Відбулася координаційна зустріч, присвячена оцінці проміжних результатів розробки нового Митного кодексу України, який поєднуватиме чинні норми європейського митного законодавства.
Окрім команди Державної митної служби України на чолі із заступником Голови Владиславом Суворовим, у зустрічі взяли участь представники керівництва Міністерства фінансів України, Єврокомісії, DG TAXUD та міжнародних партнерів з проєкту EU4PFM.
Західні партнери під час обговорення відзначили значний прогрес у розробці Митного кодексу, зокрема, й за останній рік.
Новий Митний кодекс України складатиметься з трьох смислових блоків, перший і основний блок якого буде повністю відповідати Митному кодексу ЄС і пов’язаним з ним актам права ЄС, та фактично дублюватиме по структурі Митний кодекс ЄС. Готовність більшості розділів попередньо оцінюється на більше ніж 50%, а подекуди й на 90-100%, що свідчить про дотримання термінів підготовки. Утім, як зазначив директор Департаменту митної політики Мінфіну Олександр Москаленко, важливим критерієм є якість цього документу, тому що і митниця, і бізнес в подальшому працюватимуть виключно за нормами, які визначені у цьому кодексі.
“Ми працюємо над розробкою та імплементацією у чіткій послідовності, аби адаптувати теорію до практичного застосування. Тобто перше це, звісно ж, законодавство. За тим вже йде розробка інформаційних систем, кадрова підготовка та роз'яснення для бізнесу. Цей урок ми засвоїли під час приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту”, - акцентував Владислав Суворов.
Європейські колеги у відповідь на коротке резюме щодо стану виконання зобов'язань повідомили про повну підтримку української сторони та дали кілька порад для підвищення якості документу. Зокрема, Томаш Міхалак (DG TAXUD) зауважив, що оновлений кодекс доволі складний та комплексний нормативно-правовий акт, а тому дуже важливо зберегти баланс між гнучкістю митного законодавства та інструментами, які ухвалюватимуться на рівні парламенту.
Катерина Яковлєва, менеджер сектора управління державними фінансами Представництва ЄС в Україні, зазначила, що своєчасна підготовка на основі Митного кодексу ЄС базового проекту нового Митного кодексу України у межах попередньо окресленого часового коридору дозволить якнайшвидше провести його оцінку стороною ЄС.
І наприкінці Вітяніс Алішаускас, ключовий міжнародний експерт програми EU4PFM, який вже роками підтримує митну службу на шляху до членства ЄС, зауважив, що Україна не перша на цьому шляху, проте для України це вперше, тому варто зважати на досвід суміжних країн-членів ЄС, які вже пройшли цей шлях.
Новий Митний кодекс дозволить Україні стати повноправним членом ЄС, а Держмитслужбі - членом європейської митної сім'ї.