Європейські партнери відзначили успішне реформування Держмитслужби в умовах війни, - про це йшлося під час Комітету асоціації Україна – ЄС

4 грудня
Odoo • Зображення та текст

На минулому тижні у форматі відеоконференції відбулось 7-ме засідання Підкомітету з питань митного співробітництва Комітету асоціації Україна – ЄС у торговельному складі, створеного відповідно до Угоди про асоціацію між Європейським Союзом і його державами-членами з одного боку і Україною з іншого боку.

З української сторони участь у нараді взяли заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов, головуючий на засіданні, а також представники Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров’я, радник з митних питань Представництва України при Європейському Союзі, представники профільних структурних підрозділів Держмитслужби, представники Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ України.


Співголовуючим зі Сторони ЄС на засіданні виступив Матіас Печке, очільник підрозділу TAXUD A (Спрощення торгівлі, правила походження та міжнародна координація) Директорату з питань оподаткування та митного союзу Європейської Комісії. Також у засіданні взяли участь представники Німеччини, Польщі, Швеції, Словаччини, Румунії, Португалії (як спостерігачі), представники Консультативної місії ЄС, проектів технічної допомоги та інших експертів DG TAXUD.

Під час вітального слова Владислав Суворов поінформував Сторону ЄС про поточний стан справ у митній сфері в Україні та ознайомив з пропозиціями щодо реформування митної системи загалом.

На початку засідання українська сторона повідомила європейських колег про стан справ і перспективи співробітництва у митній сфері між Україною та Європейським Союзом, виконання зобов’язань Сторін, що випливають з Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і узгодження подальших спільних дій.


Представник Міністерства фінансів України Олександр Москаленко поінформував сторону ЄС про зміни у митному законодавстві України, акцентуючи увагу на актах, які були прийняті в рамках євроінтеграції. Також європейських колег повідомили, що Україною активно ведеться робота щодо імплементації в українське законодавство положень Митного кодексу ЄС, крім того, більша частина положень уже імплементована.

Сторона ЄС підкреслила, що Україна досягла значних успіхів у імплементації Митного кодексу ЄС та підтвердила готовність до подальшої підтримки України у цьому напрямку.

Українська сторона взяла до уваги доповідь Сторони ЄС з питань внесення змін до законодавства ЄС в митній сфері та підтвердила зацікавленість в отриманні детальної інформації стосовно оновлення законодавства ЄС, що регулює питання діяльності митниці для ознайомлення та планування нормотворчої діяльності в Україні.


Європейські партнери надали високу оцінку співпраці Державної митної служби України та Європейської комісії на шляху до євроінтеграції, незважаючи на воєнний стан, та висловили готовність до подальшої підтримки України та Держмитслужби зокрема.

Поряд з тим, Українська сторона продемонструвала прогрес оновленого проекту рішення Підкомітету Україна – ЄС з питань митного співробітництва про внесення змін до Протоколу I, яким передбачено запровадження з 01 грудня 2023 року на двосторонньому рівні модернізованих (альтернативних) правил походження Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження разом з діючими правилами походження Конвенції.

Також українська сторона повідомила про прогрес розвитку інституту Авторизованого економічного оператора (АЕО) в Україні. Представники ЄС відзначили результативність та активну роботу Держмитслужби в цьому напрямку.

Окремо обговорили результати 1-го року застосування процедури спільного транзиту, приєднання до Конвенції про процедуру  спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами. Сторону ЄС поінформовано щодо кроків, які здійснює Держмитслужба, щоб розширити застосування процедури серед українських компаній, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність. Висвітлено проблеми, які були виявлені за результатами застосування.

Щодо обміну попередньою митною інформацією, Голова української делегації Владислав Суворов відзначив прогрес у запровадженні механізму. Зокрема, українська сторона відзначила значний прогрес у впровадженні пілотного проєкту щодо обміну попередньою митною інформацією з Румунією та висловила сподівання, що подібна практика обміну інформацією буде поширена на інші ділянки кордону між Україною та країнами-сусідами, членами ЄС. Окрему подяку висловлено Європейській комісії за сприяння у впровадженні цього проєкту. Сторони домовились про проведення зустрічі експертів для обговорення можливості створення механізму обміну інформацією між Україною та ЄС на центральному рівні.

Сторони відзначили високий рівень та результативність співробітництва з митними адміністраціями з питань взаємної адміністративної допомоги, а також з OLAF з питань протидії митному шахрайству.

Окремо українська сторона подякувала за постійну та послідовну підтримку європейських колег, зокрема, через проєкти технічної допомоги, які допомагають експертною оцінкою в імплементації актів права ЄС, розвитку персоналу, розбудові ІТ складової та інфраструктури Держмитслужби. Українська сторона також розповіла про поточний стан реалізації відповідних проєктів, що фінансуються ЄС. Сторони домовились продовжувати співпрацю у згаданому напрямку з метою подальшого розвитку Держмитслужби.

Представники ЄС зазначили, що з попереднього засідання Підкомітету відбувся значний прогрес у виконанні Україною зобов’язань в рамках Угоди про асоціацією між Україною та ЄС та подякували за плідну співпрацю в рамках засідання Підкомітету.

Зі свого боку українська сторона подякувала колегам з ЄС за конструктивний діалог та постійну підтримку в роботі.