У 2022 році Держмитслужба перерахувала до держбюджету 300,8 млрд грн: чому не більше?

20 січня
Odoo • Зображення та текст

Завдяки стійкості та незламності бізнесу, який продовжив роботу попри надскладні умови, Державна митна служба України у 2022 році забезпечила виконання індикативного показника надходжень митних платежів до державного бюджету на 56,9%. Так, фактично перераховано 300,8 млрд грн із запланованих 528,3 млрд грн. З огляду на розв’язану росією майже на початку 2022 року повномасштабну війну та її наслідки, загальна сума перерахувань до держбюджету могла б бути і меншою. Проте чому не більшою? Пропонуємо детально розібратися у цьому питанні.

Частина недоотриманих державою коштів не зникли – вони залишилися в платників податків

Почнемо з того, що сума, яку Держмитслужба регулярно перераховує до держбюджету – це кошти платників податків, які вони сплачують до або на день подання митної декларації для митного оформлення. Держмитслужба у цьому процесі виступає органом, який забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування митних та інших платежів та їх сплати у повному обсязі платниками податків до держбюджету.

Цілком закономірно, що у розпал повномасштабної війни задля підтримки платників податків та максимального забезпечення доставлення всього необхідного українським цивільним та військовим, Верховна Рада України прийняла низку законодавчих змін з питань пільгового оподаткування товарів, що ввозяться в Україну в умовах воєнного стану.

Основні звільнення, які вплинули на надходження митних платежів до державного бюджету:

  • надання пільг зі сплати податків при імпорті товарів, не пов’язаних із протидією збройній агресії країни-окупанта, надані у квітні – червні 2022 року склали 42,1 млрд грн (зокрема пільги, надані при ввезенні автомобілів громадянами – 26,2 млрд грн; пільги «спрощенцям» – 13,3 млрд грн; пільги зі сплати мита надані підприємствам – 2,6 млрд грн);

(ЗУ від 24 березня 2022 року № 2142)

  • надання пільг при імпорті продукції оборонного призначення – 31,4 млрд грн, зокрема з них 4 млрд грн – відстрочення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товарів, кінцевим отримувачем яких згідно з умовами договору визначено Міноборони, ЗСУ;

  • пільги зі сплати акцизного податку при ввезенні сировини для виробництва інших підакцизних товарів (переважно тютюну) – 28,1 млрд грн;

  • нові пільги, спрямовані на відновлення енергосистем та забезпечення громадян електроенергією – лише протягом листопада – грудня 2022 року обсяги наданих пільг склали 4,8 млрд грн, у тому числі з імпорту електрогенераторів – 3,8 млрд грн;

(внесення змін до постанови КМУ від 20 березня 2020 року № 224).

Крім того, встановлення 7% ставки оподаткування ПДВ та нульової ставки акцизного податку на пальне призвело до зменшення надходжень цих податків з імпорту пального у березні – вересні 2022 року на 46,2 млрд грн відповідно до Закону України від 13 березня 2022 року № 2120. Навіть після часткового відновлення правил оподаткування акцизним податком у вересні 2022 року обсяги розрахункових умовних недонадходжень акцизного податку та ПДВ у жовтні – грудні 2022 року склали 20,7 млрд гривень.

А де інша частина недоотриманих коштів?

Запровадження в Україні воєнного стану, тимчасове вимушене призупинення діяльності окремих митниць, зменшення ділової активності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, обсягів виробництва, зміна логістичних маршрутів, блокування морських торгівельних портів, закриття повітряного простору – це все негативно відображається на обсягах оподаткованого імпорту товарів. 

У цілому надходження митних платежів до загального фонду держбюджету за минулий рік (275,5 млрд грн), порівняно з відповідним періодом 2021 року (409,3 млрд грн) зменшилися на 32,7%, що кореспондується з річним прогнозом Нацбанку України щодо падіння ВВП у 2022 році на 31,5%.
Зокрема, обсяги оподаткованого імпорту товарів у 2022 році, у порівнянні з 2021 роком, скоротились на більш ніж у  2,7 рази (з 68,2 млн тонн у 2021 році до 25,8 млн тонн у 2022 році). 

Зменшення фізичних обсягів оподаткованого імпорту поряд із зниженням ставок податків на нафтопродукти та збільшенням обсягів пільгового імпорту, перш за все гуманітарної допомоги та товарів оборонного призначення, не сприяло збільшенню надходження податків до бюджету.

Так, суттєве зменшення надходжень митних платежів у 2022 році, у порівнянні з 2021 роком, відбулось при імпорті:

  • нафти та нафтопродуктів – на 52,8 млрд грн;

  • легкових автомобілів – на 31,9 млрд грн;

  • газів нафтових – на 20,5 млрд грн;

  • вугілля кам’яного, коксу – на 9,8 млрд грн.

А що з експортом?

Питання надходжень до держбюджету з експорту товарів слід розглядати у двох напрямках: оподаткування товарів вивізним митом та контролю за сплатою внутрішніх податків.

У 2022 році увага всього світу була прикута до експорту з України зерна. Тож принагідно наголошуємо, що експорт зернових, крім олійних культур, відповідно до чинного законодавства України, не є об’єктом оподаткуванням вивізним митом. А тому заяви окремих експертів щодо порушення митників при експорті зерна, зокрема без сплати податків, є помилковими. 

Що стосується контролю за сплатою внутрішніх податків, здійснення контролю за повнотою декларування та своєчасністю сплати внутрішніх податків не належать до компетенції Держмитслужби. А якщо говорити про контроль за визначенням митної вартості при експорті товарів, то Держмитслужба також на законодавчому рівні позбавлена таких повноважень.

То 300,8 млрд грн в умовах воєнного стану – це таки зрада чи перемога?

Для порівняння, у 2021 році Держмитслужба виконала план на 106,7%, перерахувавши 484,9 млрд грн при запланованих 454,7 млрд грн. Це на 126,3 млрд грн (або на 35%) більше у порівнянні з 2020 роком, який лишив по собі результат у 358,6 млрд грн або (93,7% від плану) при запланованих (382,8 млрд грн). У 2019 році при запланованих 395,3 млрд грн, Держмитслужба фактично перерахувала 372,5 млрд грн або 94,2% від плану.

Водночас протягом січня – лютого 2022 року Держмитслужбою перераховано 76,8 млрд грн при плані 69,9 млрд грн,що становить 110% зазначеного планового показника.

А у 2022 році, беручи до уваги різке зменшення товарних потоків, максимальне сприяння Держмитслужби у пропуску гуманітарних вантажів, докладання максимуму зусиль для реалізації "зернового коридору" тощо, заявляти про нібито погану роботу митних органів як мінімум некоректно. Держмитслужба як виконавчий орган влади зацікавлена у сумлінному виконанні покладених на неї обов’язків.

Таким чином,  в умовах воєнного стану збережено функціональність та позитивну динаміку збільшення перерахувань митних та інших платежів до дохідної частини бюджету. Показники надходжень до державного бюджету зросли від 7,7 млрд гривень у березні до 36,7 млрд гривень у грудні 2022 р.

Працюємо далі! Слава Україні!