Експерти ЄС продовжують проводити оцінювання пунктів пропуску через державний кордон України

2 грудня

23-27 листопада 2020 р. європейські експерти спільно з експертами Державної митної служби України (Держмитслужби) та Державної прикордонної служби України (ДПСУ) провели чергову місію з оцінювання пунктів пропуску через державний кордон. Ця місія стала другим заходом з аналізу процесів і процедур прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску в межах проєкту «Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBM)», що фінансується Європейським Союзом.

Odoo • Зображення та текст

Оцінювання охопило пункти пропуску для автомобільного («Нові Яриловичі»), повітряного («Бориспіль»), залізничного («Кучурган») та морського сполучення («Морський порт "Південний"», «Одеський морський торговельний порт») і стала черговим кроком на шляху до вдосконалення процесів і процедур прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску. 

«Найкращий спосіб побачити, як насправді відбуваються ті чи інші процеси, окрім проведення оцінювання тут, у Києві, – це візити безпосередньо у пункти пропуску та імітація перетину кордону для товарів та осіб. Покрокове проходження кордону із фіксацією часу очікування може допомогти виявити прогалини та створити новий оптимізований процес, що сприятиме вдосконаленню процедур контролю в пунктах пропуску, тим самим роблячи перевірки більш ефективними, швидкими та безпечними», – відмітив Арунас Адоменас, керівник проєкту EU4IBM.

Під час візитів у пункти пропуску команда з оцінки, що включала європейських експертів та співробітників Держмитслужби і ДПСУ, провела детальний аналіз процедур прикордонного та митного контролю, від моменту в’їзду на митну територію України до моменту виїзду з пункту пропуску. Оцінювання включало аналіз процесів оформлення пасажирів і товарів у пунктах пропуску для автомобільного, залізничного, морського та повітряного сполучення, а також аналіз поточної ситуації у відповідних пунктах пропуску. Основним завданням є визначення прогалин та розробка рекомендацій і модельних рішень, що дозволять скоротити затрати часу та ресурсів на відповідні процеси у пунктах пропуску, забезпечуючи швидкий та безпечний перетин кордону для осіб і товарів.

У найближчі місяці експерти проєкту на основі висновків місії та зібраних даних працюватимуть над детальними рекомендаціями та планами дій щодо їх реалізації паралельно з розробкою концепцій зразкових пунктів пропуску.

«Відкриті, але добре керовані, контрольовані та безпечні кордони є однією з основних цілей Стратегії інтегрованого управління кордонами України. ЄС, будучи довготривалим партнером України, поділяє цю мету та надає постійну та всебічну підтримку у цьому напрямі», – прокоментував Ксав'є Камю, керівник секції «Ефективне врядування та демократизація» Представництва ЄС в Україні.

Після розробки та схвалення відповідних концепцій Держмитслужбою та ДПСУ EU4IBM надаватиме підтримку у їх впровадженні, щоб забезпечити якісне надання послуг громадянам, сприяти регіональному співробітництву, розвитку транскордонної торгівлі та людським контактам, дозволити громадянам і суб’єктам господарювання отримувати вигоду від збільшення мобільності та інтеграції у світові економічні потоки – все це у поєднанні із вищим рівнем безпеки кордонів та попередженням транскордонної злочинності.

Проєкт «Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBM)», що фінансується Європейським Союзом та втілюється Міжнародним центром з розвитку міграційної політики (ICMPD), спрямований на підтримку впровадження реформ, які наближають українську систему управління кордонами до стандартів та передової практики Європейського Союзу в рамках Стратегії інтегрованого управління кордонами України. Проєкт впроваджується з грудня 2019 р. до червня 2022 р.