Завершився важливий етап у процесі євроінтеграції української митниці - скринінг відповідності українського законодавства праву ЄС за переговорним Розділом 29 «Митний Союз».

Переговорну групу очолювала Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, яка у своєму виступі зазначила:
«Минулого року ми максимально наблизили митне законодавство України до європейського. Це дозволило нашому бізнесу отримати перехідний період перед вступом до Митного союзу ЄС. Останні оцінки за відповідним розділом, зокрема й представлені у Звіті Європейської комісії щодо розширення 2024 року, свідчать, що Україна має одні з найвищих показників у цьому напрямі. Українські інституції, відповідальні за митне регулювання, продовжують трансформації, аби відповідати стандартам ЄС».
Переговорна група, до якої увійшли заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук, заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов, директор Департаменту митної політики Мінфіну Олександр Москаленко та інші представники відповідних відомств, доповіла про особливості українського митного законодавства, перебіг впровадження європейських норм і стандартів, застосування механізмів та інструментів для здійснення митних процедур.
“Незважаючи на триваючу агресію з боку російської федерації, Україна досягла значного прогресу в євроінтеграції у митній сфері. Після поступової гармонізації законодавства з нормами ЄС наступним ключовим етапом є його повне впровадження. Успішність залежатиме від інституційної спроможності, рівня цифровізації та готовності бізнесу працювати в нових умовах. Саме цифровізація є каталізатором доброчесності, драйвером економічного розвитку та джерелом додаткових надходжень до бюджету. За останні два роки ми спостерігаємо вражаючі результати української митниці у впровадженні інституту авторизованого економічного оператора та запуску транзитної системи - і все це у рекордно стислі терміни. Наше завдання сьогодні - виявити наявні виклики на шляху інтеграції до європейської митної спільноти та знайти ефективні рішення для їх подолання”, - зауважив директор з митних питань Генерального директорату з питань оподаткування та митного союзу (DG TAXUD) Матіас Печке.
Розділ 29 “Митний Союз” поділений на 15 основних тем, що включають національні спроможності митниці, взаємодію та комунікацію зі стейкхолдерами, огляд митного законодавства, тарифні та нетарифні заходи регулювання, спрощення для бізнесу, ризик-менеджемент, цифровізацію, антикорупційну діяльність та інші.
Заступник Міністра фінансів України Юрій Драганчук поінформував представників Єврокомісії не лише про досягнення, а й про виклики та зони зростання на шляху до повної митної інтеграції.
«Україна високо цінує підтримку та партнерство з боку Єврокомісії. Спільне бачення розвитку митної системи, а також надання повної та структурованої інформації щодо необхідних кроків для євроінтеграції допомагають нам послідовно впроваджувати митну реформу: крок за кроком, з чітким плануванням і дотриманням дедлайнів. Команда, яка сьогодні представляє цей напрям, вже пройшла значну частину шляху до досягнення поставлених цілей. Але ми добре усвідомлюємо, що попереду ще багато викликів. Тому нам слід консолідувати ресурси та підвищити інституційну спроможність для ефективного продовження цієї реформи», – повідомив Юрій Драганчук.
Представники митної служби доповіли як про загальні принципи функціонування системи, так і про особливості, які притаманні саме Україні. Зокрема, військова агресія спричинила зупинення роботи ряду пунктів пропуску, закриття авіасполучення, технічні перебої та кібератаки на цифрову інфраструктуру. Тому наслідки війни - найбільший і безпрецедентний виклик зараз.
“Ми готові переймати кращі європейські практики, бути гнучкими та відкритими. Водночас війна поставила нас в умови, де безпека та надійність - серед ключових пріоритетів. Це стосується як бізнесу, для якого взаємодія з митними органами має бути прозорою та передбачуваною, так і працівників митної служби, яким держава має гарантувати гідні та стабільні умови проходження служби. Водночас зараз в Брюсселі ми вчергове підкреслюємо: хоча сьогодні Україна не є повністю безпечною зоною, ми робимо все можливе, аби забезпечити найвищий рівень безпеки в межах наших можливостей”, - наголосив заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов, який був основним доповідачем від української митниці.
Особливу увагу учасників привернули теми, пов’язані зі стратегічними змінами в митній політиці, які вплинуть на широке коло стейкхолдерів. Європейська сторона наголосила на ефективності такої моделі, коли митна служба має статус правоохоронного органу: у країнах ЄС надання митним органам повноважень здійснювати оперативно-розшукову діяльність, а також досудове розслідування дає позитивні результати.
Серед успішних практик, які вже впроваджує українська митниця, представники Генеральних директоратів TAXUD та ENEST відзначили розвиток інституту авторизованого економічного оператора, оперативну інтеграцію NCTS Фаза 5 та підготовку до переходу на Фазу 6, автоматизацію процедур.
Враховуючи попередній досвід Єврокомісії, серед ключових рекомендацій пролунала необхідність системної роботи з персоналом: підготовка працівників до змін, підвищення кваліфікації та перегляд рівня оплати праці. Також акцент зроблено на підготовці бізнесу — стимулюванні отримання статусу надійності та безпеки, роз’яснення нововведень.
Розділ 29 “Митний Союз” є найбільш комплексним та багаторівневим. Вдячні партнерам за підтримку та ініціативність у просуванні реформи митної політики.
Держмитслужба у соціальних мережах - https://linkbio.co/UkraineCustoms