Інформуємо про окремі аспекти, пов’язані з процесом авторизації митних брокерів, а також звертаємо увагу заявників на найбільш поширені труднощі, які виникають під час подання документів та після отримання авторизації.
І. Проблеми із заповненням Анкети самооцінки підприємства та документів
Анкета самооцінки підприємства (далі – Анкета) повинна подаватися у повному обсязі, навіть у разі часткового її заповнення (зокрема, при наявності чинної авторизації) за встановленою формою. При цьому, заповнення анкети здійснюється в тій частині, яка підтвердить відповідність підприємства визначеним критеріям та/або умовам, встановленим законодавством України з питань митної справи.
Інформуємо, що заповнення розділу І анкети самооцінки підприємства здійснюється в будь-яких випадках.
Особливу увагу слід звернути на:
- невідповідність інформації, яка зазначається у пунктах 1.1.1 та 1.1.2 Анкети даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, обліковим даним про осіб, внесеним до централізованого реєстру у складі Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів;
- необхідність зазначати реквізити документів, які додаються до Заяви;
- те, що Заяву повинен підписати керівник підприємства, у разі якщо це уповноважена особа – до Заяви необхідно додати документ, який підтверджує право надання таких повноважень, наприклад, доручення;
- документ/документи, де визначаються відповідальна особа за митні питання (пункт 2 частини четвертої статті 14 МКУ) та на неї покладаються обов’язки, передбачені пунктом 4 частини четвертої статті 14 МКУ. Відповідно, в документі/документах повинно бути обов’язково окреслено два питання: визначення переліку обов’язків згідно МКУ (а не тільки посилання на статтю) та визначення відповідальної особи за митні питання. Наголошуємо на тому, що це повинна бути одна особа;
- відсутність в Анкеті чіткої буквеної нумерації відповідей (а), б), в) тощо), передбаченої структурою анкети. Такий підхід ускладнює оцінку відповідності підприємства встановленим критеріям та/або умовам для надання авторизації. Крім того, у деяких випадках неможливо чітко встановити, на яке саме питання надано відповідь, що негативно впливає на об’єктивність та повноту аналізу поданої інформації.
ІІ. Ведення реєстрів.
Статтею 415 Митного кодексу України (далі – МКУ) передбачено ведення та оприлюднення Держмитслужбою відповідних реєстрів.
Так, згідно положень статті 405 МКУ (назва статті 405 МКУ зі змінами, внесеними згідно із Законом № 222-VІІІ від 02.03.2015) передбачено включення підприємства, яке отримало дозвіл, до відповідного реєстру.
Держмитслужбою згідно вимог Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затверджених постановою постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 наразі оприлюднюються відомості про дозволи з реєстру підприємств, що здійснюють провадження митної брокерської діяльності та будуть чинними до 19 квітня 2026 року. До зазначеного Реєстру Держмитслужбою вносяться виключно відомості щодо скасування дозволів за заявою підприємств, оскільки нові дозволи не надаються.
Відповідно до змін до Митного кодексу України (Закон № 3926-ХІІ від 22.08.2024) статтею 415 передбачено ведення реєстрів підприємств, які, зокрема, отримали відповідну авторизацію. Порядок створення та ведення таких реєстрів затверджується Кабінетом Міністрів України. На сьогодні, відповідно до регламентних вимог, Держмитслужбою розроблено проєкт ПКМУ, який проходить процедуру погодження із заінтересованими органами. Після його прийняття Держмитслужба забезпечить оприлюднення реєстру підприємств, які отримали авторизацію на провадження митної брокерської діяльності. З огляду на це, просимо підприємства уважно ознайомитися з діючими нормами митного законодавства у разі звернення з відповідними вимогами до Держмитслужби.
Додатково звертаємося з проханням зазначати у листах, заявах та інших документах в контактних даних не лише мобільний номер телефону, але й міський (за наявності).
Вдячні за розуміння та просимо заявників враховувати зазначені рекомендації.