Митний аудит в умовах воєнного стану

9 вересня
Odoo • Зображення та текст


Документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів на період до припинення чи скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, відповідно до законодавчо прийнятого рішення починаючи з квітня поточного року, не проводяться.

На період дії воєнного стану також зупинено і перебіг строків давності, визначених податковим законодавством. Це означає, що період воєнного стану не враховується при розрахунку строків давності для цілей притягнення платника податків до відповідальності, якщо він порушив законодавство.

Водночас посадовими особами підрозділів митного аудиту в період дії воєнного стану здійснюється постійний аналіз митних оформлень на предмет виявлення ознак порушень митного законодавства шляхом аналізу документів та відомостей, які надавалися митним органам під час митного оформлення товарів, що переміщувались на митну територію України.

За період квітень – серпень поточного року митницями Держмитслужби за наявними матеріалами виявлено майже 1270 фактів, які мають ознаки порушень митного законодавства в частині законностi надання (отримання) пiльг i звiльнення вiд оподаткування, правильностi визначення бази оподаткування імпортованих товарів, порушення правил класифікації згідно з УКТ ЗЕД, недотримання вимог митних режимів та інші. Загальна сума митних платежів за результатами виявлених порушень становить майже 645 млн. гривень.

Враховуючи, що 874 факти або 70 відсотків порушень митного законодавства виявлено на підставі отриманих відповідей від уповноважених органів іноземних держав щодо не підтвердження автентичності документів поданих митному органу під час здійснення митного оформлення товарів Держмитслужба звернулась до Міністерства фінансів України з пропозицією про поновлення проведення документальних невиїзних перевірок. 

Поновлення проведення митними органами невиїзних документальних перевірок не дозволить окремим платниками податків ухилитися від сплати митних платежів у повному обсязі, що у свою чергу вплине на збільшення надходжень до Державного бюджету України. 

 

Довідково:

За результатами проведених 177 документальних перевірок  в січні-лютому 2022 року виявлено порушення митного законодавства та донараховано 144,6 млн. грн. 

Питома вага донарахованих сум в розрізі виявлених порушень в січні-липні 2022 року становить:

- 36,9% (53,4 млн. грн., 80 перевірок) – неправомірне отримання пільг з оподаткування;

- 35 % (50,5 млн. грн., 20 перевірок) – порушення вимог правил класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД;

- 20,9% (30,2 млн. грн., 48 перевірок) – недостовірне декларування митної вартості товарів;

- 5,4% (7,8 млн. грн., 14 перевірок) – неправомірне отримання пільг з оподаткування через недотримання вимог митних режимів;

- 0,8% (1,2 млн. грн., 2 перевірки) – порушення порядку застосування особливих видів мит;

- 0,7% (1 млн. грн., 11 перевірок) – порушення митного законодавства в частині правильності визначення бази оподаткування акцизним податком;

- 0,3% (0,5 млн. грн., 1 перевірка) – втрата товарів, розміщених на тимчасовому зберіганні.