Українська митниця продовжує налагоджувати тісну співпрацю з митними органами суміжних країн. Так, делегація Держмитслужби на чолі з очільником відомства Сергієм Звягінцевим зустрілася з новопризначеним головою Митної служби Республіки Молдова Александру Якубом для обговорення та визначення спільних цілей та шляхів їх реалізації.
Здебільшого питання порядку денного стосувалися безпеки спільного кордону, розвитку двосторонньої торгівлі, оптимізації транскордонного руху, модернізації інфраструктури. Також розглянули перспективи обміну інформацією та передовим досвідом між митними адміністраціями.
У контексті розвитку співпраці очільники митних відомств підписали угоду про застосування «Системи раннього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій на українсько-молдовському кордоні», яка унормовує питання ритмічності функціонування пунктів пропуску.
Наразі система успішно застосовується на всіх ділянках південно-західного кордону. Зокрема, такі угоди вже діють з польською, словацькою, угорською та румунською сторонами. Її ефективність вже доведена під час екстрених ситуацій - блокування протестувальниками кордону, регулярних обстрілів інфраструктури, збоїв електронних систем тощо.
Також під час зустрічі сторонам вдалося обговорити суттєві питання організації виконання митних формальностей. Координація заходів контролю дозволяє збалансувати навантаження між пунктами пропуску, знизити ризики утворення черг та збільшити пропускну спроможність.
Це вже не перша зустріч сторін щодо синхронізації дій митних органів на українсько-молдовській ділянці кордону. Зокрема, раніше розглядалося питання запровадження спільного контролю у пунктах пропуску для економії часу та ефективності роботи митних органів. Цього разу делегації висловили свої позиції щодо функціонування такого єдиного механізму на кордоні.
І попри те, що молдовська митниця тільки на шляху до приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту, сторони обговорили розгортання заходів, спрямованих на впровадження перевезень товарів за процедурою eTIR (безпаперову процедуру транзиту МДП).
Представники обох відомств відмітили позитивну практику співробітництва, зокрема, цього року вже проведено 2 зустрічі, присвячені обміну досвідом за напрямами АЕО та NCTS. Митники з України та Молдови домовилися в подальшому продовжити такі перемовини, зокрема, з питань ІТ, використання штучного інтелекту в митній справі та реагування на кризові ситуації на кордоні.
Довідково: наразі Молдова має 125 компаній - авторизованих економічних операторів. Водночас тільки з липня цього року молдовська митниця розпочала національне застосування NCTS.