Відбулась Координаційна зустріч Голови Держмитслужби з Представництвом Європейського союзу в Україні

24 грудня

22 грудня, відбулась Координаційна зустріч у форматі відеоконференції Голови Держмитслужби Павла Рябікіна з Представництвом Європейського союзу в Україні. Участь у Зустрічі від Представництва Європейського союзу в Україні взяли Ксав’є Камю, керівник з операційних питань Секції 1 “Належне врядування та демократизація”, Катерина Яковлєва, керівник сектору, та Олександра Яновська, Група підтримки України.

Odoo • Зображення та текст
Серед питань, які обговорювались на зустрічі: стан діяльності та заплановані заходи щодо створення єдиної юридичної особи і переатестації (тестування) працівників Держмитслужби; укладення контрактів на проходження служби в митних органах; стан запровадження кримінальної відповідальності за контрабанду товарів; розвиток ІТ-системи Держмитслужби та впровадження проєкту інтегрованого управління кордонами тощо.

Під час Зустрічі Павло Рябікін проінформував міжнародних партнерів, що на сьогодні триває тестування працівників центрального апарату Держмитслужби з метою визначення рівня знань митного, антикорупційного законодавства та законодавства з питань державної служби. Як зовнішні спостерігачі залучені представники міжнародних організацій для забезпечення дотримання міжнародних стандартів та підвищення прозорості процесу тестування. Тестування для територіальних підрозділів заплановано провести після січневого локдауну, придбання тестів, обладнання та засобів безпеки, необхідних для дотримання протиепідеміологічних заходів.  Також планується проведення перевірки працівників Держмитслужби на доброчесність.

Щодо питання кримінальної відповідальності за контрабанду товарів, у тому числі підакцизних, Голова Держмитслужби наголосив, що на сьогодні їх незаконне переміщення завдає відчутної шкоди економічним інтересам країни, у зв’язку з цим запровадження такої відповідальності є доцільним кроком. Проте цей крок буде ефективним у поєднанні з покладанням на митні органі повноважень проводити оперативно-розшукову діяльність та здійснювати досудове розслідування у кримінальних справах. На сьогодні Держмитслужба співпрацює з профільним парламентським комітетом Верховної Ради України для погодження подальших кроків у цьому напрямі. 

Міжнародні партнери зазначили, що Представництво Європейського союзу в Україні може надати експертну підтримку Держмитслужбі для проведення техніко-економічного обґрунтування щодо готовності Служби до нового функціоналу.

Також спільно обговорювались проблемні питання імплементації проєкту міжнародної технічної допомоги «Удосконалення інтегрованого управління кордонами на українсько-молдавському кордоні» та стан роботи мобільних скануючих систем.

Під час зустрічі було погоджені такі кроки співпраці між Держмитслужбою та Представництвом Європейського Cоюзу в Україні:

- підписання Меморандуму про співпрацю для залучення представників європейської делегації та консультативної місії Європейського Союзу до проведення тестування для територіальних підрозділів:

- оцінка можливості надання експертної допомоги стосовно криміналізації контрабанди товарів та проведення аналізу адміністративної спроможності Держмитслужби щодо здійснення майбутніх правоохоронних функцій

- подальша підтримка розробки ІТ-систем у рамках поточних проєктів Європейської делегації

- проведення серії ознайомчих зустрічей та демо-презентацій ІТ-функціоналу Держмитслужби.

Загалом представники як Держмитслужби, так і Представництва Європейського союзу в Україні висловили готовність продовжувати поглиблення співпраці для забезпечення процесу реформування митних органів з урахуванням найкращих міжнародних практик.