Держмитслужба провела семінар з питань підготовки до переходу на застосування NCTS Фаза 5

28 листопада
Odoo • Зображення та текст

Дистанційний семінар «Практичні аспекти переходу до застосування NCTS Фаза 5 з 1 грудня 2023 року» був організований 27 листопада Державною митною службою України спільно з Програмою ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM). Участь у ньому взяли більше 300 учасників. Усі матеріали семінару вже викладено у відкритому доступі. Презентація розміщена за посиланням - https://bit.ly/3SYvNDC. Відео семінару можна переглянути на Youtube-каналі Держмитслужби – https://youtu.be/w_KWC3_KVk8

Заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов під час вітального слова зазначив, що Україна виконала своє зобов’язання розгорнути систему, яка відповідає вимогам NCTS Фаза 5, до 1 грудня 2023 року. «Держмитслужба вже завершила всі етапи тестування системи на відповідність вимогам DG TAXUD (Conformance Testing) і за результатами тестування отримала позитивну оцінку від європейської сторони», – відзначив він.

Сергій Демченко, директор Департаменту транзитних процедур Держмитслужби, інформував, що за час застосування NCTS в Україні оформлено понад 34 тисячі транзитних декларацій, надано 170 авторизацій на застосування транзитних спрощень 52 компаніям (переважна частина з яких – «Загальна гарантія», в т. ч. зі звільненням від гарантії), і нагадав, що всі авторизації та зареєстровані загальні гарантії, видані під час застосування Фази 4, будуть перенесені у нову систему.

Odoo • Текст та зображення

Експерт EU4PFM Костянтин Більчук надав інформацію про особливості нової системи та підходи до заповнення транзитних декларацій в NCTS Фаза 5.

Аліна Брендак, національний координатор з питань спільного транзиту, звернула увагу на те, що наразі Портал трейдера для бізнесу, аналогічний тому, який функціонує для Фази 4, відсутній і очікується, що взаємодія бізнесу з новою системою здійснюватиметься виключно через брокерське програмне забезпечення.

У свою чергу представники компаній-розробників брокерського програмного забезпечення поінформували про необхідність додаткового часу для всебічного тестування своїх систем, зважаючи на повністю нову архітектуру повідомлень NCTS Фаза 5. Представники бізнесу підтримали ідею відтермінування запуску NCTS Фаза 5 для належної підготовки.

Заступник голови Держмитслужби з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Олег Ніколайчук зазначив, що Держмитслужба готова розглянути таку пропозицію. Він також анонсував розробку та запровадження у найближчі місяці Порталу трейдера для NCTS Фаза 5, який буде створено відповідно до вимог ЄС. Портал стане альтернативним інструментом для взаємодії митниці з бізнесом відповідно до вимог NCTS Фаза 5. Його розробку фінансує EU4PFM.

Як повідомила Аліна Брендак, «остаточне рішення щодо дати початку застосування Україною NCTS Фаза 5 буде ухвалено після внутрішніх консультацій та відповідного узгодження перенесення з Генеральним директоратом з питань податків та митного союзу Єврокомісії (DG TAXUD)». Про результати відповідних заходів Держмитслужба проінформує через свої офіційні ресурси. 

Звертаємо увагу бізнесу, що інформація з теми семінару є також у спеціальному підрозділі «NCTS Фаза 5» розділу «NCTS» на сайті Держмитслужби - https://bit.ly/417ruYV, Методичних та навчальних матеріалах та в інфографіці - https://bit.ly/3QQhtdB.