Відбувся семінар для бізнесу «Напередодні змін. Запровадження в Україні режиму спільного транзиту (NCTS) та Програми Авторизованого економічного оператора (АЕО)»

8 листопада
Odoo • Зображення та текст

Близько 100 учасників взяли участь у дистанційному семінарі для бізнесу «Напередодні змін. Запровадження в Україні режиму спільного транзиту (NCTS) та Програми Авторизованого економічного оператора (АЕО)», який відбувся 4 листопада. Серед учасників були представники Європейської бізнес асоціації, Асоціації митних брокерів, Асоціації професійних митних посередників, Торгово-промислової палати України та інших бізнес-асоціацій.  

Переважну частину часу було приділено відповідям на практичні запитання бізнесу щодо очікуваних змін та термінів їх впровадження – зокрема, щодо спрощень та переваг режиму спільного транзиту, стану їх імплементації; яких спрощень та переваг очікувати компаніям із статусом АЕО та їх фактичне застосування; змін, які очікуються після 7 листопада 2022 у зв’язку із скасуванням декларації ІМ40ЕА та її альтернативи; процедури оцінки відповідності для надання статусу АЕО та дозволу на транзитні спрощення NCTS – як вона відбувається та чого очікувати компаніям тощо.

“Хоча міжнародне застосування режиму спільного транзиту (NCTS) очікується лише після приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту, транзитні спрощення NCTS можна отримувати вже зараз, на етапі національного застосування NCTS», - повідомив Сергій Демченко, директор Департамент запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби. 

Він наголосив, що у системі спільного транзиту буде доступно 4 головних спрощення. Для того, аби подати заяву на отримання трьох із них - «авторизований вантажовідправник», «авторизований вантажоодержувач» та «самостійне накладання пломб спеціального типу», підприємству потрібно оформити 50+ транзитних декларацій (T1UA) у системі NCTS. Однак спрощення «загальна фінансова гарантія» можуть отримати навіть ті, хто ще не оформив 50 декларацій, - коли посадова особа підприємства відповідає критерію забезпечення практичних стандартів компетенції чи професійної кваліфікації, то користуватися загальною фінансовою гарантією можна вже зараз. 

«Зараз ми допомагаємо бізнесу супроводжувати декларації T1UA через окрему службу підтримки», - повідомив представник Держмитслужби.

За словами Оксани Ніканорової, радника заступника Міністра фінансів - координатора митних реформ RST Мінфіну, якщо підприємство отримало статус АЕО, йому не потрібно додатково підтверджувати ті ж критерії для отримання транзитних спрощень NCTS. 

Вона відзначила, що загальна фінансова гарантія має бути цікавою для компаній, які і зараз переміщують товари, що підпадають під вимогу гарантування. За рахунок використання такого спрощення можна знизити рівень гарантування на 50%, 70% та навіть на 100% (останнє доступно лише для користувачів NCTS). Крім цього, в рамках програм АЕО та NCTS для ряду гравців в міжнародному ланцюзі постачання товарів відкривається цілий ряд можливостей для розширення свого бізнесу, виведення його на якісно та інтелектуально новий рівень. Оксана Ніканорова навела ряд практичних прикладів розширення бізнесу для митних брокерів, перевізників, експедиторів.   

Щодо скасування можливості імпорту з використанням ІМ40ЕА та експорту без пред’явлення товарів митному органу учасники семінару проговорили альтернативні механізми, які відкривають програми АЕО та NCTS, а також виділили ті, які стануть доступними для компаній, які поки ще не дотягують за критеріями фінансової стійкості. 

«Для того, щоб спрощення надавали бізнесу максимальний ефект, варто мати їх у комплексі, – як АЕО, так і NCTS. Тоді трейдеру не потрібно заїжджати на митницю. А це суттєво спрощує планування логістики міжнародних перевезень для підприємства», - наголосив Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт Програми ЄС з підтримки управління державними  фінансами в Україні (EU4PFM).

Участь у семінарі взяли також такі експерти: Аліна Брендак, національний координатор з питань спільного транзиту, заступник директора департаменту - начальник відділу розвитку міжнародної транзитної системи Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби, Костянтин Більчук, експерт EU4PFM, Олексій Воробйов, експерт EU4PFM.

Організаторами семінару виступили Держмитслужба, EU4PFM, Західноукраїнський офіс Європейської бізнес асоціації. 

Довідково. Актуальна інформація щодо NCTS  та АЕО на сайті Мінфіну та Держмитслужби:

Розділ «Режим спільного транзиту (NCTS)»: 

https://mof.gov.ua/uk/common_transit_mode-473 

https://customs.gov.ua/rezhim-spilnogo-tranzitu-ncts 

Розділ «АЕО»: 

https://mof.gov.ua/uk/authorized_economic_operators-470 

https://customs.gov.ua/deiaki-pitannia-funktsionuvannia-avtorizovanikh-ekonomichnikh-operatoriv