Держмитслужба почала тестувати софт NCTS

31 березня

Держмитслужба рухається далі по процесу впровадження митного “безвізу” — почала тестувати софт для Нової комп’ютеризованої транзитної системи (NCTS). Запуск NCTS в Україні позбавить бізнес потреби оформлювати окремі декларації при транзиті між 35 країнами, членами відповідної Конвенції.

Нагадаємо, у вересні — після декількох років дискусій — Верховна Рада нарешті ухвалила Закон “Про режим спільного транзиту”. Для імплементації цієї системи, яка дозволяє бізнесу надсилати митницям в інших країнах, через які пролягає маршрут, єдину електронну транзитну декларацію, потрібен окремий софт. В грудні 2019-го ми домовились із литовськими колегами — вони подарували Україні програмний комплекс, що й самі використовують — а також із ЄС, що профінансують його розгортання в Україні, адаптацію та переклад. Проект EU4PFM провів тендер, на якому перемогла велика грецька компанія IntraSoft (більше 1800 працівників по всьому світу), — з нею ми й почали роботу по проекту. Розгортання такої системи — це не проінсталювати файл із дискети, це окремі сервери, достатньо екзотична архітектура, купа модулів, які мають синхронно працювати із аналогічними системами у сусідів.

Цими днями митний пункт аеропорту “Бориспіль” та Київська митниця успішно здійснили пробний електронний обмін митними деклараціями у тестовому середовищі (можете побачити скріншоти вже частково перекладеного інтерфейсу). На черзі — тестування електронної передачі даних між митницями в межах України. До кінця травня по графіку очікується навчання першої групи користувачів, а далі — бізнес, фінансові гаранти і самі митники будуть використовувати систему в межах країни (в “українському домені”). Коли Держмитслужба успішно завершить всі ці роботи, і взаємодія всіх учасників буде відтестована (процес триватиме близько року), це дозволить нам формально приєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту. А отже, скористатися усіма перевагами участі в NCTS, зокрема:

  • Обмін даними, наприклад, щодо результатів митного контролю між українською митницею та митними органами країн ЄС відбуватиметься напряму. Це призведе до того, що будуть зменшуватись шахрайські дії з товаросупровідними документами: всі ці класичні приклади з #контрабанда_тижня, коли в Україні подається одна вартість товару, а в Польщі — інша;
  • Аналіз ризиків щодо переміщення товару теж суттєво покращиться, а отже, кількість і строки процедур під час митного оформлення та митного контролю скоротяться;
  • Після запуску NCTS будуть запроваджені спеціальні транзитні спрощення. Наприклад, підприємство матиме право на самостійне пломбування товару та його вивезення з власного складу без пред’явлення митниці відправлення при поданні електронної транзитної декларації.

Довідково: NCTS (Нова комп’ютеризована транзитна система) — це система, в якій обробка декларацій та контроль транзитного руху проводиться в онлайн-режимі. Система використовується 35 державами, які приєдналися до Конвенції про процедуру спільного транзиту, зокрема, країнами-членами ЄС, а також Великобританією, Туреччиною, Північною Македонією та Сербією.

EU4PFM — це програма управління державними фінансами в Україні, яка спрямована на підтримку митної реформи, зокрема, в сфері IT та HR. Програму реалізовує Центральне агентство з управління проектами (CPMA, Литва) та European Union in Ukraine. Програма також передбачає підтримку управління процесом адміністрування реформ у митному напрямку, зокрема в сфері аудиту, сервісів, аналізу окремих бізнес-процесів та підтримку організаційних питань.

Станом на сьогодні митниця вже розробила проекти та пропозиції до нормативно-правових актів для впровадження процедури спільного транзиту з країнами, де працює NCTS.