Трансформація Держмитслужби у відповідності до кращих світових практик: досягнення і плани

18 лютого

Керівництво Держмитслужби взяло участь у Координаційній онлайн-зустрічі з партнерами із розвитку. 

Odoo • Зображення та текст

17 лютого відбулася онлайн-зустріч з міжнародними партнерами, ініційована Міністерством фінансів України та Держмитслужбою, під час якої сторони обговорили основні результати та досягнення Державної митної служби України в минулому році та плани на 2022 рік.

Учасниками заходу стали міністр фінансів України Сергій Марченко, заступник міністра фінансів з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук, в.о. Голови Держмитслужби Вячеслав Демченко, заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов та заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держмитслужби Олег Ніколайчук. Також до зустрічі приєдналися представники посольств США, Великобританії, Представництва Європейського Союзу в Україні та інших партнерів з розвитку. 

Сторони відзначили значний прогрес Держмитслужби у частині імплементації найкращих світових практик у впровадженні Нової комп’ютеризованої системи транзиту (NCTS), запуск програми Авторизованих економічних операторів (АЕО) та гармонізації українського митного законодавства з європейським. 

Вячеслав Демченко серед основних результатів діяльності Держмитслужби відзначив виконання  запланованих надходжень до держбюджету в 2021 році, впровадження контрактної форми проходження державної служби та розвиток інструментів міжнародної взаємодії у митній сфері.

Також в.о. Голови поінформував, про реалізацію пілотних проєктів щодо формування кадрового потенціалу Держмитслужби з числа учасників АТО/ООС та студентів профільних закладів вищої освіти. 

Серед основних пріоритетів Держмитслужби на 2022 рік очільник відомства визначив 7 ключових пріоритетів:

- сприяння ефективному справлянню митних платежів;

- сприяння безпеці та міжнародній торгівлі, спрощення та гармонізація митних процедур;

- забезпечення використання центрів компетенції при здійсненні митного оформлення товарів;

- налагодження інструментів обміну попередньою митною інформацією з митними адміністраціями іноземних держав;

- боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил;

- цифрова трансформація інформаційно-телекомунікаційних технологій;

- залучення молоді до служби в митних органах.

Владислав Суворов відзначив значний прогрес у впровадженні NCTS та повідомив, що Держмитслужба очікує фінальну моніторингову місію DG TAXUD, яка зробить висновок про готовність України щодо вступу до Конвенції про процедуру спільного транзиту. Також заступник Голови повідомив, що наразі Держмитслужба з міжнародними партнерами проводять семінари та тренінги для популяризації цієї системи серед представників бізнесу. Спільно з представниками Міністерства фінансів України розробляються нормативні зміни до законодавства України.

Заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Держмитслужби відмітив розвиток ІТ-технологій. Серед основних здобутків за 2021 рік Олег Ніколайчук відзначив розвиток функціоналу для митного аудиту, створення механізму повернення коштів через Єдине вікно для міжнародної торгівлі, автоматичну реєстрацію попередніх декларацій з грошовим забезпеченням, автоматичну видачу дозволу на провадження діяльності митного брокера. Також були озвучені плани на 2022 рік, а саме: затвердження Плану цифрового розвитку Держмитслужби до 2025 року, розробка автоматизованої системи митного оформлення міжнародних поштових відправлень та експрес-перевезень, розробка автоматизованої системи митного контролю та оформлення в морських портах,  кабінет онлайн взаємодії з Держмитслужбою  - надання адміністративних послуг  в цифровому форматі, подальше вдосконаення системи для пост аудиту (розробка модуля по податковим повідомленням-рішення та податковому боргу) оновлення митної мапи (інфраструктурні об’єкти та бізнес-аналітика)  тощо.

Наприкінці зустрічі міжнародні партнери підтвердили готовність до продовження розбудови інституційної спроможності Держмитслужби. Сторони домовилися продовжувати тісну співпрацю.