«Україна готується переходити на міжнародний рівень застосування NCTS», - європейський експерт

13 September
Odoo • Зображення та текст

Україна завершує підготовку до тестування роботи системи NCTS на відповідність вимогам  Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD) - так званих «Conformance Testing». За результатами цих тестів буде прийнято рішення про наступний крок у просуванні України до вступу до Конвенції про процедуру спільного транзиту. Практичним аспектам підготовки було присвячено одразу 2 семінари, які відбулися 7-10 вересня. 

Їх було організовано DG TAXUD та Програмою ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM). Про це повідомив директор Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби Сергій Демченко. 

«Система має покривати всі транзитні сценарії і працювати в усіх країнах однаково. Конвенція об’єднує понад 30 країн, і тому якщо в одній країні виникає проблема, то вона стає проблемою для всіх інших країн. Тож тестування перед приєднанням до міжнародної транзитної системи дуже важливе», - зазначила під час «Семінару з підготовки до тестування на відповідність» Златіца Томашевич, експертка EU4PFM, яка свого часу виконувала функції національного координатора із запровадження системи спільного транзиту у Хорватії.  

Хорватські експерти презентували українським колегам загальні аспекти режиму тестування, його етапів та організації, передумови для тестування на відповідність (Preconformance та Conformance Testing), специфікації та розклад заходів щодо тестування, а також практику Хорватії у підготовці та впровадженні всіх режимів тестування NCTS. Вони наголосили, що «тестування складне, але якщо країна його успішно проходить, то це точно означає, що її застосунок успішно працює». 

«Мета тестів – переконатися, що ви можете взаємодіяти з іншими доменами на 100 відсотків», - зазначив представник DG TAXUD під час тренінгу з практичних аспектів тестування. 

Вітяніс Алішаускас, експерт EU4PFM, зазначив, що «тести означають, що Україна готується переходити на міжнародний рівень застосування NCTS», оскільки стосуватимуться, зокрема, взаємодії української складової з системами інших країн Конвенції. Він повідомив, що тестування може відбутися уже на початку жовтня 2021, оскільки Україна демонструє досить переконливі результати у запровадженні системи на національному рівні.

Так, у системі вже зареєстровано 180 трейдерів, понад 2,5 тисячі працівників митниці, подано близько 300 декларацій. Уже більше 4 місяців працює Служба підтримки з питань NCTS (https://help.customs.gov.ua), відбулося навчання персоналу для її роботи. Трьом компаніям уже присвоєно статус фінансового гаранта. 

«У процесі тренінгів команда Держмитслужби, яка займається запровадженням міжнародної транзитної системи, отримала всю необхідну практичну інформацію від європейських партнерів, - як тих, хто свого часу сам проходив таку процедуру, так і тих, хто безпосередньо проводить такі тестування. Ми розуміємо, як відбуватиметься тестування і на що треба звернути особливу увагу», - зазначив Сергій Демченко.  

**

Як відомо, NCTS – технологія, яка лежить в основі європейської Конвенції про процедуру спільного транзиту. Приєднання до Конвенції передбачено Угодою про Асоціацію між Україною ЄС. 17 березня 2021 Україна розпочала етап Національного застосування NCTS https://customs.gov.ua/rezhim-spilnogo-tranzitu-ncts. Станом на вересень 2021 в Україні завершено формування нормативно-правової бази, необхідної для запровадження усього функціоналу, передбаченого режимом спільного транзиту, а також створення технічних можливостей для його застосування, та підготовку персоналу. 

Для переходу до міжнародного застосування NCTS, Україна має приєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту. Необхідною умовою для отримання Україною офіційного запрошення приєднатися до Конвенції є успішне проходження т.зв. «Conformance Testing», які передбачені процедурою Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD).