Результати моніторингу застосування процедури спільного транзиту у липні 2023 року

7 August
Odoo • Зображення та текст

Держмитслужба на постійній основі здійснює моніторинг застосування процедури спільного транзиту, а також розглядає проблемні питання, які виникають як у посадових осіб митниць, так і у представників бізнесу.

Останнім часом одним із поширених питань є недостатність суми для резервування потенційного боргу при поміщенні товарів під процедуру спільного транзиту у разі застосування індивідуальної гарантії. З урахуванням зазначеного Держмитслужбою опубліковано роз'яснення про особливості розрахунку суми гарантії (суми забезпечення транзитної операції) під час поміщення товарів під процедуру Т1 у підрозділі Запитання та відповіді на офіційному сайті Держмитслужби (питання «Як розраховується сума гарантії при поміщенні товарів під процедуру Т1?»).

Держмитслужба звертає увагу компаній, що найбільш прийнятним способом гарантування (типом гарантії) для процедури спільного транзиту є застосування підприємствами загальної гарантії, референтна сума якої одночасно покриває декілька окремих транзитних операції. Тому підприємствам доцільно отримувати відповідні авторизації на застосування спрощень.

На жаль, час від часу трапляються прикрі випадки непорозумінь між представниками підприємств та посадовими особами митних органів під час застосування процедури спільного транзиту. Держмитслужба ретельно аналізує таку інформацію, у тому числі отриману через Службу підтримки з питань спільного транзиту та з інших джерел, і вживає відповідних заходів реагування. Подібні ситуації зазвичай пов’язані з людським фактором та можуть бути швидко врегульовані.

Зважаючи на зазначене, Держмитслужба наголошує на необхідності невідкладного інформування Служби підтримки про будь-які проблеми, які виникають в процесі застосування процедури спільного транзиту. Контакти Служби підтримки розміщені у підрозділі Служба підтримки на офіційному сайті Держмитслужби.

Варто відмітити, що тривалість оформлення декларацій Т1 у 2023 році в середньому склала 12 хв (у липні – 13 хв). Найшвидше декларації Т1 оформляються у внутрішніх підрозділах митниць, де товари поміщуються у митний режим експорту, оскільки товари, що експортуються вже проконтрольовано.

Водночас, більшість компаній, які користуються NCTS, не зважаючи на неодноразові звернення Держмитслужби, продовжують відкривати процедуру спільного транзиту в пунктах пропуску при вивезенні товарів з України. Так, у липні 2023 року частка декларацій Т1, відкритих у пунктах пропуску, склала майже 80 %. Така ситуація ніяким чином не сприяє покращенню ситуації на кордоні.

З урахуванням зазначеного, Держмитслужба вчергове звертається до підприємств щодо необхідності перенесення оформлення декларацій Т1 у внутрішні підрозділи митного оформлення, в яких товари поміщуються у митний режим експорту. Після практичної реалізації пріоритетного перетину кордону товарами, поміщеними під процедуру спільного транзиту, відповідно до змін, внесених до Митного кодексу України Законом № 3229, окрім швидкого оформлення декларацій у внутрішніх підрозділах митного оформлення, перевагою також буде можливість швидко перетнути кордон з уже оформленою Т1.