Результати роботи митних органів у напрямку адміністрування митних платежів у квітні 2023 року

12 травня
Odoo • Зображення та текст

У квітні 2023 року митними органами перераховано до державного бюджету 31,3 млрд грн митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на Державну митну службу України.

Водночас при митному оформленні імпорту товарів митними органами надано пільг зі сплати митних платежів на суму 13,7 млрд грн, що на 0,4 млрд грн більше, ніж у березні поточного року. 

У тому числі:

- пільги зі сплати ПДВ при імпорті природного газу у квітні склали 1,9 млрд грн, що на 0,6 млрд грн більше, ніж у березні;
- пільги зі сплати мита та ПДВ на товари оборонного призначення у квітні склали 3,4 млрд грн, що на 0,7 млрд грн більше, ніж у березні;
- пільги зі сплати мита та ПДВ на товари, призначені «для боротьби з COVID 19»  та «для відновлення енергетичної інфраструктури» у квітні склали понад 1,1 млрд гривень.


Водночас у структурі ввезених на митну територію України товарів частка оподаткованого імпорту товарів зменшилась з 86% у березні 2023 року до 82% у квітні 2023 року. Фізичні обсяги імпорту товарів, з яких сплачувався хоча б один податок, зменшились на 9% або на 0,18 млн тонн. Обсяги випущених у вільний обіг товарів з наданням пільг зі сплати митних платежів (з урахуванням гуманітарної допомоги) збільшились на 34% (з 0,28 млн тонн у березні до 0,37 млн тонн у квітні).


У цілому у квітні 2023 року митними органами випущено у вільний обіг зі сплатою митних платежів 1,9 млн тонн вантажів, при митному оформленні яких сплачено 31,2 млрд грн податків, з них основних бюджетоформуючих товарів:

- 535,9 тис. тонн нафтопродуктів, що на 10,8 тис. тонн менше, ніж у березні поточного року;
- 236,6 тис. тонн добрив, що на 90,3 тис. тонн менше, ніж у березні поточного року;
- 95,1 тис. тонн пластмас, полімерних матеріалів та виробів з них, що на 5,4 тис. тонн менше, ніж у березні поточного року;
- 74,3 тис. тонн газів нафтових, що на 28,2 тис. тонн менше, ніж у березні поточного року;
- 73,1 тис. тонн транспортних засобів, що на 13,8 тис. тонн менше, ніж у березні поточного року;
- 33,1 тис. тонн стального прокату, що на 14,8 тис. тонн менше, ніж у березні поточного року.

Зниження фізичних обсягів оподаткованого імпорту поряд зі змінами в товарній структурі ввезених товарів негативно вплинули на рівень надходжень митних платежів – розрахункові недонадходження податків у звітному періоді склали 3,6 млрд гривень.

Іншими, не менш важливими, причинами зниження рівня надходжень митних платежів у квітні 2023 року стали:

- відсутність з боку Міноборони погашення наданих при імпорті відстрочень сплати митних платежів – на кінець квітня прострочено погашення податкових зобов’язань на суму понад 1,2 млрд грн;
- зниження цін на нафтопродукти, газ, вугілля та добрива – розрахункові недонадходження податків у звітному періоді склали 0,2 млрд гривень.

Традиційним для 2023 року став «стабільний» офіційний курс долара США на рівні 36,57 грн/дол, у той час як «бюджетний» на 13% вищий – розрахункові недонадходження податків у звітному періоді склали 4,8 млрд гривень.

Крім зазначеного, зниження ще у 2022 році рівня оподаткування імпорту пального призвело до зменшення надходжень квітня на 3,4 млрд гривень.

Таким чином, незважаючи на вжиті митними органами заходи, спрямовані на забезпечення повноти та своєчасності оподаткування імпорту товарів, а також зростання ефективної ставки оподаткування з 22% у березні до 23% у квітні, обсяги перерахованих до державного бюджету митних платежів у звітному періоді 2023 року склали 31,3 млрд гривень.