запобігання та протидія корупції

До уваги представників бізнесу та громадськості!


Держмитслужба проводить анонімне опитування в межах роботи з ідентифікації та оцінювання корупційних ризиків у діяльності митних органів.

Метою опитування є встановлення ймовірності та можливих обставин вчинення корупційних правопорушень працівниками Держмитслужби, її територіальних органів, виявлення вразливих до корупції напрямів діяльності митних органів, збір інформації стосовно зовнішнього сприйняття виконання ними своїх функцій. 

Опитування є анонімним, його результати будуть використовуватися для розробки заходів із мінімізації корупційних ризиків.

Запрошуємо всіх охочих пройти опитування, надати об’єктивні та чіткі відповіді на запитання анкети.

Перейти до анкети можна за посиланням:

https://bit.ly/3oZQ12O

Презентаційні матеріали щодо кампанії електронного декларування у 2022 році

Декларування-2022


Запобігання та протидія корупції

    У структурі центрального апарату Держмитслужби утворено уповноважений підрозділ з питань запобігання та виявлення корупції – Відділ з питань запобігання та протидії корупції

Консультації з громадськістю стосовно проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 - 2025 роки

21.04.2023

З метою забезпечення дотримання принципів прозорості і доступності,  вивчення та врахування громадської думки, Державною митною службою України 05 травня 2023 року о 14 год. 30 хв.  за адресою: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, буде проведено громадське обговорення проєкту Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки  у формі засідання.

Запрошуємо зацікавлених осіб - представників громадськості та експертів з питань запобігання корупції, зокрема в митних органах, представників закладів освіти та наукових установ, суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та представників бізнес-спільноти висловити свої думки і бачення стосовно проєкту Антикорупційної програми та реєстру корупційних ризиків.

З проєктом Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки можна ознайомитись на цій сторінці нижче.

Пропозиції, зауваження та заявки для участі у публічному обговоренні просимо надсилати до 04 травня 2023 року на електронну адресу: anticorruption@customs.gov.ua або на поштову адресу: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, Державна митна служба України, Відділ з питань запобігання та протидії корупції.

У звʼязку із дією на території України воєнного стану та забезпеченням пропускного режиму у Держмитслужбі, до проведення заходу будуть допущені лише ті особи, стосовно яких будуть надані заявки засобами електронної пошти або поштового звʼязку до 04.05.2023 року.


Повідомити щодо можливих корупційних правопорушень

    Викривачі (у розумінні, визначеному Законом України «Про запобігання корупції») мають можливість повідомити про можливі факти вчинення посадовими особами Держмитслужби корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень:

- внутрішніми каналами – на електронну скриньку vzvpk@customs.gov.ua або заповнивши форму, а також за спеціальним номером телефону (044) 247-28-44;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку на адресу  вул. Дегтярівська 11Г, м. Київ, 04119; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративної будівлі Держмитслужби за адресою вул. Дегтярівська 11Г; на електронні адреси post@customs.gov.ua, zvernennya@customs.gov.ua, publishinfo@customs.gov.ua;

- зовнішніми каналами – через фізичних чи юридичних осіб, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки тощо.

Територіальними органами Держмитслужби такі повідомлення приймаються:

- внутрішніми каналами – на електронні адреси та телефонні лінії уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) територіальних органів Держмитслужби, вказані за посиланням;

- регулярними каналами – з використання засобів поштового зв’язку та на електронні адреси територіальних органів Держмитслужби, вказані на офіційному вебпорталі Держмитслужби у розділі «Контактні дані митниць Держмитслужби»; через поштову скриньку, розміщену в холі адміністративних будівель територіальних органів Держмитслужби.

- підготовка, забезпечення та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції відповідно до вимог антикорупційного законодавства;


- надання методичної та консультативної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства;


- участь в інформаційному та науково-дослідному забезпеченні здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також міжнародному співробітництві в зазначеній сфері;


- проведення організаційної та роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції;


- здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів;


- здійснення контролю за дотриманням антикорупційного законодавства;


- здійснення контролю за дотриманням працівниками Держмитслужби правил етичної поведінки державних службовців.

