Обмін досвідом та кращими практиками: Україна взяла участь у Робочій групі щодо захисту IP прав

26 грудня
Odoo • Зображення та текст

Зустріч присвятили спільним викликам у виявленні та боротьбі з контрафактною продукцією на кордонах.

Українські фахівці взяли участь у роботі 3-го засідання регіональної робочої групи з питань інтелектуальної власності та семінару з розбудови потенціалу у сфері інтелектуальної власності, що відбулися у Республіці Молдова за підтримки Програми розвитку комерційного права США (CLDP), що є ініціативою Міністерства торгівлі США (US Department of Commerce) та Державного агентства інтелектуальної власності Республіки Молдова (AGEPI).

Учасниками Робочої групи від України були представники Державної митної служби України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій та Бюро економічної безпеки України.

Мета засідання Робочої групи - визначення спільних викликів у сфері захисту та забезпечення дотримання прав інтелектуальної власності, а також розробка рекомендацій щодо регіонального співробітництва. Зустріч було присвячено інструментам виявлення та боротьбі з контрафактною продукцією на кордонах з ціллю вироблення рішень, обміну досвідом та кращими практиками між країнами.

Програма заходу передбачала обговорення таких актуальних питань:

 • наслідки появи контрафактної продукції на ринку;

 • діяльність митної служби Молдови;

 • законодавча база США щодо прикордонного захисту інтелектуальної власності;

 • практика розгляду справ у сфері інтелектуальної власності в правовій системі США взаємодія з приватним сектором у боротьбі з підробками;

 • захист прав інтелектуальної власності: глобальний аспект;

 • вплив інтернет-маркетингу на контрафактну продукцію;

 • ефективні стратегії залучення державного та приватного секторів до захисту прав інтелектуальної власності;

 • аналіз регіональної контрафактної активності в лікеро-горілчаній галузі.Також засідання супроводжувалося активними панельними дискусіями за участі представників митної та прикордонної служб США, міністерства юстиції США, Мережі по боротьбі з підробками REACT, правоохоронних органів Республіки Молдови та представників делегацій країн-учасниць, зокрема щодо:

 • міжнародних практик та викликів у сфері захисту прав інтелектуальної власності;

 • рішень у боротьбі з підробками у лікеро-горілчаній промисловості;

 • методологій досудового розслідування та визначення “контрафактності” товарів різних груп;

 • методології розрізнення справжніх товарів від контрафактних;

 • діджиталізації та прозорості процесу роботи митних органів тощо.Предметом жвавої дискусії стало обговорення актуальної потреби створення єдиної бази даних (з урахуванням уже наявних), доступ до якої матимуть відповідні адміністративні та правоохоронні органи країн-членів Робочої групи. Вона міститиме загальнодоступну інформацію про об’єкти права інтелектуальної власності, зареєстровані в кожній країні, включно з контактною інформацією про правовласників, їхні права та державні органи, відповідальні за захист відповідних прав. Асоційована платформа може сприяти обміну інформацією про підозрілі групи, маршрути, імпортерів, порушення тощо.

CLDP також було організовано програму (семінар) розвитку потенціалу для делегацій у координації з Державним агентством з інтелектуальної власності Уряду Республіки Молдова. Мета семінару – підвищити потенціал представників митниць та інших зацікавлених сторін у сфері захисту торговельних марок та ідентифікації справжніх і контрафактних товарів певних брендів. Участь у заході дозволила не лише посилити регіональну кооперацію учасників глобальної екосистеми, а й зміцнити внутрішні зв’язки, забезпечивши комплексний розгляд актуальних питань захисту прав інтелектуальної власності.


Довідково:

 

Діяльність Робочої групи було ініційовано у 2022 році в рамках технічної допомоги уряду США країнам Південного Кавказу та Східної Європи. Державний департамент США доручив CLDP сприяти розвитку торговельно-економічних зв’язків відповідного регіону, забезпечивши умови для створення сприятливого ландшафту для ведення бізнесу, застосовуючи механізми ІВ як дієвого інструменту у вирішенні зазначених питань.

 

Зокрема, йдеться про заходи з посилення консолідації зусиль щодо сприяння прогресу у забезпеченні передбачуваного, гармонізованого та ефективного захисту прав інтелектуальної власності в регіоні, а також поглибленню взаємодії між урядами країн-учасниць у вирішенні спільних проблем у сфері інтелектуальної власності.

Створення групи було зафіксовано відповідним Меморандумом від 27 липня 2022 року, положення якого поширюються на Україну, Молдову, Грузію, Вірменію, Азербайджанську Республіку.