Вилучене майно

Відповідно до частини першої статті 541 Митного кодексу України постанова суду про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил у частині конфіскації виконується державним виконавцем в установленому законом порядку, тобто конфісковані товари, що були вилучені митницями, передаються для подальшого розпорядження державним виконавцям.

 Згідно з пунктом 1 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 985, реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Положеннями статті 61 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що реалізація арештованого майна здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною, порядок проведення яких визначається Міністерством юстиції України.

Порядок реалізації арештованого майна затверджено наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2831/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.09.2016 за № 1301/28431.

Організатором електронних торгів з реалізації арештованого (конфіскованого) майна є ДП «СЕТАМ», яке належить до сфери управління Міністерства юстиції України.

Щоб детально ознайомитись із конфіскованим майном, переданим на реалізацію, перейдіть за посиланням: setam.net.ua .

Розпорядження майном, що на інших законних підставах (крім конфіскації) переходить у власність держави, митниці здійснюють без залучення державних виконавців. Такими майном є:

  • товари, за якими власник або уповноважена ним особа не звернулися до закінчення строків зберігання, встановлених Митним кодексом України;

  • товари, поміщені у митний режим відмови на користь держави;

  • товари, виявлені (знайдені) під час здійснення митного контролю в зонах митного контролю та/ транспортних засобах, що перетинають митний кордон України, і власник яких невідомий;

  • товари, які швидко псуються або мають обмежений строк зберігання, у тому числі товари – безпосередні предмети порушення митних правил.

Частиною дев’ятою статті 243 Митного кодексу України передбачено, що товари реалізуються в порядку, встановленому законодавством, на митних аукціонах, редукціонах або за договором комісії за цінами, визначеними згідно із законодавством України про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність та Податковим кодексом України.

Відповідно до Порядку реалізації товарів на митних аукціонах, редукціонах затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1050, реалізація перелічених вище товарів здійснюється на електронних аукціонах, які проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є
ДП «Прозорро.Продажі», що належить до сфери управління Міністерства економіки України.

Щоб детально ознайомитись з переданими на реалізацію товарами, їх характеристиками та ціновими пропозиціями перейдіть за посиланням https://prozorro.sale, розділ «ProZorro.Продажі (Майно)», підрозділ «Митниця».

За потреби учасники електронних аукціонів мають право особисто ознайомитися із предметами лотів, які виставлені на продаж. Ознайомлення з лотами, їх демонстрація забезпечується митницями за встановленими ними графіками. 

Товари, які не були реалізовані на електронних аукціонах, а також малоцінне майно (товари, вартість яких не перевищує 5 мінімальних розмірів заробітної плати) передаються митницями в реалізацію за договорами комісії, які укладаються з підприємствами, які занесені Єдиного реєстру торгівельних підприємств, що ведеться територіальними органами Державної податкової служби України.

Відповідно до вимог пункту 3 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 № 1340, органи виконавчої влади, які здійснюють вилучення та знищення тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, обладнання для промислового виробництва сигарет та цигарок, паперу цигаркового і фільтрів, а також спирту етилового, алкогольних напоїв, обладнання для промислового виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, приладів для незаконного виготовлення спирту етилового, алкогольних напоїв, виробничої, транспортної, споживчої тари (упаковки), етикеток, корків, засобів закупорки, марок акцизного податку (у тому числі підроблених), щомісяця до 5 числа оприлюднюють на власному веб-сайті інформацію за попередній місяць про обсяги вилучення та знищення такої продукції та обладнання.

На підставі зазначеного відповідна інформація про обсяги вилучених та знищених митними органами тютюнових виробів та алкогольних напоїв оприлюднюється на веб-сайті Держмитслужби. При цьому слід врахувати, що  конфісковані тютюнові вироби та алкогольні напої передаються в установленому порядку органам державної виконавчої служби, які забезпечують їх знищення та оприлюднення відповідної інформації на власних вебсайтах міжрегіональних управлінь Мін’юсту.