Відбулось 5-е засідання Підкомітету з питань митного співробітництва Україна – ЄС

24 вересня
Odoo • Зображення та текст

22 вересня відбулось засідання Підкомітету з питань митного співробітництва Комітету асоціації Україна – ЄС у торговельному складі, створеного відповідно до Угоди про асоціацію між Європейським Союзом і його державами-членами з одного боку і Україною з іншого боку.

З української сторони участь у нараді взяли Владислав Суворов, заступник Голови Державної митної служби України, головуючий на засіданні; Олексій Рожков, директор Департаменту міжнародної співпраці у сфері економіки, торгівлі та сільського господарства Міністерства економіки України; Олександр Москаленко, директор Департаменту митної політики Міністерства фінансів України; Микола Князевич, в.о. директора Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби; представники профільних структурних підрозділів Держмитслужби, Держприкордонслужби та Міністерства закордонних справ України.

Делегацію зі Сторони ЄС очолював Домінік Шніхельс, директор Генерального директорату з питань оподаткування та митного союзу Європейської Комісії (DG TAXUD). Також взяли участь Антті Хартікайнен, Голова Консультативної місії ЄС в Україні; Адріус Повілюнас, офіцер зв’язку Європейського управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF); інші представники DG TAXUD та Представництва ЄС в Україні.

Під час засідання Українська сторона поінформувала європейських колег про актуальний стан митної реформи в Україні та її основні напрямки: HR-напрямок, ІТ трансформацію та модернізацію об'єктів митної інфраструктури. 

Європейські партнери надали високу оцінку результатам реформування Державної митної служби України та висловили готовність до подальшої підтримки інституційної розбудови Держмитслужби.

Зі свого боку, Європейська сторона повідомила про актуальні зміни в законодавстві ЄС, зокрема, щодо впровадження “Єдиного вікна”. Українська делегація сповістила, що зазначений інструмент працює в Україні з 2016 року та висловила готовність презентувати основні принципи його функціонування.

Сторони обговорили питання оновлення Додатку XV до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який стосується наближення митного законодавства України до Європейського Союзу (постатейна імплементація Митного кодексу та інших регламентів ЄС) та домовились продовжити консультації з цього напрямку. 

Андрій Теплий, начальник управління супроводження авторизованих економічних операторів (АЕО) Департаменту організації митного контролю та митного оформлення Держмитслужби повідомив, що програма АЕО запроваджена в Україні з серпня 2020 року. Перший суб’єкт господарювання вже отримав статус АЕО. Представники ЄС зазначили прогрес Держмитслужби у сфері запровадження інституту АЕО.

Після презентації українською стороною заходів, вжитих Українською стороною щодо приєднання до Нової комп’ютеризованої транзитної системи (NCTS), з метою подальшого приєднання до Конвенції спільного транзиту, Домінік Шніхельс, зазначив наступне: “Я вважаю, що це та сфера, де всі ми можемо пишатися. Це є приклад гарної співпраці, яка може давати чудові результати”. Наразі Держмитслужба очікує Моніторингову місію ЄС, яка має зробити висновок стосовно відповідності проведеної роботи вимогам ЄС щодо процедури спільного транзиту. 

Українською стороною проводиться робота з метою запровадження Альтернативних правил походження Конвенції Пан-Євро-Мед, які є важливим інструментом регулювання митного оподаткування.

За ініціативи української делегації в черговий раз було порушено питання обміну попередньою інформацією про товари і транспортні засоби, які переміщуються між Україною і державами-членами ЄС. Українська сторона висвітлила свій досвід інформаційного обміну з митними адміністраціями інших держав і навела переваги такої співпраці. Антті Хартікайнен, повністю підтримав Українську сторону в ініціативі  впровадження, згаданого інструменту. Європейські колеги поділились планами про розробку пілотного проєкту обміном попередньою інформацією між ЄС та ще кількома третіми країнами, серед яких є і Україна. Наразі дискусії щодо запуску пілотного проєкту тривають в Європейській Комісії.

Українською стороною відзначено високий рівень та результативність співробітництва з митними адміністраціями з питань протидії порушень митних правил, а також з OLAF з питань протидії митному шахрайству.

Українська делегація висловила подяку за постійну підтримку розбудови митної системи в Україні. Зі свого боку, Сторона ЄС запевнила у своїй готовності подальшої підтримки України в цьому напрямі.  

Представники України висловили зацікавленість в участі в Програмі ЄС “Митниця”, можливому використанні її потенціалу для розвитку митної ІТ-сфери. Очікується роз’яснення Сторони ЄС з цього питання.

В рамках обговорення поширення та запровадження спільного прикордонного та митного контролю на кордоні між Україною та державами-членами ЄС сторони домовились організувати круглий стіл із залученням усіх заінтересованих сторін з метою продовження діалогу в цьому напряму.

Сторона ЄС зазначила, що з попереднього засідання Підкомітету відбувся значний прогрес у реформуванні Державної митної служби України, у виконанні Українською стороною зобов’язань в рамках Угоди про асоціацією між Україною та ЄС та конструктивний діалог в рамках Підкомітету.