Законодавча база має бути основою при створенні ІТ рішень для митниці, - європейські експерти

21 December
Odoo • Зображення та текст

Законодавча база має бути основою при створенні ІТ рішень для потреб митниці, - на цьому акцентували експерти під час онлайн семінару «Положення ЄС у сфері впровадження «процесу прийняття митних рішень», який було організовано для представників Міністерства фінансів та Державної митної служби України Програмою ЄС з підтримки управління державними фінансами для України (EU4PFM). 

“Система прийняття митних рішень (CDS) – важлива складова європейської Е-митниці. Україна розпочинає таку роботу. Наше завдання – надати українським колегам не лише окремі пазли цієї системи, а цілісну картину, починаючи із законодавчого обґрунтування, і завершуючи конкретними ІТ рішеннями та прикладами їх роботи», - зазначив Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM.

Країни ЄС у 2016 році запровадили систему заявок на отримання всіх митних рішень та дозволів електронним способом. Відтоді діє уніфікований підхід до процесу подання заявок і прийняття рішень на запит суб’єктів господарювання. Спектр можливих рішень є широким, і охоплює загалом 22 рішення, – починаючи від відстрочки сплати митних платежів, адміністративних спрощень, завершуючи всіма дозволами, які стосуються режиму транзиту.

Експерти наголосили, що в ЄС цю систему створено для управління всіма митними спрощеннями, а не окремими з них. Коли митниця видає дозвіл на використання таких спрощень, підприємство отримує авторизацію, ця інформація потрапляє до єдиної системи. Ідея системи полягає також у тому, щоб митниці всіх країн ЄС працювали як одна митниця. Тобто якщо спрощення видано в одній країні, то підприємець може користуватися ним в інших країнах ЄС.

Експерт EU4PFM Рута Шкадаускайте представила огляд митного законодавства ЄС, яке встановлює положення щодо процесу прийняття митних рішень, котрі мають бути імплементовані в національних ІТ рішеннях.

«Жодна ІТ система не буде працювати без законодавчої бази. Спочатку має бути законодавство, яке ставить цілі (як-от безпаперове урядування і, зокрема, Е-митниця). Воно також регламентує види повноважень, обов’язкові набори даних та правове регулювання видачі рішень, обміну та зберігання інформації, кроків подання заявки тощо», - наголосила експертка. 

Також у ході семінару учасникам продемонстрували практичні аспекти роботи Системи прийняття митних рішень (CDS) у сфері оцінки заявок та видачі авторизації.