Підготовка до вступу в ЄС: Україна вивчає досвід Болгарії щодо гармонізації митного законодавства, ІТ систем та процедур

20 October
Odoo • Зображення та текст

З 17 по 19 жовтня делегація Держмитслужби відвідала Болгарію у рамках навчально-ознайомчого візиту, організованого за сприяння Програми підтримки управління державними фінансами ЄС в Україні (EU4PFM). Візит передбачав ознайомлення з ключовими напрямками митної справи, які Україні належить гармонізувати до практики ЄС у контексті заявки на вступ до Євросоюзу.

Ключовими питаннями першого дня були теми розвитку ІТ систем, організації Служби підтримки, впровадження системи експортного контролю (ECS), автоматизованої системи експорту (AES) та системи електронного митного декларування. 

Олег Ніколайчук, заступник Голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації, презентував Стратегічний план цифрової трансформації української митниці та портфель проєктів на 2023-2026 роки.

Болгарський досвід презентували керівники та експерти Управління митної розвідки та розслідувань болгарської митниці.

На другий день візиту українська делегація відвідала митне бюро аеропорту Софії, де ознайомилася з практичними аспектами захисту прав інтелектуальної власності під час здійснення митного контролю. Зокрема, перед учасниками заходу з презентацією виступили представники DHL Express Bulgaria – компанії, яка першою у 2008 році отримала статус авторизованого економічного оператора (АЕО). Також українським фахівцям продемонстрували роботу Департаменту з оперативної діяльності та розслідувань щодо захисту прав інтелектуальної власності, аналізу ризиків, обміну попередньою інформацією, зокрема, гості спостерігали перевірку пасажирського вантажу на предмет наркотичних препаратів.Окрім того, на третій день візиту болгарські колеги ознайомили українських митників зі своєю Електронною системою управління ризиками, розповівши про те, як розроблялися вимоги до неї, як система еволюціонувала та до яких технічних параметрів була розвинута. Болгарські митники детально зупинилися на питаннях залучення зовнішніх розробників, взаємодії системи ризик-менеджменту з іншими ІТ-системами митниці, а також на роботі з профілями ризиків.