Як організувати процес захисту інтелектуальних прав митницею, - досвід європейських експертів

22 April

Дистанційний семінар з підготовки тренерів “Практичне застосування митного законодавства ЄС щодо прав інтелектуальної власності» відбувся 20-21 квітня у рамках Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) спільно з Департаментом спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби. Презентації, спрямовані на практичні аспекти визначення підробок, українським митникам представили експерти Патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери» та представники компаниї ЛЕГО.

Odoo • Зображення та текст

Ключовий спікер, експерт EU4PFM Георгій Георгієв, презентував особливості законодавства ЄС та досвід організації процесу захисту прав інтелектуальної власності у рамках Європейського Союзу, а також навів приклади з практики роботи болгарської митниці.  

Він зазначив, що до створення у Болгарії централізованої бази даних інтелектуальної власності (COPIS), у структури, яка займається захистом прав інтелектуальної власності,  було багато «ручної» роботи. «Зараз все зберігається в цій системі, і ми напряму отримуємо заявки в самій системі. Немає потреби переносити заявки в паперовій формі. Тепер ми можемо більше часу приділяти тренінгам посадових осіб митниці та контактам із правовласникам», - зазначив Георгій Георгієв.

Георгій Георгієв зазначив, що правовласники упродовж року проводять тренінги по всій території Болгарії для посадових осіб митниці. 

Він представив ІТ та операційні рішення, що застосовуються митними органами ЄС для забезпечення прав інтелектуальної власності, формат співпраці з іншими організаціями, які запобігають шахрайству (зокрема, OLAF), зробив огляд їх баз даних, які містять зокрема інформацію про осіб, які підозрюються в шахрайстві, а також додатків, які дозволяють відстежувати, наприклад, операції щодо конфіскації тютюнової продукції на митній території ЄС. 

Окрема увага була приділена питанням технології та стратегії управління ризиками, роботі  Центру оперативної експертизи з питань ПІВ (24/7) із митними службовцями, митними органами та зацікавленими сторонами (наприклад, торговцями та власниками прав). 

**

Як відомо, Україна поетапно виконує свої зобов'язання у сфері IPR в рамках Угоди про асоціацію з ЄС та Угоди СОТ про сприяння торгівлі. Упродовж 2019-2020 років оновлено низку положень Митного кодексу щодо переміщення товарів через кордон, які є важливими для власників інтелектуальної власності (зміни набрали чинності з 14 листопада 2019). 30 червня 2020 набули чинності два накази Міністерства фінансів, спрямовані на покращення захисту прав інтелектуальної власності на митниці. Уніфіковано підхід та порядок застосування митних заходів до товарів, які підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, а також оновлено процедуру реєстрації прав інтелектуальної власності в митному реєстрі, запроваджено форми заяв, що використовуються в країнах ЄС, а також започатковано електронну форму подання таких заяв між власниками прав інтелектуальної власності до Держмитслужби.