Сучасні можливості Держмитслужби у протидії розповсюдженню контрафакту
Захист прав інтелектуальної власності (ПІВ, або Intellectual property rights – IPR) є комплексом заходів, спрямованих як на підтримку на ринку чесного конкурентного середовища, так, зокрема, і на захист громадян від поширення небезпечних для здоров’я та життя товарів. Боротьба з порушенням IPR при переміщенні товарів через митний кордон є складовою боротьби з контрабандою.
У травні 2021 року Рада ЄС визначила, що злочини проти інтелектуальної власності є складовою однієї із 10 пріоритетних загроз ЄС у боротьбі із організованою злочинністю на 2022-2025 роки.
Наслідками ввезення та збуту контрафактної продукції є як збитки для правовласників, так і загроза здоров’ю та життю громадян (оскільки виробник контрафакту не несе відповідальності за безпечність та якість матеріалів/інгредієнтів, з яких виготовлено підробку), втрачені або недоотримані податки до державного бюджету та надприбутки для злочинного тіньового бізнесу, за рахунок якого може фінансуватися, зокрема, міжнародний тероризм.
Держмитслужба є одним із державних органів, які беруть участь у запобіганні порушенню прав інтелектуальної власності (ПІВ) у міжнародній торгівлі – у межах повноважень, визначених законодавством України.
Запровадження практики ЄС у сфері захисту IPR є серед пріоритетних завдань для України у митній сфері відповідно до Висновку Єврокомісії від 01.02.2023 щодо заявки України на вступ до ЄС.
Функції Держмитслужби у сфері IPR
Держмитслужба сприяє правовласникам у захисті ПІВ. В Україні Держмитслужбі належить ключова роль серед державних органів в охороні торговельних марок в процесі міжнародної торгівлі.
Митниця виявляє товари, що підозрюються у порушенні ПІВ, при переміщенні через митний кордон та здійснює призупинення їх митного оформлення.
Після прийняття рішення про призупинення, митниця інформує правовласника про цей факт, а декларанта - про причини такого призупинення та повідомляє йому найменування та адресу правовласника.
У повідомленні правовласнику зазначаються: митне оформлення яких саме товарів призупинено, їх кількість, причини та строк призупинення, найменування та адреса власника товарів, а також інша необхідна інформація. Наступні дії визначає і здійснює правовласник (наприклад, щодо знищення контрафакту).
Інформація про правовласників щодо окремих торговельних марок, які мають правову охорону в Україні, міститься у Митному реєстрі та/або будь-яких доступних митним органам джерелах інформації щодо охорони ОПІВ (міжнародна реєстрація (Madrid Monitor), Державний реєстр свідоцтв України на торговельні марки, тощо).
До злочинів, які посягають на права інтелектуальної власності, згідно з Кримінальним кодексом України (КК), належать: порушення авторського права і суміжних прав (ст.176); порушення прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок, топографію інтегральної мікросхеми, сорт рослин, раціоналізаторську пропозицію (ст.177); незаконне використання знаку для товарів і послуг, фірмового найменування, кваліфікованого зазначення походження товару (ст.229).
Досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ст.229 КК, здійснюють детективи органів Бюро економічної безпеки України (відповідно до ч.3 ст.216 Кримінально-процесуального кодексу України).
Митниця порушує справу про порушення митних правил (ст.476 Митного Кодексу України - МКУ), а товари - безпосередні предмети правопорушення вилучаються, у разі, якщо упродовж 20 робочих днів висновком експертизи, проведеної відповідним уповноваженим органом, підтверджено порушення ПІВ під час переміщення через митний кордон України товарів, щодо яких прийнято рішення про призупинення митного оформлення (ч.14. ст.399 МКУ).
Митниця може застосовувати заходи сприяння захисту ПІВ або на підставі інформації Митного реєстру, або з власної ініціативи (ex officio) (якщо торговельна марка відсутня у Митному реєстрі, але має правову охорону в Україні). При цьому застосовується система аналізу ризиків.
Профільним підрозділом, який сприяє правовласникам у захисті ПІВ, у структурі Держмитслужби є Управління нетарифного регулювання Держмитслужби.
У країнах ЄС митниця має повноваження забезпечити діяльність з метою зменшення та упередження можливості імпорту контрафактних та піратських товарів.
Інформаційні системи
Держмитслужба веде Митний реєстр об’єктів ПІВ (ОПІВ) згідно зі ст.398 МКУ .
В Україні Митний реєстр – це інформаційна база торговельних марок та інших ОПІВ, їх правовласників та відмінних ознак захищеної продукції. Митний реєстр доступний для правовласників та працівників митниці. Правовласники можуть он-лайн реєструвати в ньому торговельні марки та інші ОПІВ, вносити зміни, призупиняти або скасовувати реєстрацію.
Також інформаційні ресурси Держмитслужби дають можливість у відкритому доступі бачити частину інформації Митного реєстру - Список об’єктів прав інтелектуальної власності (ОПІВ) (https://eais2.customs.gov.ua/ipr/reg/overview) – перелік торговельних марок, які мають реєстрацію у Митному реєстрі України. Він не містить закритої інформації і доступний для всіх громадян.
У країнах ЄС діє єдина інформаційна система COPIS (anti-COunterfeit and anti-Piracy Information System). Вона містить закриту інформацію про торговельні марки та інші ОПІВ (заявки право власників, зразки захищеної продукції, країни застосування, контактні дані у цих країнах тощо) та є платформою для співпраці правовласників, митниці та правоохоронних органів у питаннях захисту ПІВ – фіксує історію заявок (подання, змін, заходів щодо неї, її актуальності, забезпечує взаємодію тощо). Також діє IP-Enforcement – комунікаційна платформа для учасників процесу захисту ПІВ.