Діяльність Відділ

Інформація та результати роботи підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції Держмитслужби у січні-вересні 20 24  року

З метою забезпечення дотримання посадовими особами апарату Держмитслужби та її територіальних органів вимог антикорупційного законодавства, посадовими особами Відділу з питань запобігання та виявлення корупції (далі – Відділ) та уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) з питань запобігання та виявлення корупції в територіальних органах (далі – уповноважені підрозділи (уповноважені особи) протягом звітного періоду систематично здійснювались заходи щодо доведення положень нормативно-правових актів антикорупційного напряму.

Протягом звітного періоду посадовим особам апарату Держмитслужби та її територіальних органів надавались консультації та методична допомога щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У кожному випадку наголошувалось на дотриманні термінів подання електронних декларацій та відповідальності за неподання/несвоєчасне подання таких декларацій.

Відділом та уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) у лютому здійснено перевірку своєчасності подання суб’єктами декларування електронних декларацій за 2021-2022 роки, при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обовязок подання декларації настав до 11.10.2023 включно), декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно), у квітні здійснено перевірку своєчасності подання суб’єктами декларування електронних декларацій за 2023 рік.

Також на постійній основі здійснюється перевірка своєчасності подання суб’єктами декларування електронних декларацій «перед звільненням».

За результатами вказаних перевірок протягом січня-вересня 2024 року до Національного агентства з питань запобігання корупції направлено 1760 повідомлень про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в результаті чого складено 6 адміністративних протоколів та притягнуто 1 особу до адміністративної відповідальності.

На виконання вимог Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі – Закон), у звязку з початком роботи Єдиного порталу повідомлень викривачів (далі – Портал) та підключенням Держмитслужби до Порталу, з метою належної організації роботи з повідомленнями про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону, організовано роботу з Порталом. Затверджено оновлений порядок організації роботи з повідомленнями про корупційні або повязані з корупцією правопорушення в апараті Держмитслужби та її територіальних органах, визначено з числа посадових осіб Відділу та уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) відповідальну особу за роботу з Порталом, забезпечено внесення всіх повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону та результатів їх розгляду, здійснені через зовнішні або внутрішні канали, до Порталу.

За звітний період Відділом разом з уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) в межах компетенції, визначеної антикорупційним законодавством, розглянуто 97 повідомлень щодо можливих корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень з боку посадових осіб Держмитслужби та її територіальних органів.

За результатами розгляду таких повідомлень:

- ініційовано проведення 4 внутрішніх перевірок;

- до правоохоронних органів направлено 33 повідомлення, 32 з яких – направлено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції для розгляду та надання правової оцінки. За результатами розгляду зазначених матеріалів, правоохоронними органами відкрито 5 кримінальних проваджень та вручено 1 підозру;

- порушено 7 дисциплінарних проваджень, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 5-ох посадових осіб;

- з метою запобігання вчиненню корупційних чи пов’язаних з корупцією правопорушень проведено 18 загальних профілактичних заходів та 14 індивідуальних профілактичних бесід.

В результаті самостійних контрольно-аналітичних заходів, здійснених уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами), у звітному періоді виявлено 8 фактів порушення етичної поведінки посадовими особами митних органів, проведено 5 індивідуальних профілактичних бесід, шістьох посадових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Також у звітному періоді проведено інші антикорупційні заходи, а саме – проведено аналіз 1109 потенційних та наявних контрагентів та 1539 договорів, надано методичну та консультаційну допомогу 4225 посадовим особам.

Відділом та уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) систематично здійснюється перевірка можливої наявності потенційного або реального конфлікту інтересів, а також щодо наявності близьких осіб, які працюють в Держмитслужбі та її територіальних органах.

