Україна виступила із заявою про засудження військової агресії рф із використанням рб під час 141/142 сесій Ради Митного Співробітництва Всесвітньої митної організації

26 червня
Odoo • Зображення та текст

 Під час щорічних 141/142 сесій Ради Митного Співробітництва Всесвітньої митної організації (ВМО) в м. Брюссель, Королівство Бельгія 22 червня 2023 року делегація України на чолі із заступником Голови Держмитслужби Владиславом Суворовим зробила заяву про порушення рф та рб висновків, прийнятих Радою минулого року (bit.ly/3COsS78).

Зокрема, Україною наголошено на невиконанні висновків, затверджених на попередній сесії, рф та рб в частині подальшого нанесення пошкоджень, знищення митної інфраструктури України та створення постійної небезпеки для цивільного населення, зокрема, посадових осіб митних органів. Українська делегація закцентувала увагу на тому, що рф продовжує атакувати цивільні обʼєкти, вбиваючи цивільне населення, включаючи дітей. Окремо зупинились на нещодавньому підриві російськими військовими Каховської дамби, що стало одним з найбільших в історії Європи випадком екоциду. Українська сторона звернулась до Ради закликати рф вивести війська, розблокувати морські порти та створити можливості для розвитку митної співпраці.

Крім того, під час розгляду питання щодо доцільності продовження проведення тренінгів ВМО із застосуванням гібридного формату (особиста присутність та можливість брати участь онлайн) українською делегацією наголошено на необхідності залишення саме гібридного формату, оскільки через війну українські митники мають обмежену можливість персональної участі у тренінгах. Департамент спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення Держмитслужби має статус регіонального навчального центру ВМО, але не може повноцінно функціонувати саме для забезпечення митних питань через військові дії, які змусили переорієнтувати роботу на підготовку громадян щодо надання першої медичної допомоги. Приміщення центру використовуються як бомбосховища, а деякі будівлі - як житло для тимчасово переміщених громадян. Усі заходи проходять дистанційно і мають перериватись на повітряну тривогу, тому проведення міжнародних заходів офлайн на сьогодні неможливе через постійну загрозу російських обстрілів. Тим не менш, цього року співробітники Департаменту змогли взяти участь у 10 міжнародних заходах та 7 робочих зустрічах.

Під час обговорення правоохоронної роботи, представник України підкреслив важливість участі у спеціальних операціях ВМО. При цьому було наголошено на необхідності посилення боротьби з незаконним переміщенням через кордони культурних цінностей. Після початку російської агресії сотні експонатів були викрадені з українських музеїв. Супутниковими знімками зафіксовано вивезення російськими військовими близько 15 тис. творів мистецтва з Херсонського художнього музею. Не виключено, що  викрадені твори мистецтва з'являться у міжнародному нелегальному обігу. Українська сторона закликала Програму культурної спадщини ВМО та митні адміністрації світу звернути на це увагу.

Щодо питання функціонування робочих груп ВМО по статистиці та обміну інформацією українська делегація звернулась до  Секретаріату ВМО з пропозицією комплексного вивчення найкращих практик  автоматизованого обміну інформацією, зокрема юридичних, практичних та технічних аспектів такого обміну, між різними країнами. У свою чергу Україна готова ділитись своїм досвідом організації такої роботи.

Водночас протягом обговорення було розглянуто питання щодо ролі митниці у конфліктних ситуаціях, під час якого представники України поінформували про свою участь у відповідній конференції в Нігерії (http://bit.ly/46fhw9M) та висвітлили український досвід організації роботи митниці під час воєнного стану. 

 «Коли приходить війна, митниця країни повинна бути готовою до встановлення чіткого керівництва митною системою, зміни ланцюгів постачання, адаптації пунктів пропуску до зростаючого навантаження, зменшення митних платежів, швидкої зміни законодавства та питань посилення кібербезпеки», - зазначив Владислав Суворов. Україна підтримала Робочий план по Ролі митниці в конфліктних ситуаціях з готовністю і надалі ділитись досвідом.

Odoo • Текст та зображення

Також розглянули і питання ґендерної рівності, де українська сторона поінформувала Раду про активну участь Держмитслужби у роботі Віртуальної групи ВМО з цього питання та використання Інструменту оцінки організації ґендерної рівності. Департаментом спеціалізованої підготовоки  розроблено дистанційний курс «Ґендерна рівність» з метою підвищення обізнаності посадових осіб митних органів в даному питанні. Українська делегація також повідомила про плани проведення ґендерного аудиту в Держмитслужбі та її територіальних органах з використанням рекомендацій ВМО та загальну підтримку Робочого плану Секретаріату ВМО з питань ґендерної рівності та різноманітності.

Необхідно зазначити, що Всесвітня митна організація є міжнародним майданчиком, на якому країни світу можуть обговорювати найактуальніші питання митного співробітництва та обмінюватись досвідом щодо провідних практик здійснення митного контролю.