Україна розширює митне партнерство з Литвою та Латвією: обмін інформацією та мінімізація обходу санкцій російськими товарами

25 October

Відбулася зустріч керівників митних адміністрацій України, Литовської та Латвійської Республік, у ході якої основними напрямками посилення співпраці між відомствами визначили, перш за все, поширення санкційної політики проти рф, налагодження обміну попередньою митною інформацією та врегулювання питань митного контролю міжнародних поштових та експрес-відправлень.

Очільник Держмитслужби Сергій Звягінцев подякував представникам Балтійських країн за лідерську позицію, яку вони проявляють у підтримці України на шляху до ЄС і особливо за активність у протидії агресору.

«Вдячні вам за сталу підтримку наших ініціатив, за розуміння ефективності обміну попередньою митною інформацією та важливості посилення санкційної політики щодо рф. Для нас важливо підтримувати цей діалог і високий рівень співпраці в процесі перебудови і модернізації української митниці. Прийняті низка законодавчих актів, які наближають наше законодавство до норм європейського права. Крім цього, ІТ системи і загалом митні процедури мають повністю відповідати європейським. Тож партнерські відносини між нашими відомствами і країнами надалі ставатимуть лише міцнішими», - наголосив він .

Очільники митних відомств зійшлися на необхідності подальшої реалізації ефективної санкційної політики і проговорили можливість поширення на інші країни Угоди про регіональний підхід до забезпечення єдиного митного контролю та обміну інформацією для реалізації обмежувальних заходів ЄС. Таку Угоду в травні цього року вже підписали у Вільнюсі керівники митних служб п'яти держав Євросоюзу – Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Фінляндії для мінімізації ризику обходу санкцій.

Директор Національної митної адміністрації Державної служби доходів Латвійської Республіки Раймондс Зукулс презентував, наскільки за час війни знизились обсяги імпорту з рф та рб. Він повідомив, що санкційна політика повністю змінила підходи до митного контролю у його країні. 

«На сході нашої країни є кордон з рф. Деякі пункти пропуску там закриті, деякі лишаються відкритими. Але при цьому, якщо раніше від митниці вимагали пришвидшення роботи, то тепер головною вимогою є ретельний митний контроль. І ми дійсно ретельно підходимо до реалізації санкційної політики, постійно моніторимо дані щодо російських товарів і працюємо над механізмом покарання за обхід санкцій».

Він додав, що його служба і країна в цілому повністю підтримують прагнення України бути в ЄС і скільки б Україні не знадобилося підтримки, вони готові її надати. 

Генеральний директор Митного департаменту при Міністерстві фінансів Литовської Республіки Даріус Жвіронас зазначив, що у його країні контроль за дотриманням санкційного режиму теж лишається пріоритетом. В умовах, коли бізнес шукає все нові шляхи обходу санкцій, Литва активно займається профілактикою порушень компаніями санкційного режиму. Для цього національним законодавством передбачено і адміністративну, і кримінальну відповідальність.

Заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов розповів, яким чином відбувається імплементація санкцій проти рф в Україні. Він також подякував колегам з Литви за допомогу в розгортанні системи NCTS Фаза 4, завдяки чому Україна в 2022 році успішно приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту. 

Владислав Суворов озвучив деякі питання, які потребують врегулювання на рівні країн перед переходом на оновлену версію –NCTS Фаза 6, а також проговорив блок питань щодо впровадження інституту АЕО у Литві та Латвії і переваг, що надаються національним операторам у цих країнах.

Важливим для української сторони стало обговорення з колегами актуального питання щодо митного оформлення поштових та міжнародних експрес-відправлень в умовах постійно зростаючого обсягу електронної комерції.

Керівники митних відомств Балтійських країн запевнили, що така проблема у країнах ЄС стоїть ще більш гостро. Саме тому в ЄС зараз також відбувається реформа, націлена на поступове вирішення цього питання. Тож цілі у митній сфері України та ЄС дійсно спільні.

За результатами обговорення сторони домовились найближчим часом провести окремі технічні зустрічі, аби литовські та латвійські партнери надали українським митникам практичні рекомендації щодо реалізації санкційної політики, розробки ІТ систем і шляхів визначення торгового обігу серед десятків мільйонів міжнародних відправлень, а також практики надання переваг АЕО.

Завершилась зустріч підписанням Меморандуму про взаєморозуміння між Державною митною службою України та Митним департаментом при Міністерстві фінансів Литовської Республіки про готовність реалізувати автоматизований обмін митною інформацією в рамках EU4Digital facility, що безумовно сприятиме посиленню співпраці в митній сфері між Україною та Литвою.