Митниця в діалозі з бізнесом: нові виклики, нові правила

22 May

Світова торгівля наразі переживає епоху трансформації. Глобальні виклики, спричинені війною та глибинними змінами формують нову архітектуру економічних відносин. Саме у цьому контексті відбулася щорічна міжнародна конференція «Торгові війни: мистецтво захисту – 2025», яка стала дискусійною платформою для представників влади, бізнесу, міжнародних компаній і фахівців з питань зовнішньоекономічної діяльності.

Цьогорічна конференція була присвячена обговоренню питань торговельного захисту, антикризового перезапуску експорту, розвитку логістичних коридорів та нових можливостей для української економіки в умовах повномасштабної війни. Особливу увагу приділено темі «Український бізнес у нових умовах», де обговорювалися виклики для національного виробника, вплив антидемпінгових заходів, адаптація і стратегія виживання в умовах геополітичної турбулентності.  

У рамках цієї сесії виступив заступник Голови Державної митної служби України Владислав Суворов, який розповів про інструменти, які держава  може застосувати для захисту бізнесу. На сьогодні Держмитслужбою забезпечується виконання 26 рішень щодо застосування антидемпінгового мита та 1 рішення щодо застосування спеціального мита. Основні ризики після введення відповідних рішень Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі – це недостовірне декларування країни походження, заниження митної вартості та невірна класифікація товарів. Саме тому минулого року Митний кодекс України було доповнено положеннями, що у випадку встановлення фактів підробки документів про походження таких товарів митні органи вправі, через 45 днів після розміщення відповідного повідомлення на сайті, вимагати від декларанта також документи що підтверджують якісні характеристики, торговельну марку, відомості щодо виробника товарів та маршрут перевезення від виробника до одержувача в Україні. Зазначені заходи вже вживаються щодо окремих товарів походженням з Малайзії та Румунії (https://customs.gov.ua/informatsia-dlia-opryliudnenia-zgidno-z-ugodoiu-sot).

«Тут важливо пам’ятати, що якщо мито – це зброя торговельного захисту або війни, то митниця – рука. Що міцнішою буде рука, то ефективніше працюватиме зброя. Тому власне і відбувається трансформація митної служби відповідно до Національної стратегії доходів у інституційно сильніший державний орган, спроможний ефективно утримувати баланс між сприянням бізнесу і захистом інтересів країни», - зазначив Владислав Суворов.

Подібні заходи відкривають нові можливості для відкритого діалогу, обміну досвідом та напрацювання єдиного бачення, як забезпечити чесні умови гри на ринку. В умовах змін митниця лишається надійним партнером для бізнесу та гарантом справедливості на кордоні.