За результатами здійснення контролю щодо дотриманням вимог статті 28 Закону врегульовано 19 конфліктів інтересів у посадових осіб, які відносяться до номенклатури Голови Держмитслужби. Уповноваженими підрозділами (уповноваженими особами) врегульовано 653 конфліктів інтересів.

Здійснено моніторинг виконання у І півріччі 2024 року Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023-2025 роки, затвердженої та введеної в дію наказом Держмитслужби від 31.05.2023
№ 236. Звіт доведено до керівництва Держмитслужби, розміщено в розділі «Запобігання проявам корупції» офіційного вебсайту Держмитслужби та на Порталі доброчесності.

Протягом звітного періоду Державна митна служба України здійснила нові кроки в протидії корупції спільно з Всесвітньою митною організацією. В рамках діючої Антикорупційної програми Державної митної служби України на 2023 – 2025 роки, завдяки фінансуванню Уряду Королівства Норвегія, Держмитслужба офіційно долучилася до співробітництва з Програмою Всесвітньої митної організації з протидії корупції та сприяння доброчесності (далі – Програма A-CIP) для митних органів.

Відповідно до реалізації положень спільної з Держмитслужбою Програми A-CIP, з 02 вересня цього року розпочалося опитування сприйняття доброчесності, метою якого є кількісна оцінка сприйняття доброчесності в Держмитслужбі та зацікавлених сторін приватного сектору.

Реалізація цього проєкту, який здійснювався консалтинговою компанією світового рівня PwC Berlin, стартувала із Київської митниці та відбувалася протягом 02-30 вересня 2024 року, охоплюючи також Закарпатську, Львівську, Чернівецьку та Волинську митниці.

Дане опитування проводилося серед працівників митниць та представників бізнес середовища.

У жовтні відбудеться презентація результатів проведеного опитування з питань доброчесності за ініціативи ВМО. Аналіз цих результатів, а також їх імплементація в подальші кроки з реалізації положень Програми А-СІР для Держмитслужби надасть можливість окреслити чіткі кроки антикорупційної спрямованості, а також створить підґрунтя для подальшої співпраці. 

      Також представники Відділу з питань запобігання та виявлення корупції неодноразово приймали участь у координаційних зустрічах з експертами EU4PFM та колишнім керівником Митної служби Республіки Польща Яцеком Капіцою щодо обміну досвідом з питань роботи з Антикорупційною програмою. Під час зустрічей було обговорено важливість проведення належних антикорупційних заходів у Держмитслужбі в контексті наближення вступу України до Європейського Союзу (далі – ЄС) та відповідно до етапу приведення у відповідність митного законодавства України до актів права ЄС, долучення до цифрових баз даних ЄС.

В результаті проведених заходів напрацьовано зміни та доповнення до Антикорупційної програми, які в першу чергу стосувалися визначення основних кількісних показників ефективності (KPI) у діяльності митних органів та їх імплементації в Антикорупційну програму Держмитслужби.

Протягом 2023 року в опитуванні взяло участь 160 респондентів, 87 (54,4%) з яких – представники органів влади. Також відповіли на запитання анкети 19 (11,9%) митних брокерів (декларантів), 16 (9,7%) представників митних органів та державні службовці, 11 (6,9%) – представників суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, 13 (8,1%) – громадяни, що перетинають митний кордон в особистих справах, що ввозять та оформляють транспортні засоби для свого користування та отримують або ж відправляють міжнародні експрес-відправлення, 7 (4,4%) – водії комерційного транспорту та 7 (4,4%) – представники громадських організацій та правоохоронних органів.

Майже половина респондентів, що становить 48,8%, ніколи не стикались з проявами корупції з боку працівників Держмитслужби. Часто з проявами корупції з боку митників стикалися лише 29 (18,1%) учасників опитування, 31 (19,4%) – рідко. Більшість проявів корупції були пов’язані з прискоренням природнього плину проходження митних процедур, завчасне запобігання створенню зайвих «проблем» при проходженні митних процедур та усуненням створених митниками штучних перешкод у проходженні митних процедур (83 респонденти, що в сумі становить 51,9%).

