Держмитслужба пропонує законодавчі способи припинення чергових схем ввезення неякісного пального та його компонентів і ухилення від сплати акцизного податку

15 квітня

Державна митна служба України пропонує законодавчим шляхом усунути ризики появи на внутрішньому ринку неякісного пального та ухилення суб’єктами ЗЕД від сплати акцизу при ввезенні на митну територію України МТБЕ (метил-трет-бутилового ефіру)  та метилового спирту шляхом їх змішування. Про це йдеться у листі ДМСУ до Міністерства фінансів України, підписаному Головою Служби Павлом Рябікіним.

Згідно зі змінами до Податкового кодексу, які набули чинності 23 травня 2020 року (Закон № 466-ІХ), оподатковуються лише такі суміші (розчинники, розріджувачі) та ін., в яких метанол кількісно переважає. Зменшення відсоткового вмісту метанолу виводить його суміші з МТБЕ та ізобутиловим спиртом з-під оподаткування.

Аналіз електронної бази митних оформлень, здійснений Державною митною службою України, демонструє, що зменшення виробниками відсоткового вмісту метилового спирту в сумішах з МТБЕ та ізобутиловим спиртом призвело до втрат держбюджетом більше 86 млн. грн. за період з 23 травня по 31 грудня 2020 року. 

Суміші зазначених речовин можуть використовуватися як розчинники, розріджувачі, реагенти, а також у виробництві продукції промислового призначення (хімічна, нафтохімічна, машинобудівна, будівельна, легка галузі, також у газовидобувній промисловості для усунення гідратних пробок).

В той же час, ці речовини можуть використовуватися і самостійно: МТБЕ  - як добавка до палива або розчинник у лабораторній практиці і медицині. Ізобутиловий та метиловий спирти – як органічні розчинники, в тому числі, у лакофарбовій  промисловості, органічному синтезі, як високооктанові добавки до палива, зазначено в листі.

За інформацією Національної академії наук України, МТБЕ, ізобутиловий та метиловий спирти мають високі октанові числа, що не виключає можливості поєднання їх у суміш з метою її подальшого використання для підвищення октанового числа моторних бензинів.

МТБЕ та метанол відносяться до підакцизних товарів, суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності сплачують акцизний податок за ставкою 245 євро за тисячу літрів при їх ввезенні. Проте для сумішевої продукції ставка акцизного збору не передбачена.

Існує ризик ухилення суб’єктами ЗЕД від сплати акцизу при ввезенні на митну територію України МТБЕ та метилового спирту шляхом їх змішування, говориться в листі ДМСУ.

«Необхідно наводити порядок на ринку пального в Україні, адже, маніпулюючи товарними позиціями та підкатегоріями, суб’єкти ЗЕД нерідко завозять до України такі суміші під виглядом розчинників, а потім їх цільове призначення змінюють. В підсумку як на нелегальних, так і на законно оформлених заправках продається пальне, за компоненти якого не було сплачено акцизного податку. Має місце порушення правил чесної конкуренції на ринку пального, яке шкодить законослухняному бізнесу, що ретельно сплачує податки. Також шкода завдається власникам автотранспорту, оскільки таке «намішане» пальне є неякісним і створює згодом технічні проблеми для автомобілів», - пояснює заступник голови Державної митної служби України  Сергій Звягінцев.

За 2020 рік було оформлено більше ніж 1500 митними деклараціями 50,5 тис. т подібних товарів. У разі встановлення податку у розмірі 245 євро за 1000 літрів донарахування до держбюджету склали б більше 300 млн. грн., йдеться у листі ДМСУ.

Держмитниця, Державна податкова служба разом з Міністерством фінансів України запропонували внести зміни до статті 215 Податкового кодексу України щодо встановлення ставки акцизного податку 245 євро за 1000 літрів до частки товарів, визначених як підакцизні, і в тому випадку, якщо вони перебувають у складі сумішей. Податковою службою України планується провести перевірку цільового використання сумішей МТБЕ та метанолу в якості розчинників.

Раніше у інтерв'ю Радіо НВ голова Державної митної служби Павло Рябікін заявив, що одним із найпопулярніших способів контрабанди є перевезення в Україну пального під виглядом розчинників https://nv.ua/ukr/biz/economics/pavlo-ryabikin-pro-korupciyu-na-mitnici-kontrabandi-ta-kadrovoji-reformi-interv-yu-radio-nv-50151138.html.