З огляду на намір України щодо вступу до ЄС, у перспективі в Україні Митний реєстр повинен буде мати аналогічний функціонал та обсяг даних, що й система COPIS, яка діє в країнах ЄС.
IPR і євроінтеграція України
Питання IPR є серед пріоритетних в контексті інтеграції України до ЄС.
Забезпечення відповідного рівня захисту прав інтелектуальної власності є зобов'язанням України за Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, Угодою про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності ( англ. Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights , скорочено TRIPS), а також іншими міжнародними угодами, стороною яких є Україна.
У 2019 році Україна імплементувала у Митний кодекс України основні євроінтеграційні зміни з питань захисту ПІВ і відтоді норми цього Кодексу відповідають положенням актів ЄС щодо сприяння митницею у захисті ПІВ.
Так, на виконання міжнародних зобов’язань щодо захисту ПІВ на кордоні Законом України №202–ІХ від 17.10.2019 було внесено зміни до Митного кодексу України (МКУ), а 09.06.2020 Мінфіном ухвалено підзаконні акти № 281 та № 282, якими затверджено «Порядок застосування заходів щодо сприяння захисту ПІВ та взаємодії між митними органами, правовласниками та декларантами» та «Порядок реєстрації об’єктів ПІВ у Митному реєстрі». Цим Україна завершила адаптацію свого національного законодавства до стандартів ЄС у сфері сприяння захисту ПІВ на кордоні.
У Висновку Єврокомісії щодо заявки України на членство в ЄС від 01.02.2023 наголошено, що всі держави-члени ЄС є частиною митного союзу ЄС і дотримуються однакових митних правил і процедур. З огляду на це Єврокомісія зазначила, що для вступу до ЄС Україні необхідно (окрім імплементації законодавства) також запровадити практику ЄС у сфері захисту ПІВ.
Допомога міжнародних партнерів
Держмитслужба отримує інформацію про кращі європейські практики захисту ПІВ від експертів з країн ЄС та регулярно здійснює контакти з відомими виробниками під час регулярних семінарів, організованих за сприяння Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM). Також значним чином сприяє розвиткові Держмитслужби за напрямом сприяння захисту ПІВ Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні.
Переклад нормативно-правових актів на англійську мову/ Translation of legal acts into English
Order of the Ministry of Finance of Ukraine № 648 on 30.05.2012
Order of the Ministry of Finance of Ukraine № 281 on 09.06.2020
Міжнародні договори України
Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів
Віденська угода про заснування Міжнародної класифікації зображувальних елементів знаків
Всесвітня конвенція про авторське право
Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право
Договір Всесвітньої організації інтелектуальної власності про виконання і фонограми
Договір про закони щодо товарних знаків
Договір про патентну кооперацію
Конвенція про охорону інтересів виробників фонограм від незаконного відтворення їхніх фонограм
Локарнська угода про заснування Міжнародної класифікації промислових зразків
Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків
Протокол до Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків
Міжнародна конвенція з охорони нових сортів рослин
Міжнародна конвенція про охорону інтересів виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення
Найробський договір про охорону Олімпійського символу
Ніццька угода про Міжнародну класифікацію товарів і послуг для реєстрації знаків
Паризька конвенція про охорону промислової власності
Сінгапурський договір про право товарних знаків
Страсбурзька угода про Міжнародну патентну класифікацію
Угода про заснування Світової організації торгівлі
Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (Угода ТРІПС)
Кодекси України
Кодекс законів про працю України
Кодекс України про адміністративні правопорушення
Господарський процесуальний кодекс України
Кодекс адміністративного судочинства України
Цивільний процесуальний кодекс України
Кримінально-процесуальний кодекс України
Закони України
Про охорону прав на винаходи і корисні моделі
Про охорону прав на промислові зразки
Про охорону прав на знаки для товарів і послуг
Про правову охорону географічних зазначень
Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів
Про авторське право i сумiжнi права
Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України
Постанови Кабінету Міністрів України
Накази Міністерства фінансів України
від 09.06.2020 №281 «Про затвердження Порядку застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії митних органів з правовласниками, декларантами та іншими заінтересованими особами та Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України»
Як подати заяву про реєстрацію об'єкта права інтелектуальної власності (ПІВ/IPR) у митному реєстрі.
Відеоінструкція «Як подати Заяву про сприяння захисту належних правовласнику прав на об’єкт права інтелектуальної власності»
Video
instruction
«How
to
submit
an
Application
for
assistance
in
the
protection
of
rights
to
an
object
of
intellectual
property
rights
belonging
to
the
right
holder»
Video instruction «How to submit an Application to extend the term of registration of an object of intellectual property rights in the customs register»
Відеоінструкція «Як подати Заяву про зміни та/або доповнення до інформації щодо зареєстрованого об’єкта права інтелектуальної власності у митному реєстрі»
Video instruction «How to submit an Application for changes and/or additions to information regarding a registered object of intellectual property rights in the customs register»
Відеоінструкція «Як відкликати Заяву про сприяння захисту належних правовласнику майнових прав на об’єкт права інтелектуальної власності, Заяву на продовження дії реєстрації в митному реєстрі чи Заяву про внесення змін та/або доповнень до інформації митного реєстру»
Video instruction «How to withdraw an Application for assistance in the protection of property rights belonging to the right holder to an object of intellectual property rights, an Application for the extension of the validity of registration in the customs register or an Application for making changes and/or additions to the information of the customs register»
В разі виникнення проблем при роботі з митним реєстром об’єктів права інтелектуальної власності в Особистому Кабінеті на сайті Держмитслужби, просимо надсилати інформаційні повідомлення на поштову скриньку: iprprotect@customs.gov.ua