У Києві відбулася “Митна платформа: Україна-ЄС 2022”, присвячена запуску «митного безвізу», євроінтеграції та безпеці в умовах російської збройної агресії

5 жовтня
Odoo • Зображення та текст

Українські та міжнародні експерти дійшли висновку, що митниця - це той локомотив, який рухає за собою Україну в ЄС.

 

Сьогодні, 05 жовтня 2022 року, відбулася панельна дискусія на тему «Початок дії в Україні процедури спільного транзиту  (NCTS), євроінтеграція та безпека в умовах російської збройної агресії у центрі Європи». Представники Міністерства фінансів України, Державної митної служби України, міжнародних організацій та бізнесу презентували перші результати приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту, яка надає нові можливості для роботи бізнесу. Зокрема, під час першої дискусійної панелі Міністр фінансів України Сергій Марченко та Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики,  поділилися досвідом щодо імплементації європейського митного законодавства до українських реалій в умовах тривалої війни.


«Виклики війни, яка зараз відбувається у центрі Європи, об’єднали Європейську Комісію та дружні країни для підтримки євроінтеграційних процесів України, зокрема, у митній сфері. У цій ситуації застосування Україною NCTS розширює обмін митною інформацією, посилює систему аналізу ризиків, забезпечує визнання наших форм митного контролю митними органами інших країн. Все це посилює безпеку митних перевезень та сприяє розвитку міжнародної торгівлі в Європі. Україна докладає всіх зусиль для відновлення своєї економіки з урахуванням векторів змін у світовій економіці, щоб наш, український бізнес, зайняв в ній достойне місце», - зазначив Сергій Марченко.


Також до заходу онлайн приєднався комісар Євросоюзу з економіки (ТВС) Паоло Джентілоні: «Ніколи зв’язки між Україною та ЄС не були настільки тісними, як сьогодні. Крок за кроком Україна просувається далі шляхом, який приведе її до вступу до нашого Союзу. Хочу привітати Україну з приєднанням до Конвенції про спільний транзит, а це означає, що процедури митного транзиту з ЄС стали набагато простішими та ефективнішими. Я впевнений, що це не тільки сприятиме, а й фактично прискорить торгівлю між ЄС та Україною. Ми будемо тісно співпрацювати з українською владою, щоб ця можливість принесла максимальну користь у найближчі місяці та роки».Друга панельна дискусія була присвячена євроінтеграційним процесам. Про це говорили з Юрієм Драганчуком, заступником Міністра фінансів України, Владиславом Суворовим, заступником Голови Державної митної служби України та запрошеним гостем Ремі Дюфло, заступником голови Представництва Європейського Союзу в Україні. 


Зі свого боку Владислав Суворов відзначив, що саме запит бізнесу був показовим для європейців під час оцінювання готовності України до приєднання до Конвенції, адже це суттєві спрощення, які прямо впливають на економію ресурсів при переміщенні товарів. Передбачається, що це позитивно вплине на внутрішній ринок та змінить підходи до вирішення логістичних проблем. «Вступ до Конвенції - це міні-європейська інтеграція. Такий же шлях, який ми пройшли під час вступу до Конвенції про процедуру спільного транзиту, а це законодавчі зміни, адаптація IT-систем і практика використання та багато іншого, Україна зможе повторити для гармонізації інших процедур відповідно до норм Євросоюзу. Для нас надзвичайно важлива робота в команді – як з бізнесом, який увесь цей час був задіяний та надавав свої коментарі, так і з європейськими партнерами», - зауважив Владислав Суворов. 


Остання, третя дискусійна панель включала практичні приклади чи не найголовніших стейкхолдерів процесу - бізнесу. Представники бізнес-спільноти разом із директором Департаменту митної політики Мінфіну Олександром Москаленком та Сергієм Демченком, директором Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби розповіли про пройдений шлях до застосування NCTS. 

Сергій Демченко поділився особистим досвідом роботи з бізнес-спільнотою: “Популяризація застосування нового ІТ-продукту, підтримка постійної комунікації з міжнародними партнерами та найголовніше - відкритий та прозорий діалог з експортерами, імпортерами, гарантами та перевізниками - це ті фактори, які зробили можливим приєднання до Конвенцій не наступного року, а вже зараз. Ми разом показали європейській стороні, що Україна не тільки технічно готова до впровадження NCTS, а й зацікавлена у системному використанні цього продукту”.Наостанок спікери подякували міжнародним партнерам, які допомагали на цьому шляху, зокрема проєкту EU4PFM, Команді підтримки реформ Мінфіну та іншим.Особливу вдячність висловили представникам DG TAXUD за плідну співпрацю та підтримку.