Керівництво Держмитслужби та європейські партнери підбили підсумки співробітництва та окреслили перспективи на 2022 рік

21 лютого

18 лютого 2022 року відбувся 8-й Керівний комітет проєкту EU4PFM. У митній сфері основним пріоритетом на 2022 рік визначено приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту.

Odoo • Зображення та текст

Участь у заході взяли перший заступник міністра фінансів України Денис Улютін, представник Євроделегації в Україні Ксав’є Камю, заступник голови Державної митної служби України Владислав Суворов, заступник Голови Державної митної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олег Ніколайчук, в.о. голови Податкової служби України Тетяна Кірієнко, голова Бюро економічної безпеки України Вадим Мельник, представник керівництва Рахункової палати України.

Вітаючи початок онлайн-заходу, керівник групи EU4PFM Юргіта Домейкієне висловила подяку за готовність продовжувати реалізацію програм реформ та досягати поставлених цілей.

 Ксав’є Камю, представник Євроделегації в Україні, нагадав, що на зустрічі донорів активно обговорювалася реформа ІТ в митній службі. «Є чималий прогрес з огляду на впровадження програмного забезпечення для роботи з NCTS. Разом з тим, деякі рішення з ІТ поки що затримуються. Було прийнято рішення заснувати наглядову раду, що дозволить посилити моніторинг реалізації у правильному напрямку», - пояснив він.

 Представник Євроделегації підкреслив, що у 2022 році очікується історія успіху - Україна завершить у другій половині 2022 року приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту.

Провідний міжнародний експерт з питань митниці проєкту EU4PFM Вітяніс Алішаускас окрім досягнення Україною значних результатів у сфері приєднання до NCTS також позитивно оцінив отримання першою українською компанією сертифікату АЕО (автоматизованого економічного оператора).

 «Це сталося тому, що з’явилася необхідна нормативно-правова база і ми плідно попрацювали з нашими партнерами у цьому напрямку, за що дякую Державній митній службі, Міністерству фінансів та нашим експертам», - заявив пан Алішаускас, відзначивши також актуальність питань криміналізації контрабанди та спроможності Держмитслужби вести розслідування. 

Заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов наголосив на плідній співпраці Державної митної служби України з проєктом EU4PFM у питанні розгортання міжнародної транзитної системи.

 «Для виконання рекомендацій, які дозволять прийняти оціночну місію та успішно приєднатися до Конвенції, дуже важливо закінчити у 2022 році тести на відповідність, а також підготувати відповідні зміни до законодавства, які необхідно буде імплементувати після вступу до Конвенції. Крім того, ми узгодили текст Додатку XV до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який містить постатейні зобов’язання, щодо імплементації митного кодексу ЄС і після напрацювання відповідних законопроектів, ми будемо звертатися до експертів EU4PFM для того, щоб провести експертизу їх відповідності положенням Європейського митного кодексу», - сказав заступник Голови Держмитслужби», - зазначив Владислав Суворов.

 Подякувавши EU4PFM за проведені семінари щодо застосування тих чи інших положень Європейського митного кодексу, Владислав Суворов підкреслив: «Окрім того, на нас очікує серйозна робота з підготовки інших законодавчих ініціатив. Це насамперед зміни до Митного кодексу, що стосуються тимчасового ввезення товарів військового призначення у зв’язку з проведенням навчань. І проєкт нам допоміг в рамках одного з семінарів зрозуміти практику роботи ЄС з цього питання».

 Заступник Голови Державної митної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олег Ніколайчук подякував проєкту EU4PFM та Євроделегації за підтримку реформи Держмитслужби у сфері IT. «За попередні роки було започатковано розробку та придбано велику кількість IТ-систем. І гальмування в реформі не відбувається. Триває процес тестування (приймальні випробування) розроблених за кошти міжнародних донорів ІТ-систем – є певний ряд помилок, які потребують доопрацювання. Зараз дещо змінився підхід на концептуальному рівні  – ми переходимо від підходу замовлення розробки нових ІТ систем за принципом зовнішнього аутсорсингу до проектування та розробки ключових ІТ систем власними силами фахівців Департаменту цифрового розвитку Держмитслужби з урахуванням постановки задач (розробки технічних вимог) профільними підрозділами. Але хочу запевнити, що всі напрацювання, які були зроблені в частині документального  супроводження – а саме: технічні завдання, вимоги, описи бізнес-процесів тощо й надалі будуть використовуватися митною службою у повному обсязі для проектування нових ключових систем ІТ-блоку», - запевнив Олег Ніколайчук.

За його словами було підготовлено Стратегічний план цифрового розвитку, який пройшов попереднє відпрацювання експертами EU4PFM та за результатами доопрацювання зазначений документ вже направлено до Міністерства фінансів для розгляду та затвердження. Цей план передбачає низку завдань, найбільш важливих сьогодні для митниці з точки зору розвитку в 2022 році. В трьох із них (а саме автоматизація процесу контролю та оформлення в морських портах, поштових відправлень та бізнес-аналізу з відображенням інформації на мапі) Держмитслужба сподівається на фінансову допомогу від EU4PFM та Євроделегації. 

Юлда Кіліте, керівник відділу фінансового співробітництва Групи підтримки України та ЄС Європейської Комісії висловила позицію проекту щодо перспектив роботи в Україні: EU4PFM залишається флагманом підтримки реформ у сфері управління публічними фінансами в Україні відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС і DCFTA.