ЄС сприяє посиленню міжвідомчого співробітництва, координації і спільного аналізу ризиків у сфері інтегрованого управління кордонами

21 квітня

15-16 квітня 2021 р. представники Державної митної служби України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів, Служби безпеки України, Національної поліції та Державної прикордонної служби взяли участь у дводенній конференції на тему посилення міжвідомчого співробітництва між національними суб’єктами інтегрованого управління кордонами (ІУК) в Україні, організованої проєктом «Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBM)», що фінансується ЄС.

«Європейський Союз приділяє велику увагу питанням співробітництва та координації роботи служб, що працюють на кордонах, обміну інформацією та спільного аналізу ризиків як між країнами-членами ЄС, так і з третіми країнами, особливо нашими безпосередніми сусідами. Впровадження передової практики у цій сфері в Україні сприятиме суттєвому посиленню загальнодержавної спроможності в управлінні кордонами», – зазначив Ксав’є Камю, керівник першого відділу програм зовнішньої допомоги «Належне управління та верховенство права» Представництва ЄС в Україні.

Проведення форуму дозволило представникам національних суб’єктів ІУК оглянути поточну ситуацію в Україні та отримати найсучаснішу інформацію про існуючі практики ЄС із наголосом на ефективній роботі національних координаційних центрів. Учасники ознайомилися з перевагами підходів, інституційних механізмів, технічних рішень і найкращих практик у сфері міжвідомчого співробітництва на рівні ЄС та окремих країн.  Особливу увагу було приділено ситуації у сфері координування та обміну інформацією, аналізу ризиків, підготовки та використання спільних продуктів та обговоренню можливостей, які вони надають. 

«Експерти проєкту EU4IBM представили концептуальні напрацювання зі створення координаційного центру та системи аналізу ризиків, що здатні сприяти суттєвому поліпшенню ситуаційної обізнаності, спроможності реагувати на надзвичайні ситуації та плануванню спільних дій в Україні. Приклади Фінляндії, Чеської Республіки та інших країн доводять, що працюючи спільно, «під одним дахом», прикордонні, митні та поліцейські служби мають унікальні можливості об’єднувати свої сили і ресурси та краще реагувати на різні виклики, зокрема щодо транскордонної злочинності», — прокоментував Арунас Адоменас, керівник проєкту EU4IBM.

Окрім українських відомств, у конференції взяли участь представники національних координаційних центрів країн-членів ЄС, Європейського агентства з прикордонної та берегової охорони (Frontex), Консультативної місії ЄС в Україні (EUAM), Місії ЄС із прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM), інших міжнародних і регіональних проєктів, які надають підтримку в сфері ІУК. Разом учасники змогли не тільки оглянути наявні та потенційні механізми координації та спільної роботи з інформацією в Україні та країнах-членах ЄС, але й розповісти про труднощі, які виникали в налагодженні міжвідомчого співробітництва, поділитися успішним досвідом у подоланні викликів і проблем та висловити свої думки щодо запропонованих рішень.

У перспективі конференція має надати необхідні елементи для ухвалення практичних рішень, націлених на посилення наявної системи міжвідомчого співробітництва, координації, обміну інформацією та аналізу ризиків в Україні. 

Налагодження обміну інформацією та спільного аналізу ризиків є дуже важливим і усі суб'єкти ІУК сподіваються на підтримку ЄС та країн-сусідів у цьому. Водночас, як експерти, так і учасники зазначили, що модель координаційного центру є лише одним із способів побудови механізму. Головна ж робота полягає у досягненні узгоджень на національному та транскордонному рівнях та пошуку моделі взаємодії, яка буде гармнонійно доповнювати систему центральних органів виконавчої влади, які є суб'єктами інтегрованого управління кордонами.