів, що становить 20 учасників опитування. Ще 18,8 %, а це 6 учасників, проінформували би відповідні органи. Двоє учасників (6,3%) відповіли що нададуть неправомірну вигоду митнику у разі вимагання або натяків з його сторони.  Також 2 респондента (6,3%) вказали, що вони самі були ініціаторами надання митнику неправомірної вигоди.

На думку учасників анонімного опитування, заходи, які допоможуть знизити рівень корупції в митних органах, це:

- збільшення заробітної плати та покращення соціального захисту – 15 опитаних (46,9%);

- зміни в законодавстві з питань митної справи – 5 опитаних (15,6%);

- належна робота правоохоронних органів з виявлення корупції – 5 опитаних (15,6%);

- посилення покарання за корупцію – 5 опитаний (15,6%);

- проведення роз’яснювальної роботи з усіма учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи – 2 опитаних (6,3%).

Разом з тим, до взаємодії з митними органами, якщо в них не буде місця корупції, а митники будуть добросовісно виконувати свою роботу, готові 28 респондентів з 32 (87,5%). І тільки 4 учасника, що становить 12,5 %, вказали що це створить їм труднощі. 

Зважаючи на вище вказане, керівників митниць Держмитслужби зобов’язано вжити додаткових заходів для зменшення проявів корупції  пов’язаних з прискоренням проходження митних процедур та усуненням створених посадовими особами митних органів штучних перешкод у  проходженні митних процедур.


Антикорупційне законодавство України  

    - Конституція України

    - Закон України «Про запобігання корупції»

    - Закон України «Про державну службу»

    - Постанова КМУ від 04.09.2103 № 706 «Питання запобігання та виявлення корупції»

Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції:

    - від 13.07.2017 № 317 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо діяльності уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції»;

    - від 13.02.2020 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю»;

    - від 10.06.2016 № 3 «Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування»;

    - від 06.09.2016 № 19 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій»;

    - від 17.06.2016 № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків»;

    - від 29.09.2017 № 839 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів»;

    - від 21.12.2018 № 3207 «Про затвердження Правил логічного та арифметичного контролю декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, автоматизованої перевірки цих декларацій та їхніх вагових коефіцієнтів»;

    - від 19.01.2017 № 31 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки антикорупційних програм органів влади»;

    - від 02.12.2016 № 126 «Про затвердження Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади»;

    - від 08.12.2017 № 1379 «Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження»;

    - від 08.07.2017 № 286 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації роботи із повідомленнями про корупцію, внесеними викривачами».

Міжнародне співробітництво у сфері запобігання та виявлення корупції

(розміщуються повідомлення про проведення міжнародних зустрічей з питань міжнародної взаємодії у сфері запобігання та виявлення корупції)

Антикорупційна програма Держмитслужби

Наказ_460

Антикорупційна_програма_Держмитслужби
 

Офіційна скринька відділу: anticorruption@customs.gov.ua