«Пріоритетна черга перетину кордону в рамках проєкту «Е-черга» буде поширена на підприємства зі статусом АЕО», - Сергій Звягінцев

7 листопада
Odoo • Зображення та текст

У Звіті Єврокомісії у межах Пакета розширення Європейського Союзу за 2024 рік відзначено значний прогрес України в нарощені кількості авторизованих економічних операторів (АЕО). Це міжнародно визнаний знак якості, який свідчить про те, що процедури, пов’язані з митним оформленням товарів у ланцюзі міжнародних постачань, є прозорими та безпечними, а відносини підприємств, які підтвердили відповідність певним вимогам, із митними органами побудовані на взаємній справедливості і відповідальності. На сьогодні програма АЕО працює в понад 90 країнах світу.

Попри повномасштабну війну український бізнес продовжує демонструвати високий темп залученості до програми. Так, за 4 роки її застосування 65 українських підприємств отримали 68 авторизацій АЕО (фактично з січня 2023 року по теперішній час кількість підприємств збільшилась з 1 до 65). Така динаміка українських компаній збігається з динамікою більшості країн Європейського Союзу в перші 4 роки застосування програми.

Наразі є всі підстави для розвитку позитивної динаміки отримання українським бізнесом авторизацій - у Держмитслужбі на розгляді перебуває ще 20 заяв.

«До кінця року плануємо спільно з Міністерством розвитку громад та територій запровадити опцію для авторизованих економічних операторів у вигляді пріоритетної черги перетину кордону в рамках проєкту «Е-черга». Митна служба вже організувала у найбільших пунктах пропуску через кордон окремі смуги та робочі місця з маркуванням «АЕО/NCTS/МДП» для першочергового оформлення відповідних вантажів», - повідомив очільник Держмитслужби Сергій Звягінцев.

«Додатково для підприємств, які мають авторизації на застосування спрощень «процедура випуску за місцезнаходженням» та «самостійне накладення пломб спеціального типу» (а це практично всі підприємства зі статусом АЕО) запроваджується можливість митного оформлення в автоматичному режимі без участі посадових осіб митниці», - додав він.

Діючі авторизовані економічні оператори це підтверджують. До основних позитивних змін у роботі підприємств вони відносять значне прискорення митних процедур та відповідне зменшення як часових, так і фінансових витрат, прямо чи опосередковано пов’язаних з виконанням митних формальностей.