Митні адміністрації всього світу об’єднуються для боротьби з корупцією за принципами Оновленої Декларації Аруша.
До основних її принципів відносяться: лідерство та відданість справі, прозорість, автоматизація, реформування та модернізація, аудит та розслідування, кодекс поведінки, управління людськими ресурсами, моральний дух та організаційна культура, відносини з приватним сектором.
Всесвітня митна організація провела опитування посадових осіб Київської, Львівської, Чернівецької та Волинської митниць Державної митної служби України та осіб із приватного сектору на предмет сприйняття доброчесності на митниці (Customs Integrity Perception Survey(CIPS).
За результатами опитування посадові особи митниць та представники бізнесу досить позитивно оцінили поточний рівень ключових принципів Оновленої Декларації Аруша, а саме лідерства та відданості в Держмитслужбі, а також прогрес у реформах та модернізації.
Більшість респондентів у приватному секторі (89%) обрали б етичну поведінку у разі, якщо б посадова особа митного органу запропонувала надати неправомірну вигоду за пришвидшення процесу митного оформлення, а решта відповідно змогли би погодитись на таку пропозицію.
Понад 20% респондентів із приватного сектору вказали, що не почуваються безпечно, повідомляючи про випадки корупції, однак 100% респондентів, які фактично стикнулися з проблемою доброчесності в митних органах, повідомили про отримання позитивного досвіду її вирішення.
Дві третини респондентів у приватному секторі підтвердили, що вони ніколи не порушують норм діючого законодавства. В той же час одна третина опитуваних намагається виконувати норми діючого законодавства.
Опитування демонструє, що посадові особи митниць та приватний сектор готові дотримуватись вимог законодавства, правил етичної поведінки та більшість респондентів у приватному секторі вважають, що Держмитслужба фокусується на підтримці бізнесу та готова співпрацювати з приватним сектором на принципах доброчесності, законності та прозорості.