У відповідь на нові способи незаконного перевезення товарів і ухилення від сплати податків Державна митна служба України удосконалює засоби митного контролю, які б дали змогу швидше здійснювати огляд транспортних засобів, ефективніше виявляти можливі порушення, а відтак - і збільшити надходження до держбюджету.
Спільно з міжнародними партнерами митна служба запровадила низку проєктів, спрямованих на модернізацію митної інфраструктури на державному кордоні.
Першочергово було проведено діагностику наявних скануючих систем, призначених для перевірки транспортних засобів і вантажів за допомогою високоенергетичних рентгенівських променів. За результатами 7 сканерів стаціонарного типу, які часто виходили з ладу, в тому числі й через перебої з енергопостачанням, у 2024 році були додатково оснащені джерелами безперебійного живлення.
З повної відсутності працюючих мобільних скануючих систем зараз можна говорити про 15 сканерів, включаючи ті, що вже функціонують, і ті, що перебувають на різних етапах поставки.
Так, вдалося відновити роботу 1 мобільної скануючої системи із тих, що вийшли з ладу, тривають роботи з відновлення ще 2. Встановлені перші нові мобільні сканери, ще 3 – доставлені в Україну. Додатково заплановано поставку 4 сканерів і таку ж кількість законтрактовано в рамках «польського кредиту».
Скануючі системи дозволяють оглянути вантаж максимально швидко, створюючи зручні умови як для бізнесу, так і зменшуючи навантаження на митників. А у разі виявлення аномалій електронавантажувачі, якими теж уже забезпечені ключові для товарообігу пункти пропуску, допомагають швидко розвантажувати ваговози і проводити огляд значно швидше, ніж це робилося вручну.
Одну з лідируючих позицій у рейтингу способів переправлення через кордон наркотиків, зброї та інших небезпечних товарів в Україні традиційно займає поштовий зв'язок. Тож нещодавно змонтовані 25 стаціонарних скануючих систем для огляду поштових відправлень і багажу допомагатимуть швидко перевіряти речі громадян на піших переходах через кордон, а також виявляти заборонені предмети у посилках.
Не менш дієвими у виявленні контрабандних товарів виявилися ручні сканери, які дають можливість досліджувати вкладення у стінках автотранспорту. Розподілені між митними постами 35 портативних приладів допомагають охопити майже всю лінію функціонуючого кордону.
Суттєвим технічним підсиленням для митників стали детектори вибухових і наркотичних речовин. Уже демонструють свої можливості на кордоні 30 таких засобів контролю, більш ніж виправдовуючи цю поставку, ще 11 наразі проходять випробування.
Для швидкого і точного вимірювання маси транспортних засобів на митних постах вже працюють 10 сучасних вагових комплексів, всього буде встановлено 36 одиниць такого обладнання.
Додатково у окремих пунктах пропуску встановлені інтелектуальні системи відеоконтролю з розпізнаванням номерних знаків транспортних засобів.
«Зараз спільно з міжнародними партнерами напрацьовується оптимальний механізм застосування передових технологій, удосконалюється нормативна база, яка регулюватиме їх використання, налагоджується алгоритм взаємодії з Укрзалізницею, Міністерством розвитку громад і територій, Адміністрацією морських портів України та іншими органами і установами, що працюють на кордоні. Ці заходи дозволять прискорити переміщення товарів через український кордон, скоротити час митного оформлення і зробити діяльність митних органів більш прозорою та орієнтованою на бізнес», - зазначає очільник Держмитслужби Сергій Звягінцев.