Україна представила перші результати міжнародного застосування NCTS у Брюсселі на засіданні профільної робочої групи

19 October
Odoo • Зображення та текст

18 жовтня у Брюсселі відбулося 188-е засідання Робочої групи EU-CTC з питань спільного транзиту та спрощення формальностей у торгівлі товарами. Це засідання стало першим, на якому Україна взяла участь як повноправна країна-учасниця Конвенції про процедуру спільного транзиту, а не як спостерігач.  
 

Приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту (CCTP) та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами (SAD) було першим питанням у порядку денному засідання. Представницею України у Робочій групі стала Аліна Брендак, національний координатор з питань спільного транзиту, заступник директора департаменту - начальник відділу розвитку міжнародної транзитної системи Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби. 

Під час своєї презентації вона інформувала учасників Робочої групи про те, що, як і очікувалось, кількість операцій спільного транзиту на початку жовтня 2022 року була не великою. Це в першу чергу пояснюється необхідністю оновлення загальних гарантій, які уже використовуються компаніями країн-учасниць Конвенції, з метою їх поширення на територію України. В Україні ж в свою чергу, всього 4 компанії мають транзитне спрощення “загальна гарантія”. Окрім того, компаніям та митникам по обидві сторони кордону потрібен певний час на адаптацію до нових реалій. Разом з тим, кількість переміщень в Україну та з України з початку місяця наближається до 200, що є досить високим показником для початку міжнародного застосування країною процедури спільного транзиту. Найбільше декларацій з митницею призначення в Україні в першій половині жовтня 2022 року оформлено Польщею та країнами Балтії.  

Варто відмітити, що Робоча група EU-CTC є майданчиком для комунікації між усіма країнами-учасницями Конвенції та робочим органом, на якому напрацьовуються зміни до Конвенції про процедуру спільного транзиту, обговорюються проблемні питання та напрацьовуються можливі шляхи їх вирішення.  

Так, на 188-му засіданні Робочої групи EU-CTC, серед інших, обговорювались питання щодо оновлення вимог до даних транзитної декларації (TAD) та декларації з даними безпеки (TSAD), скасування обов'язковості їх друку, а також інших нововведень, пов'язаних із запровадженням до 1 грудня 2023 року країнами-учасницями NCTS Phase 5. Також на засіданні обговорювались питання перевезення контейнерів різними видами транспорту під час процедури спільного транзиту.  

Засідання Робочої групи, на яких розглядаються поточні питання використання процедури спільного транзиту, а також напрацьовуються рішення щодо внесення змін до Конвенції, відбуваються щоквартально.   

Нагадуємо, що Україна завершила усі формальні процедури щодо приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту 31 серпня 2022, що дозволило розпочати міжнародне застосування процедури спільного транзиту та NCTS з 1 жовтня 2022.