25 листопада 2021 року відбувся брифінг «Попередня оціночна місія щодо приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту та NCTS – прогрес України та наступні кроки»

25 November
Odoo • Зображення та текст

25 листопада 2021 року відбувся брифінг «Попередня оціночна місія щодо приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту та NCTS – прогрес України та наступні кроки».

Учасники заходу відзначили суттєвий прогрес України,  окреслили наступні кроки щодо запровадження правил Конвенції про процедуру спільного транзиту та NCTS, а також поділилися очікуваннями від успішного приєднання України  до системи.

Зокрема, після приєднання України до Конвенції, український бізнес зможе користуватися перевагами та спрощеннями спільного транзиту, які має бізнес у 35-ти країнах Конвенції, а також під час переміщення товарів у режимі спільного транзиту 35+ працювати за принципом «один транспортний засіб – одна декларація – одна фінансова гарантія». 

«Наша мета – дати сигнал, що Україна впевнено рухається до запровадження спільного митного транзиту з 35-ма країнами світу. Підприємства зможуть переміщувати товари за однією транзитною декларацією, з однією гарантією і за єдиними правилами. Але вже сьогодні робота NCTS на національному рівні – важливий результат спільної роботи українського Парламенту, Мінфіну, Держмитслужби та європейських партнерів. Тепер ми звертаємось до українського бізнесу з проханням більш активно включитися в процес, адже позитивна оцінка України міжнародними партнерами можлива виключно за умови підтримки та активної участі українських учасників міжнародної торгівлі при тестуванні NCTS вже зараз. Інтеграційні процеси неможливі без руху бізнесу на зустріч. Конвенція відкриває українським перевізникам і митним брокерам можливість застосовувати транзитні спрощення для розширення бізнесу. Перші, хто навчиться працювати за цими правилами (навіть на національному рівні), зможуть швидше вийти на нові ринки. Для України – це розвиток транзитного потенціалу, ринку фінансових послуг, а також додаткові надходження до бюджету. Трансформація митниці залишається важливим пріоритетом діяльності Уряду і Міністерства фінансів України», – наголосив заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук.

Також він додав, що для бізнесу будуть і надалі проводитись відповідні навчання та консультації щодо приєднання до національної системи NCTS, а в подальшому – до світової.

Важливо зазначити, що саме зараз в Україні завершує свою роботу попередня оціночна місія щодо приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту та NCTS (23–25 листопада 2021 року). До складу місії входять представники Генерального директорату з питань оподаткування, Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD) та трьох країн-учасниць Конвенції про процедуру спільного транзиту (Хорватія, Туреччина та Велика Британія). Попередня оціночна місія є підготовчим етапом до основної, оціночної місії, за результатами якої буде дано оцінку готовності України приєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту у 2022 році. 

«Дякуємо міжнародним партнерам за допомогу у розгортанні системи, а представникам попередньої оціночної місії Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії та трьох країн-учасниць Конвенції про процедуру спільного транзиту (Велика Британія, Туреччини та Хорватії) – за візит до України та очікуємо їхніх рекомендацій. Сподіваємося, що у результаті спільної роботи Україна приєднається до Конвенції про процедуру спільного транзиту у 2022 році, і український бізнес отримає всі переваги, якими користується європейський бізнес», – зазначив заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов.

У роботі за програмою місії також беруть участь представники Міністерства фінансів України, Держмитслужби, Офісу підтримки реформ при Мінфіні, Національного банку України, експерти Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM). 

Експерти DG TAXUD оцінювали законодавче та організаційне забезпечення спільного транзиту в Україні, застосування NCTS митницями відправлення та призначення, проводили зустрічі з національною командою реалізації проекту щодо приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту, у тому числі зі службою підтримки NCTS, з представниками бізнесу та фінансових установ. Також будуть продовжуватися подальші консультації для злагодженого переходу від національного режиму застосування NCTS до міжнародного.

«Україна вже застосовує нову комп’ютеризовану транзитну систему (NCTS) на національному рівні. Вона досягла значного прогресу в її підготовці і, ймовірно, приєднається до Конвенції про процедуру спільного транзиту (CTC) і таким чином розпочне міжнародні операції NCTS у 2022 році. Це матиме позитивний вплив на торгівлю та рух товарів для України, ЄС та інших країн-учасниць Конвенції про процедуру спільного транзиту. Трейдерам вже слід долучатися до NCTS і звикнути до його функцій, оскільки це полегшить їм життя, коли система розпочне використовуватися для міжнародної торгівлі», – зазначив Міхаель Ратьє, директор сектору по транзиту DG TAXUD. 

У брифінгу також взяли участь директор Департаменту митної політики Мінфіну Олександр Москаленко, директор Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби Сергій Демченко та координатор митних реформ Команди підтримки реформ Мінфіну Оксана Ніканорова.

Довідково:

NCTS – технологія, яка лежить в основі європейської Конвенції про процедуру спільного транзиту. Приєднання до Конвенції передбачено Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. 17 березня 2021 року Україна розпочала етап Національного застосування NCTS. Для переходу до міжнародного застосування NCTS Україна має приєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту. 

Необхідною умовою для офіційного запрошення приєднатися до Конвенції є отримання Україною позитивної оцінки за результатами проведення оціночної місії Генеральним директоратом з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD). Оціночну місію попередньо заплановано на лютий 2022 року. 

Конвенція, після приєднання України до неї, стане частиною законодавства України. Тому положення Конвенції матимуть пріоритет над національним законодавством України. 

Станом на листопад 2021 в Україні завершено формування необхідної нормативно-правової бази, розгорнуто необхідний технічний функціонал, передбачений режимом спільного транзиту, проведено підготовку персоналу. У системі вже зареєстровано близько 

250 трейдерів, 4,5 тисячі працівників митниці, подано понад 450 декларацій. Уже 

понад 6 місяців працює Служба підтримки з питань NCTS https://help.customs.gov.ua. Шести компаніям присвоєно статус фінансового гаранта.