24 вересня дані п’ятої хвилі щорічного опитування українських експортерів та імпортерів оприлюднив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій в рамках реалізації проєкту Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю».
Згідно даних досліджень, 27,9% підприємств оцінюють роботу Держмитслужби як ефективну і яка не потребує змін; 52,9% респондентів оцінили роботу Служби в цілому, як ефективну, але яка вимагає деяких змін; 15,3% дали оцінку – у цілому ефективно, але масштабні реформи можуть покращити ситуацію і тільки 3,9% опитаних зазначили, що робота митниці не ефективна і має потребу у повній заміні.
Також, за оцінками представників бізнесу, проблема «недосконалого митного законодавства» при взаємодії зі структурами Держмитслужби є наразі проблемою номер один. Під недосконалим митним законодавством опитані підприємства мали на увазі широкий спектр проблем, куди ввійшли: «бюрократія, велика кількість документів», «ускладнені процедури у законодавстві», «багатозначність, суперечливість законодавства», «постійні зміни в законодавстві», «проблеми з митною вартістю», «не співпадіння норм законодавства України з іншими країнами», «непрозорість законодавства».
На другому місці серед проблем для мікро- та малих підприємств – свідоме завищення митної вартості товарів, для середніх – постійні зміни структури та керівництва, а для великих – застаріле технічне оснащення. Мікро- та малий бізнес частіше вказує на корупцію, як проблему у роботі митниці, ніж великий та середній.
Дане дослідження було проведено у період квітень-червень 2020 року. Серед 1045 опитаних підприємств представлені мікропідприємства (42,3%), малі (28%), середні (21,4%) та великі (8,2%) підприємства. Опитані підприємства-учасники ЗЕД працюють у секторах сільського господарства, промисловості, торгівлі та інших секторів послуг. 86,8% підприємств повідомили, що працюють з митними брокерами. Європейський Союз є найпоширенішим напрямком як експорту, так і імпорту для опитаних підприємств. 67,5% респондентів склали чолові
ки, 32,5% – жінки.