На думку опитуваних, найбільша ймовірність проявів корупції в Держмитслужбі існує під час надання таких послуг, як:

- митний контроль та митне оформлення товарів, митний огляд;

- визначення коду товару і митної вартості;

- надання відповідних дозволів, рішень.

Найбільш вразливими до вчинення корупційних правопорушень чи правопорушень, пов’язаних з корупцією на думку респондентів є такі напрями діяльності Держмитслужби як:

- митний контроль та митне оформлення товарів;

- визначення митної вартості та визначення коду товару;

- тарифне та нетарифне регулювання;

- менеджмент служби, кадрові питання, сфера закупівель;

- видача дозволів;

- діяльність у сфері боротьби з контрабандою;

- пропуск товарів громадян у пунктах пропуску на митному кордоні.

Під час взаємодії з митними органами найчастіше респонденти стикалися з такими проблемами як:

- занадто складний та довгий процес;

- незрозумілі правила одержання послуги та  недостатньо інформації про умови надання послуг;

- вимагання винагороди за надання послуги або її прискорення;

- занадто багато документів вимагалося;

- неможливість оскарження рішень.

Учасники опитування стикалася з проявами корупції на таких митницях:

- апарат Держмитслужби35 (21,8%); 

- Львівська митниця – 33 (20,6%);

-  Одеська митниця – 20 (12,5 %);

- Митниця в Херсонській області, АР Крим і м. Севастополі15 (9,4%);

- 10 (6,3%) – Волинська митниця;

- Закарпатська, Дніпровська та Київська митниці по 6 опитаних (11,3%);

- Луганська митниця – 5 (3,1%);

- Координаційно-моніторингова та Донецька митниці – по 4 респонденти (5%);

- Вінницька митниця3 (1,9%);

- Рівненська, Чернігівська, Черкаська та Житомирська митниці – по 2 респонденти (4,8%);

-  Харківська, Запорізька, Івано-Франківська, Чернівецька та Полтавська митниці – по опитуваному (3%).

На думку учасників анонімного опитування, заходи, які допоможуть знизити рівень корупції в митних органах, це:

- збільшення заробітної плати митникам  та покращення їх соціального захисту – 132 опитаних (82,5%);

- посилення покарання за корупцію – 57 опитаний (35,6%);

- зміни в антикорупційному законодавстві та належна робота правоохоронних органів з виявлення корупції – 32 (20%);

- проведення роз’яснювальної роботи з усіма учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи – 21 (13,1%);

- покращення роботи правоохоронних органів та спеціально уповноважених субєктів у сфері протидії корупції – 27 (16,9%).


Керівниками структурних підрозділів апарату Держмитслужби та  територіальних органів Держмитслужби враховано узагальнені результати анонімного опитування під час розроблення, організації та контролю за проведенням заходів щодо запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.




 - Конституція України

    - Закон України «Про запобігання корупції»

    - Закон України «Про державну службу»

    - Постанова КМУ від 04.09.2103 № 706 «Питання запобігання та виявлення корупції»

Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції:

    - від 13.07.2017 № 317 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо діяльності уповноважених підрозділів (уповноважених осіб) з питань запобігання та виявлення корупції»;

    - від 13.02.2020 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю»;

    - від 10.06.2016 № 3 «Форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування»;

    - від 06.09.2016 № 19 «Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій»;

    - від 17.06.2016 № 2 «Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків»;

    - від 29.09.2017 № 839 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів»;

    - від 21.12.2018 № 3207 «Про затвердження Правил логічного та арифметичного контролю декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, автоматизованої перевірки цих декларацій та їхніх вагових коефіцієнтів»;

    - від 19.01.2017 № 31 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки антикорупційних програм органів влади»;

    - від 02.12.2016 № 126 «Про затвердження Методології оцінювання корупційних ризиків у діяльності органів влади»;

    - від 08.12.2017 № 1379 «Про затвердження Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження»;

    - від 08.07.2017 № 286 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації роботи із повідомленнями про корупцію, внесеними викривачами».

