Держмитслужба спільно з газовими операторами урегулювала проблему декларування великих обсягів природного газу, що зберігається в режимі «Митний склад»

6 квітня

У результаті діалогу між Державною митною службою України, Енергетичною митницею Держмитслужби, Оператором газосховищ України та Оператором ГТС України вдалося врегулювати питання щодо декларування операцій з природним газом, що зберігається в режимі «Митний склад». Через розходження в текстах законодавчих актів ці операції було фактично заблоковано з 1 по 5 квітня 2021 року. Сторони погодили тимчасовий алгоритм спільних дій на період до прийняття законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії» № 2553 від 16.12.2019 р.

Odoo • Зображення та текст

Виключно з метою декларування та митного оформлення природного газу для вираження його обсягів в одиницях енергії (кВт·год) буде використовуватися коефіцієнт. Він буде розраховуватися окремо для кожної партії природного газу на основі показників сертифікатів якості по точках підключення за відповідний період переміщення через митний кордон України. Останню інформацію надаватиме Оператор ГТС України.

З 1 квітня 2021 року при поміщенні та випуску природного газу у/з режиму «Митний склад», окрім одиниць енергії, довідково буде зазначатися інформація про обсяг газу в одиницях об’єму. 

Зазначений алгоритм буде використовуватися виключно для декларування операцій та жодним чином не впливатиме на відносини між Оператором газосховищ України та замовниками послуг зберігання газу.

Нагадаємо, що З 1 квітня 2021 року Енергетична митниця Держмитслужби почала декларування природного газу, що зберігається в ПСГ в режимі «Митний склад», виключно в одиницях енергії (кВт.год). Державний орган керується нормами, що встановлені Законом України «Про митний тариф України» № 674-IX від 4.06.2020 р. Він вимагає здійснення додаткового обліку природного газу в одиницях енергії.

Як раніше повідомляли в АТ “Укртрансгаз” неврегульованість цієї ситуації може призвести до зниження привабливості українських газосховищ в очах іноземних замовників послуг, у той час як компанії-нерезиденти з 24 іноземних країн у 2020 році зберігали в українських ПСГ в режимі «Митний склад» 10 млрд куб. м природного газу або понад третину від всіх запасів газу в ПСГ. Саме використання режиму «Митний склад» - звільнення від сплати митних платежів та ПДВ протягом 1095 днів – стало одним з ключових факторів привабливості вітчизняних газосховищ на газовому ринку ЄС.

Водночас на сьогодні не прийнято законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії» № 2553 від 16.12.2019 р., що передбачає такий перехід на облік в одиницях енергії з 1 травня поточного року. Він пройшов обговорення в профільному комітеті ВРУ та очікує на друге читання. 

Таким чином, Оператор газосховищ України та інші учасники ринку не могли виконати вимоги Енергетичної митниці.

Довідково: Митний склад - це митний режим, відповідно до якого іноземні або українські товари зберігаються під митним контролем із умовним повним звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.