Як працює система аналізу ризиків у ЄС: латвійський досвід

10 травня
Odoo • Зображення та текст

Завершився 4-денний онлайн семінар «Система ЄС з подання загальних декларацій прибуття/вибуття та аналізу ризиків» для фахівців Держмитслужби. Його було організовано Програмою ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM) в контексті підготовки України до запровадження митних систем та процедур, які є необхідною умовою вступу до ЄС.  
 

Предметом ознайомлення стала Система контролю за імпортом, куди подаються декларації, та Система аналізу ризиків – як опрацьовуються ризики на стороні митниці, як працює ця система у Латвії та які спільні алгоритми таких систем у країнах ЄС. 

Метою таких тематичних семінарів, як зазначив Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM з питань митниці, є «підготувати Україну до вступу до ЄС, який, ми сподіваємося, відбудеться у 2030 році, ознайомити, що відбувається в країнах ЄС, в т.ч. у системі ризиків, які для цього ІТ-системи мають бути готові».

«У 2011 році в ЄС було оформлено понад 300 млн декларацій, тобто щодня – до 1 млн. Всі контролювати неможливо, тому дуже важлива ефектина робота системи ризиків. Адже йдеться про протидію не тільки шахрайству, але й тероризму», - зазначив спікер семінару Олександр Нечипорук, міжнародний експерт EU4PFM (Латвія).

Експерт ознайомив українських колег як з ІТ-системою, яка використовується у Латвії для подання загальних декларацій та обміну інформацією з Європейською Комісією, так і з ІТ-інструментами аналізу ризиків. Йшлося про управління ІТ-системами та політику доступу до них, принципи системи аналізу р изиків та ІТ-інструменти для автоматичної оцінки загальної декларації прибуття/вибуття.

Він наголосив, що «рух України до ЄС є великим кроком до обміну інформацією».

Експерт інформував про інструменти, які дозволили Латвії побороти корупцію на цьому напрямку. «10 років велася системна антикорупційна робота. Зараз якщо такі прояви і є, то лише епізодично», - зазначив він.

Експерт інформував про практику застосування при оцінці ризиків даних щодо АЕО для того, щоб дати можливість чесним комерсантам вести бізнес без затримок.

У семінарі взяв участь заступник голови Держмитслужби з питань цифровізації Олег Ніколайчук. 

Як відомо, Мінфін затвердив Стратегічний план цифровізації Держмитслужби, який ґрунтується на європейському плані MASP-C (багаторічнму стратегічному плані розвитку ІТ систем для митниці). Він передбачає, зокрема, й створення Системи контролю за імпортом та Автоматизованої системи аналізу ризиків. На запит Держмитслужби, EU4PFM розробляє специфікації до всіх необхідних митних систем, які відповідають вимогам ЄС.