Керівники митних адміністрацій країн-учасниць Європейського Союзу, а також України і Молдови зібралися у Кракові для обговорення глобальних викликів і співмірної реакції митних органів для підтримання безпеки в умовах наявних і потенційних загроз. Українська митниця запропонувала рішення.
Тенденції до протекціоністської політики найбільших світових держав і збільшення митних тарифів неминуче створять нові ризики для митного та податкового шахрайства і безпосередньо вплинуть на роботу митних органів у всьому світі.
Просто зараз у Кракові відбувається семінар високого рівня на тему «Митні адміністрації в контексті забезпечення безпеки та захисту в умовах глобальних змін», організований Національною податковою адміністрацією Польщі за погодженням з Європейською Комісією. До участі в ньому запросили делегацію української митниці, як важливу інституцію , що має реальний досвід протистояння масштабним загрозам.
Очільник Державної митної служби України Сергій Звягінцев представив колегам доповідь на тему «Необхідність налагодження автоматизованого обміну попередньою митною інформацією між ЄС та третіми країнами в контексті безпеки».
«Торговельні війни неодмінно стануть причиною для маніпуляцій даними під час митного декларування, насамперед з країною походження, класифікацією товарів або митною вартістю. Для протидії сучасним викликам митні органи потребують ефективних рішень - цифрових технологій для аналізу даних та посилення міжнародної співпраці у сфері обміну митною інформацією», - наголосив він.
Наразі обмін даними між митними адміністраціями різних країн вже реалізується у межах взаємної адміністративної допомоги, яка надається за конкретними запитами щодо зовнішньоекономічних операцій. Цей механізм є дієвим і дозволив українським митникам у минулому році в рамках міжнародного митного співробітництва виявити правопорушень на понад 140 млн євро. Проте він виключає можливість оперативного реагування для виявлення порушень.
У відповідь на нові виклики та потенційні загрози Сергій Звягінцев запропонував європейським колегам дієвий механізм для подолання транскордонної злочинності - автоматизований обмін попередньою митною інформацією.
По-перше, це важливий елемент посилення заходів боротьби з контрабандою та податковим шахрайством – попередній аналіз даних дозволяє виявляти порушення ще до прибуття товару як у країні імпорту щодо сплати податків, так і в країні відправлення щодо відшкодування ПДВ.
Не менш важливим ефектом від обміну стане оптимізація митного контролю – зниження кількості фізичних перевірок завдяки попередньому аналізу ризиків. Це загалом сприятиме прискоренню митного оформлення товарів, а відтак і зменшенню логістичних витрат та скороченню часу доставки товарів до кінцевого споживача.
Керівник української митниці уточнив, що обсяг інформації для обміну може окремо узгоджуватися сторонами. Україна вже має широкий досвід технічної реалізації автоматизованого обміну, тому здатна запропонувати гнучкі рішення, які не потребують значних витрат на побудову нових ІТ систем.
Митна спільнота європейського континенту продовжує обговорення актуальних питань співпраці. Наступні дискусійні панелі стосуватимуться у тому числі й імплементації санкцій, накладених ЄС на рф та білорусь.