
Бути викривачем - це не просто повідомити про факт корупції. Це - важлива громадянська позиція та реальний внесок у побудову доброчесної системи. Водночас викривач - це не кожен, хто став свідком порушення.
Хто може бути викривачем?
Згідно із законодавством, викривачем є особа, яка повідомляє про можливе корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, інформація про яке стала їй відома у зв’язку з трудовою, професійною, господарською, громадською чи службовою діяльністю.
Які гарантії має викривач?
• Конфіденційність: персональні дані не розголошуються.
• Захист від переслідування: заборонене звільнення, переведення, інші негативні дії у зв’язку з повідомленням.
• Право на винагороду: у разі, якщо повідомлення викривача допомогло викрити корупційне правопорушення, яке призвело до бюджету відшкодувань чи вироку - викривач має право на грошову винагороду.
Куди звертатися?
Надіслати повідомлення можна через Єдиний портал повідомлень викривачів: https://nazk.gov.ua/uk/metodychni-rekomendatsiyi/
Як це впроваджується в Держмитслужбі?
У Держмитслужбі створено канали для подання повідомлень викривачами, у тому числі з можливістю анонімного інформування. Повідомлення реєструються відповідно до вимог законодавства та вносяться до Єдиного порталу. Водночас уповноважені підрозділи з питань запобігання та виявлення корупції проводять розгляд таких повідомлень, забезпечуючи належний захист викривачів, зокрема у разі внутрішнього інформування. Митниця також проводить інформаційну роботу серед працівників, щоб роз’яснити права, механізми подачі та гарантії, передбачені для викривачів.
В Україні вже є практичні приклади, коли за результатами розгляду повідомлень викривачів винних осіб було притягнуто до відповідальності, а викривач отримав встановлену законом винагороду.
Разом будуємо культуру доброчесності!
Уся інформація про запобігання корупції в Держмитслужбі зібрана за посиланням: https://customs.gov.ua/zapobigannia-proiavam-koruptsiyi-1. Розділ розроблено за підтримки Програми EU4PFM.