За підсумками 2024 року рівень «сірого імпорту» в Україні досяг найнижчого показника за всі роки спостережень - 11,6%. Таку середню оцінку надали українські експортери та імпортери у рамках IX хвилі щорічного опитування, проведеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій у межах проєкту “Підтримка громадської ініціативи “За чесну та прозору митницю” за підтримки Представництва ЄС в Україні та Міжнародного фонду "Відродження" – http://www.ier.com.ua/.../2025_IER_FTC_FINAL_UA%20(1).pdf
Сірий імпорт - це товари, які потрапляють до країни з порушенням митних правил. Його наслідки відчувають усі: зменшення надходжень до бюджету, тиск на легальний бізнес, зниження рівня безпеки споживачів. Тому його мінімізація — це справжній показник змін, які відбуваються.
Так, за оцінками бізнесу, у 2018 році частка «сірого імпорту» складала 25,3%. Відтоді середній показник зменшився більш ніж удвічі, що свідчить про значне скорочення нелегального сегменту на ринку (у 2020 році – 24,2%, у 2021 – 21,1%, у 2022 – 17,3%, у 2023 – 13,4%, а в 2024 – 11,6%).
Зберегти позитивну динаміку вдалося завдяки впровадженню сучасних технічних засобів митного контролю та розвитку міжнародної взаємодії. Окремою важливою складовою є співпраця митниці з бізнесом, яка спрямована на спільне створення чесного та передбачуваного середовища для зовнішньоекономічної діяльності.
Такі результати є важливим маркером змін у сфері митного адміністрування. Вони демонструють, що навіть в умовах воєнного стану та під впливом зовнішніх викликів бізнес все частіше діє в рамках правового поля, а державні інституції - забезпечують належний контроль.
Нагадаємо, що відповідно до іншого дослідження, українці підтримують посилення ролі митниці у боротьбі з нелегальним товарообігом і надання їй повноважень розслідувати контрабанду товарів - http://www.ier.com.ua/ua/institute/news?pid=7677.