З повідомленнями про вчинення працівниками Держмитслужби корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень, або інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» з питань 

  • - використання своїх службових повноважень або свого становища та пов’язаних з цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб;

  • - обмеження щодо одержання подарунків;

  • - обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

  • - обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування;

  • - обмеження спільної роботи близьких осіб;

  • - конфлікт інтересів;

  • - порушення етичних норм поведінки;

  • - порушення вимог фінансового контролю;

  • - незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень.

Звертатись на anticorruption@customs.gov.ua, номер телефону 15-48

Організаційно-розпорядчі акти Держмитслужби з питань діяльності Відділу

Наказ Держмитслужби від 07.04.2021 №243 "Про затвердження Положення щодо впровадження в Держмитслужбі та її територіальних органах механізмів заохочення викривачів та формування культури повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»

№ 243

Наказ Держмитслужби від 06.08.2021 №609 "Про затвердження Порядку організації роботи із запобігання корупції у Держмитслужбі та її територіальних органах" (зі змінами)

№ 609 (зі змінами)

Наказ Держмитслужби від 02.09.2021 №668 "Про затвердження Кодексу та Правил етичної поведінки працівників Державної митної служби України"

№ 668

Наказ Держмитслужби від 23.12.2021 №1091 "Про затвердження Методології систематичного виявлення та проведення аналізу корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією, скоєних посадовими особами Державної митної служби України та її територіальних органів

№ 1091

Наказ Держмитслужби від 14.10.2022 №449 "Про затвердження Положення про робочу групу з оцінювання корупційних ризиків та її персонального складу" (зі змінами)

№ 449 (зі змінами)

Наказ Держмитслужби від 23.05.2024 №666 "Про затвердження Порядку організації роботи з повідомленнями про корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення в апараті Держмитслужби та її територіальних органах"

№ 666

Незважаючи на те, що цей веб-сайт може бути пов'язаний з іншими веб-сайтами, ми не прямо, чи опосередковано, маємо на увазі будь-яке схвалення, асоціацію, спонсорство або приналежність до будь-якого зв'язаного веб-сайту, якщо це не зазначено в цьому документі.

Ви повинні уважно ознайомитися з офіційними звітами та іншими умовами використання будь-якого веб-сайту, до якого ви маєте доступ через посилання з цього веб-сайту. Ваше посилання на будь-які інші сторінки поза межами сайту або на інші веб-сайти - на ваш власний ризик.


Веб-сайт може використовувати файли cookie для персоналізації та полегшення максимальної навігації користувача цим сайтом. Користувач може налаштувати свій веб-переглядач для повідомлення та відхилення встановлених нами файлів cookie.

 

Міжнародне співробітництво у сфері запобігання та виявлення корупції

(розміщуються повідомлення про проведення міжнародних зустрічей з питань міжнародної взаємодії у сфері запобігання та виявлення корупції)


Наказ №236

Антикорупційна програма


Додаток 1 до АП

Додаток 2 до АП

Додаток 3 до АП

Додаток 4 до АП

Звіт_Антикор_програма_І_півріччя_2023

Звіт_Антикор_програма_ІІ_півріччя_2023

Звіт_Антикор_програма_І_півріччя_2024



Проєкт Антикорупційної програми Держмитслужби 2023-2025


Додаток 1 до АП

Додаток 2 до АП

Додаток 3 до АП
* Додаток 3 до АП переглядати у форматі веб-документа

Додаток 4 до АП

                  Офіційна скринька відділу: anticorruption@customs.gov.ua