Українські митники ознайомилися з найкращими європейськими практиками протидії контрабанді

6 липня

Проект EU4PFM провів 1-2 липня дистанційний семінар «Найкращі практики ЄС щодо розслідування злочинів, пов’язаних з контрабандою, та протидії контрабанді», під час  якого представники українських митниць отримали можливість ознайомитися з європейським досвідом у цьому напрямку. Експерти EU4PFM окрім презентації досвіду країн ЄС намагалися висвітлити актуальні нині для української митниці питання.

Odoo • Зображення та текст

Зокрема,  міжнародний експерт EU4PFM  Янош Нагі (Угорщина) розповів учасникам про правові та практичні аспекти впровадження слідчих функцій в митних органах. Він зазначив, що митні органи країн ЄС намагаються тримати певний баланс між добровільним дотриманням митних вимог (і це, звичайно, кращий варіант для всіх сторін процесів) і правозастосуванням.

«Ми намагаємося надавати допомогу і підтримку бізнесу, доносити до нього всю потрібну інформацію, бути в постійному діалозі та розробляти рішення, які йому допоможуть. Звісно, цього не можна досягти з кожним клієнтом, але такі спроби мають бути обов’язково у найважливіших для країни напрямках бізнесу. І це сприяє добровільному дотриманню правил.

Спрощення і налагодження митних процесів працює на користь як митниці, так і бізнесу. Максимально скорочуємо кількість інтервенцій на етапі розмитнення, щоб не заважати бізнесу.

У випадку, коли доводиться констатувати недотримання правил, слід застосовувати повний спектр спектр інструментів правоохоронної діяльності, але робити це слід максимально збалансовано і, я б сказав, фокусовано. Перший крок: позбавити порушника привілеїв, якщо такі у них були. У випадку повторюваності порушень, можна застосовувати більш серйозні санкції і обсяг покарання може збільшуватися залежно від повторюваності поведінки. І останній крок – це кримінальне покарання. Притягнення до кримінальної відповідальності лишається крайнім заходом, якщо не лишається інших можливостей та інструментів.

Загальною метою покарання є збільшити рівень ризику для порушників. Таким чином, потрібні стримувальні інструменти, які мають їх демотивувати від правопорушень. І, як правило, адміністративних покарань буває достатньо», вважає Янош Нагі.

Експерт зазначив важливість наявності повноважень у митниці проводити кримінальне розслідування та підкресли, що зараз відбуваються спроби надати їх митницям навіть у тих країнах, які досі не використовували такий інструментарій.

Надзвичайно важливим для ефективної роботи є якісне законодавче забезпечення та міжвідомча взаємодія, - зазначив пан Нагі.

У свою чергу, міжнародний експерт EU4PFM Андрей Крістіан Парву (Румунія) у своїх презентаціях висвітлив питання обміну інформацією на рівні ЄС, законодавчої бази та ІT-інструментарію, який використовують митники країн ЄС для протидії контрабанді.  

Також він розповів про досвід митних органів країн ЄС у розслідуваннях у митній сфері, організацію внутрішнього та міжвідомчого співробітництва та презентував досвід митної служби Румунії щодо заходів протидії контрабанді та практичних випадків.

Загалом, з травня 2020 у межах Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) було проведено понад 50 семінарів та тренінгів для представників Держмитслужби. Їхня тематика стосувалася досвіду митних служб країн ЄС та проблем гармонізації митного законодавства і процедур із європейськими.