Держмитслужба та EU4PFM провели семінар, присвячений процедурам регулювання військового транзиту в Європейському Союзі

2 October
Odoo • Зображення та текст

Державна митна служба України та Проект EU4PFM 29 вересня 2023 року провели навчальний семінар з практики застосування положень Митного кодексу ЄС, що регулюють військовий транзит. Захід викликав значний інтерес та зібрав понад 80 учасників, які представляли всі регіональні структури Державної митної служби України.

Відкриваючи семінар, ключовий міжнародний експерт EU4PFM з митних питань Вітяніс Алішаускас зазначив, що правила військового транзиту однакові в усіх країнах ЄС та НАТО і і регулюються відповідними положеннями, внесеними в Митний кодекс ЄС.

«Україна, як країна-кандитат, має впровадити ці положення у своє законодавство – закон вже прийнято Верховною Радою, зараз будуть прийняті підзаконні акти. Враховуючи ситуацію, через деякий час українські митники будуть мати величезний досвід роботи з транзитом військових товарів. І зараз ми раді нагоді поділитися своїм досвідом», - наголосив експерт.

Роландас Юргайтіс, міжнародний експерт проекту EU4PFM з Литовської Республіки, розповів учасникам семінару про митні процедури ЄС, в яких  використовується форма 302. Правовою основою форми НАТО 302 є Угода між сторонами Північноатлантичного договору про статус їхніх збройних сил, підписана в Лондоні 19 червня 1951 року.

Форма НАТО 302 може використовуватися збройними силами НАТО або від їхнього імені для транскордонного переміщення товарів, які будуть переміщуватися або використовуватися в контексті військової діяльності НАТО, що здійснюється згідно з Північноатлантичним договором, підписаним 4 квітня 1949 року. Не всі країни ЄС є членами НАТО, однак вони можуть мати право використовувати форму 302 НАТО на основі Індивідуальної програми партнерства та співпраці (PfP – Partnership for Peace) з НАТО, якщо їхні товари будуть переміщені або використані в контексті військових дій, що проводяться під керівництвом США, пояснив пан Юргайтіс.

Використання форми НАТО 302 є добровільним. Збройні сили можуть використовувати стандартну митну процедуру, таку як NCTS і ATA. Як зазначено у вступі до цього керівного документа, для митних цілей форма 302 ЄС і форма 302 НАТО мають еквівалентну силу, і саме тип діяльності визначає версію форми 302, яка буде використовуватися, підкреслив експерт.

Правовою основою форми ЄС 302 є Регламент ЄС № 952/2013. Він може використовуватися військовими силами держав-членів ЄС або від їх імені для транскордонного переміщення товарів. Як пояснив Роландас Юргайтіс, форма 302 стосується одного руху («квитка в один кінець») і може використовуватися для одного з наступних процесів:

- тимчасове вивезення за межі ЄС;

- реімпорт в ЄС після тимчасового вивезення;

- тимчасовий в'їзд в ЄС;

- реекспорт з ЄС після тимчасового ввезення;

- транзит в ЄС;

- підтвердження митного статусу.

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо уніфікації з європейськими та північноатлантичними стандартами процедур декларування військової техніки та інших товарів», яким впроваджено Форму 302 для декларування військової техніки та інших товарів.