Протягом 22-26 квітня 2024 року триває Український тиждень інтелектуальної власності (IP Week 2024), у рамках якого Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій організував форум “Від моніторингу до захисту: інструменти права інтелектуальної власності”.
При відкритті Форуму очільниця ІР офісу Олена Орлюк зазначила, що основним завданням держави зараз є створення для національних та іноземних інвесторів ефективних умов правового захисту їх розробок та технологій.
Уже зараз в Україні є механізми, які дозволяють відстежувати порушення у сфері ІР. На базі IP офісу запрацював Центр спостереження за порушеннями прав інтелектуальної власності, що має об’єднати правоохоронні органи, державу й правовласників для забезпечення якісного, сучасного та належного захисту прав ІР. Наразі відбувається обмін досвідом з іншими країнами, відбираються найкращі практики для створення належних умов для інвесторів.
За інформацією представниці Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України з досвіду практичної роботи, одне з основних джерел контрафакту в Україні це виготовлення в підпільних цехах або під виглядом власної продукції, яка однак потім фасується в упаковку відомих брендів. Розповсюдження такої «продукції» відбувається за готівку, яку складно проконтролювати, особливо коли мова йде про торгівлю онлайн (маркетплейси, чат-боти, акаунти в соцмережах). Найбільш вразливі товари до підробок це алкоголь, ліки, продукти харчування, автозапчастини, агро- та побутова хімія.
Представник Держмитслужби взяв участь у сесії «Моніторинг порушень і боротьба з контрафактом». Його доповідь стосувалася ролі митної служби у захисті прав інтелектуальної власності у воєнний час, поточної ситуації на митному кордоні, проблематики та перспективних планів діяльності. Окрему увагу було приділено можливостям митного реєстру об’єктів прав ІР, як дієвого механізму протидії контрафакту при переміщенні товарів через митний кордон, необхідності розширення можливостей застосування митними органами права діяти за власною ініціативою (Ex Officio), взаємодії з іншими державними органами, правовласниками та їх об’єднаннями.
Підтримку аудиторії отримала пропозиція від Держмитслужби про необхідність створення єдиної платформи протидії порушенню прав ІР для об’єднання зусиль усіх державних органів, що опікуються питаннями захисту прав інтелектуальної власності. Також діяльність митних органів України отримала схвальні відгуки від керівництва ІР офісу та представників правовласників.
Про заходи митниці ЄС для боротьби з контрафактом та важливість цього для України, як кандидата на вступ до ЄС, говорили Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM з митних питань, та Казімірас Сарзіцкас, регіональний директор у Північно-Східній Європі та Центральній Азії Мережі по боротьбі з підробками REACT.
Європейські фахівці підкреслили важливу роль, яку відіграє митна служба України у протидії контрафакту та відмітили, що для ЄС важливо мати впевненість у митних кордонах України, які не будуть “відкритими воротами” для потрапляння до ЄС контрафакту та пов’язаних з ним проблемами.
Бізнес-спільнота зі свого боку констатувала позитивні тенденції у роботі державних органів у напрямку боротьбі з підробками.