ЄС продовжить підтримку України у митній сфері через Програму EU4PFM до 2025 року: названо напрямки

2 лютого
Odoo • Зображення та текст

Відбулося 12-те засідання Наглядового комітету Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) за участі представників Мінфіну, Держмитслужби та представництва ЄС в Україні. 

Продовження підтримки України у митній сфері через Програму EU4PFM до 2025 року анонсував під час засідання Асьєр Сантільян Лузуріага, керівник відділу, що опікується верховенством права у представництві ЄС в Україні. Він зазначив, що додаткова підтримка, виділена Україні у грудні 2023 року, дозволить завершити всі поточні заходи Програми до 2025 року, а підтримка реформування ІТ систем Держмитслужби триватиме до 2026 року. 

Серед пріоритетних напрямків він назвав підтримку з метою узгодження митного законодавства із законодавством ЄС, роботу з розробки нових митних ІТ систем та боротьбу з корупцією. 

Заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов зазначив, що 2023 рік був результативним у частині змін в митній сфері, необхідних для інтеграції України до ЄС і висловив вдячність за підтримку EU4PFM.

"Держмитслужба приділяє увагу роботі з протидії порушенням прав у сфері інтелектуальної власності, розвиває напрямок спільного транзиту. Пріоритетом є робота для реалізації Національної стратегії доходів, що включає антикорупційні заходи, встановлення балансу контролю і спрощень, що стосується перш за все розвитку інститутів NCTS, АЕО. В напрямку антикорупційних заходів ключовими викликами є підвищення заробітних плат для митників і необхідність позитивного рішення Європейського Союзу щодо автоматизованого обміну з Україною даними з митних декларацій», - наголосив Владислав Суворов.

Щодо співпраці у сфері ІТ трансформації, Олег Ніколайчук, заступник Голови Держмитслужби з питань цифровізації, інформував про очікуване офіційне затвердження Мінфіном Стратегічного плану цифрового розвитку Держмитслужби до 2026 року, який розроблено відповідно до MASP-C (Багаторічного стратегічного плану розвитку митниці) і який має сприяти ефективному митному оформленню та управлінню ризиками в Україні:

«Цим планом передбачено розгортання нових систем митного оформлення й інтеграція їх із системами ЄС. Спільно з представниками EU4PFM детально розроблено концептуальну записку, де визначено кроки реалізації цього плану», - зазначив Олег Ніколайчук. 

Водночас він відзначив, що саме завдяки Проєкту вдалося розробити технічне завдання по системі управління рішеннями митних органів (CDS), що стане початком розробки самого програмного забезпечення.

За словами керівниці EU4PFM Юргіти Домейкієне, на діяльність Програми у 2024 році вплине рішення Європейської Ради від 14 грудня 2023 року щодо початку переговорів про вступ України до ЄС. «Участь у розробці нового Митного кодексу України на основі Митного кодексу ЄС, розробка технічних вимог до нової системи митного оформлення та управління ризиками на основі MASP-C та законодавства ЄС, запуск навесні NCTS Фаза 5 та початок розробки NCTS Фаза 6 буде найголовнішим для команди EU4PFM», - зазначила вона.